Trevolta ili Travelstarter: Grupno financiranje vaših putovanja

Grupno financiranje vaših putovanja: Jeste li već čuli za Trevoltu ili Travelstarter?

Ne tako davne 2005. godine novinar, pisac i publicist Kemal Mujičić pješice je krenuo obilaziti Hrvatsku i o tome pisati blog. Tada je to u hrvatskim medijima odjeknulo kao velika vijest i jedno je vrijeme njegov Blogomobil bio jedan od najčitanijih blogova u Hrvatskoj. U to je doba njegov pothvat bio velika vijest, no danas su mediji zatrpani pričama o ljudima koji se odlučuju na puno dulja, veća i riskantnija putovanja.

putovanje crowdfunding

Prije deset godina Facebook i Flickr još su bili u povojima, a Twittera, Instagrama i Tumblra nije niti bilo. Osim toga, pametni mobiteli nisu imali dodirne ekrane i ugrađene kamere s mnogo megapiksela, nije bilo tableta koji su elegantniji u pokretu od laptopa, niti selfie štapova, a planiranje i dokumentiranje putovanja bilo je puno mukotrpnije i zahtijevalo puno više tehničkog znanja nego danas. Osim toga, tada nije bilo jedne društvene pojave koja uvelike olakšava financiranje pustolovnih putovanja, a zove se crowdfunding ili kako ga kod nas vole zvati: grupno financiranje.

Kako ja mogu grupno financirati svoje putovanje?

Danas se financirati pustolovno putovanje čini lakšim nego ikada. U svijetu postoji više od tri tisuće platformi za grupno financiranje, neke od najbolje znanih i najčešće korištenih su Indiegogo i Kickstarter, no također postoje i specijalizirane platforme na kojima možete ostaviti svoju video poruku kojom čitavom svijetu obznanjujete da krećete na nezaboravno putovanje uz zamolbu da s nekoliko ili nekoliko desetaka dolara podrže vašu avanturu. Zauzvrat će dobiti vašu zahvalu, specifičan suvenir ili nešto treće što ste stvorili vlastitim rukama, a usko je vezano uz vaše putovanje.

trevolta

Jedno od takvih specijaliziranih web odredišta je i Trevolta na kojoj možete grupno financirati svoje putovanje i odmah po završetku kampanje istu platformu iskoristiti da biste ostali u kontaktu s poznatima i nepoznatima koji su pomogli financirati vaš pothvat pišući blog i objavljujući doživljaje i nezgode na putovanju, a oni koji su vas podržali sada postaju vaša vjerna publika. Osim navedenog, Trevolta je svoju nišu pronašla i u organizaciji bračnih putovanja gdje obitelj i prijatelji zajedničkim snagama prikupljaju sredstva kako bi mladenci doživjeli nezaboravan medeni mjesec. 

A što je s otvaranjem hostela ili obnovom jedrilice?

Vjerujemo da su Indiegogo ili Kickstarter prve platforme o kojima biste razmislili ako planirate pokrenuti crowdfunding kampanju za otvaranje hostela ili nekog drugog poduzetničkog pothvata uz turizmu. Međutim, iz susjedne nam Slovenije dolazi nam jedan startup koji bi velikim igračima mogao pomrsiti račune kada je u pitanju segment grupnog financiranja u turizmu. Radi se o specijaliziranoj platformi pod nazivom Travelstarter koja se prije svega orijentirala na entuzijaste i poduzetnike u turizmu i ugostiteljstvu. Drugim riječima, ako razmišljate o otvaranju boutique hostela, obrta za kitesurfing, hipsterske zalogajnice ili čak coworking prostora, možda je pravi trenutak da razmislite i ovoj platformi. Jedna od zanimljivih stvari dostupnih na Travelstarteru je i mogućnost pretraživanja kampanja po lokaciji, što itekako ima smisla jer su najčešće nagrade za donatore, koji su i sami često zadrti putnici, upravo besplatna noćenja ili drugi oblici usluga vezanih uz lokaciju i djelatnost inicijatora kampanje. travelstarter

Do sada najjača kampanja iz Hrvatske na Travelstarteru bio je, nažalost, neuspješan pokušaj jednog našeg skipera da prikupi sredstva za obnovu legendarne jedrilice Hir 3 (Caprice) kojom je Mladen Šutej osamdesetih godina oplovio svijet i snimio legendarni dokumentarac “Jedrima oko svijeta”. To, dakako, ne diskvalificira samu platformu, jer postoji nekoliko vrlo kvalitetnih i pozitivnih primjera uspješnih kampanja na koje se treba ugledati. 

Dakle, samo nabacim gore priču i ljudi će početi donirati?

Nažalost, stvari nisu tako jednostavne. Naime, ako bacite oko na obje stranice, vjerojatno ćete vidjeti da je tek manji broj kampanja za grupno financiranje doista i uspješno završio i da su to uglavnom kampanje koje imaju jedinstvenu priču i iza kojih stoji golem trud oko promocije. Razlog tome je što je morate vašu kampanju izdvojiti iz mase drugih kampanja, vašu priču o putovanju iz snova učiniti jedinstvenom, zanimljivom i privlačnom medijima. Osim toga, morate upregnuti prijatelje i rodbinu ne samo da vam doniraju, nego i pomognu u promociji, pronaći istomišljenike i stotinu drugih sitnih stvari oko kojih treba voditi računa, a koje vam prije nego što pustite kampanju neće pasti na pamet i onda ćete morati se krpati i snalaziti na najbolji način koji znate.

U tom smislu crowdfunding kampanja za financiranje vaše životne avanture nimalo se ne razlikuje od drugog poduzetničkog pothvata i zahtijeva puno znoja i truda kao bi bila uspješna. No ako uspijete, sama nagrada u vidu prikupljenih sredstava i objava u medijima, novih poznanstava, prijateljstava i potencijalnih suputnika natjerat će vas da nikad više nikad ne pomislite na to da uplatite aranžman u putničkoj agenciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Sponzorirano

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?