GOVNO framework - odgovor na birokratsku prirodu Scruma

GOVNO framework – odgovor na birokratsku prirodu Scruma

Governance. Objectives. Visibility. Networks. Outcome. Sve su to ključni aspekti novog okvira za upravljanje projektima.

Skraćeno u akronim – GOVNO framework.

Novi framework proširio se u domaćoj tech zajednici brzinom munje. Naravno, ne zbog inovativnih načina vođenja projekata ili jer nudi rješenja na neke standardne izazove, nego zbog toga što GOVNO znači na hrvatskom i još nekim slavenskim jezicima. A i jer to značenje dobro odražava što mnogi koji rade u techu misle o raznim okvirima i metodologijama takvog tipa.

Satiričan komentar na postojeće okvire

Iz načina na koji su opisani principi okvira, a i po tonu kojim spominje Scrum da se naslutiti da je taj novi okvir osmislio netko tko jednako razmišlja. Na upit na kontakt mail adresu s web stranice GOVNO frameworka – iz koje se isto može zaključiti da je u pitanju zezancija, stiže potvrdan odgovor:

Okvir za upravljanje projektima je satiričan komentar na postojeće okvire i metodologije koje su ljudi skloni slijepo provoditi prema tome što čitaju u knjigama bez razumijevanja situacije koja je pred njima.

Autor se predstavlja pseudonimom Arthur, o sebi kaže da je iz Rusije i da već deset godina radi u razvoju softvera na različitim pozicijama. I da mu je, naravno, bilo jasno što akronim njegovog novog frameworka znači na mnogim slavenskim jezicima i baš zato ga je izabrao.

Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!

Satira je jasna i iz rečenica kojima je novi framework opisan. Koju god da pročitate, shvatite da svaka zvuči kao neka od Grunfovih mudrosti!

Nanizane su velike riječi koje djeluju kao da nešto važno i smisleno govore, a zapravo poručuju da ako želite pobijediti ne smijete izgubiti. Recimo, načelo Governance se postiže “kombinacijom jasnih uloga i odgovornosti, redovitih provjera i pregleda te transparentne komunikacije”. Tko ne bi rekao da je to ključno u nadzoru napretka projekta?!

Ili:

GOVNO framework zasniva se na transparentnosti i vidljivosti tijekom cijelog životnog vijeka projekta tako da svi dionici imaju pristup informacijama koje im trebaju kako bi donosili informirane odluke.

Na nekoliko mjesta u “manifestu” se spominje Scrum i njegovi nedostaci koje novi okvir navodno ispravlja. Scrum je poseban trn u oko autora ove satire:

Posebno ne volim birokratsku prirodu Scruma. Želio sam napraviti nešto što će ljude potaknuti da razmisle i da sami nađu najbolje rješenja za vođenje svakog projekta.

Mnoge obavezne procedure u postojećim okvirima se s razlogom zovu rituali. A Cambridgeov rječnik ritual definira kao nešto što je najčešće dio vjerskog obreda.

Certificirani GOVNO Master?

“Arthur” kaže da je od prijatelja i poznanika dobio puno prijedloga kako da nadopuni svoj projekt – od izmišljenih “eksperata” koji hvale i savjetuju taj framework do logotipa u skladu s imenom.

On, doduše, smatra da je projekt savršen baš ovako jednostavan kakav je – taman dovoljno apsurdan da bude smiješno i nevjerojatno, ali dovoljno “ozbiljno” raspisan da pomislimo da bi mogao biti ozbiljan. A to mu je bio i cilj.

Ipak, najavljuje da bi mogao dodati nešto materijala koji će biti napisani “čak i bolje od Vodiča za Scrum”, a možda čak i – certifikaciju!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Toni Maric

      Toni Maric

      04. 01. 2023. u 12:50 am Odgovori

      Uskoro ce se objavljivati natjecaji gdje ce se traziti da budes govno od programera, govno od strucnjaka ili strucnjak od govna. Softverske firme ce biti hrpa govana i to ce biti njihov reklamni slogan.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…