Governance. Objectives. Visibility. Networks. Outcome. Sve su to ključni aspekti novog okvira za upravljanje projektima.
Skraćeno u akronim – GOVNO framework.
Novi framework proširio se u domaćoj tech zajednici brzinom munje. Naravno, ne zbog inovativnih načina vođenja projekata ili jer nudi rješenja na neke standardne izazove, nego zbog toga što GOVNO znači na hrvatskom i još nekim slavenskim jezicima. A i jer to značenje dobro odražava što mnogi koji rade u techu misle o raznim okvirima i metodologijama takvog tipa.
Satiričan komentar na postojeće okvire
Iz načina na koji su opisani principi okvira, a i po tonu kojim spominje Scrum da se naslutiti da je taj novi okvir osmislio netko tko jednako razmišlja. Na upit na kontakt mail adresu s web stranice GOVNO frameworka – iz koje se isto može zaključiti da je u pitanju zezancija, stiže potvrdan odgovor:
Okvir za upravljanje projektima je satiričan komentar na postojeće okvire i metodologije koje su ljudi skloni slijepo provoditi prema tome što čitaju u knjigama bez razumijevanja situacije koja je pred njima.
Autor se predstavlja pseudonimom Arthur, o sebi kaže da je iz Rusije i da već deset godina radi u razvoju softvera na različitim pozicijama. I da mu je, naravno, bilo jasno što akronim njegovog novog frameworka znači na mnogim slavenskim jezicima i baš zato ga je izabrao.
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Satira je jasna i iz rečenica kojima je novi framework opisan. Koju god da pročitate, shvatite da svaka zvuči kao neka od Grunfovih mudrosti!
Nanizane su velike riječi koje djeluju kao da nešto važno i smisleno govore, a zapravo poručuju da ako želite pobijediti ne smijete izgubiti. Recimo, načelo Governance se postiže “kombinacijom jasnih uloga i odgovornosti, redovitih provjera i pregleda te transparentne komunikacije”. Tko ne bi rekao da je to ključno u nadzoru napretka projekta?!
Ili:
GOVNO framework zasniva se na transparentnosti i vidljivosti tijekom cijelog životnog vijeka projekta tako da svi dionici imaju pristup informacijama koje im trebaju kako bi donosili informirane odluke.
Na nekoliko mjesta u “manifestu” se spominje Scrum i njegovi nedostaci koje novi okvir navodno ispravlja. Scrum je poseban trn u oko autora ove satire:
Posebno ne volim birokratsku prirodu Scruma. Želio sam napraviti nešto što će ljude potaknuti da razmisle i da sami nađu najbolje rješenja za vođenje svakog projekta.
Mnoge obavezne procedure u postojećim okvirima se s razlogom zovu rituali. A Cambridgeov rječnik ritual definira kao nešto što je najčešće dio vjerskog obreda.
Certificirani GOVNO Master?
“Arthur” kaže da je od prijatelja i poznanika dobio puno prijedloga kako da nadopuni svoj projekt – od izmišljenih “eksperata” koji hvale i savjetuju taj framework do logotipa u skladu s imenom.
On, doduše, smatra da je projekt savršen baš ovako jednostavan kakav je – taman dovoljno apsurdan da bude smiješno i nevjerojatno, ali dovoljno “ozbiljno” raspisan da pomislimo da bi mogao biti ozbiljan. A to mu je bio i cilj.
Ipak, najavljuje da bi mogao dodati nešto materijala koji će biti napisani “čak i bolje od Vodiča za Scrum”, a možda čak i – certifikaciju!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vlad
02. 01. 2023. u 12:24 pm
💩
Zopla
03. 01. 2023. u 12:30 pm
Aleluja
Toni Maric
04. 01. 2023. u 12:50 am
Uskoro ce se objavljivati natjecaji gdje ce se traziti da budes govno od programera, govno od strucnjaka ili strucnjak od govna. Softverske firme ce biti hrpa govana i to ce biti njihov reklamni slogan.