Goran Milaković iz Bijele rukavice održao je na Tvitomaniji predavanje u kojem je objasnio zašto je Twitter toliko manje zastupljen u regiji od Facebooka. Predavanje je zasnovao na analizi prednosti Twittera, statističkih podataka (poput BDP-a) i analize problema koje imaju kako novi tviteraši, tako i "veterani" Twittera.

Goran Milaković iz Bijele rukavice održao je još na Tvitomaniji predavanje u kojem je objasnio zašto je Twitter toliko manje zastupljen u regiji od Facebooka. Predavanje je zasnovao na analizi prednosti Twittera, statističkih podataka (poput BDP-a) i analize problema koje imaju kako novi tviteraši, tako i “veterani” Twittera.
Milaković je naveo četiri ključne prednosti koje Twitter ima u odnosu na druge društvene mreže:
- Dijeljenje trenutaka iz svakodnevnog života
- Praćenje javnih i društvenih događaja u obliku izvještavanja, pomoći i RT komunikacije
- Razvoj trećih strana (third party)
- Teme i pretraživanje
Ove prednosti omogućile su Twitteru da se u kratkom roku popularizira u inozemstvu. No, kod nas se nije dogodio sličan rast popularnosti. Milaković objašnjava ovakav drugačiji razvoj različitim profilom prvih korisnika (early birds) koji su Twitter prihvatili vani i u regiji:
U svijetu su Twitter prihvatile zvijezde, dok je kod nas inicijalna skupina bila iz područja novinarstva, IT-a i marketinga što nije bilo dovoljno za inicijalnu ekspanziju.
Naravno, ovo nije jedini razlog. Milaković ističe i da se velik utjecaj može dodati i činjenici da je američko tržište puno veće od našeg, kao i puno razvijenije. Penetracija interneta u razvijenijim zemljama jest 70-80%, dok podaci za Hrvatsku govore o 60%. Vani je i veći postotak urbanog stanovništva (75-85%), a u Hrvatskoj smo na 58%. Tome možemo dodati i BDP po glavi stanovnika koji je u Hrvatskoj 15.000 eura, a vani 25.000 eura.
Svi ovi podaci utječu i na broj populacije koja koristi pametne telefone i mobilni internet. Twitter je u Americi krenuo kao (besplatna) zamjena za SMS. Ovo se još uvijek vidi u ograničenju dužine jednog tvita: 140 znakova osiguravalo je da se poruka i ime pošiljatelja dostave korisniku u obliku SMS-a (koji je bio ograničen na 160 znakova).
Motivatori korištenja Twittera
Milaković je naveo i četiri razloga koja motiviraju ljude na korištenje Twittera:
1. Iznenađenje, neizvjesnost i brzina komunikacije
2. Unikatnost – pripadanje zajednici
3. Fenomen posrednika informiranja
4. Centralizacija informacija
Ove se prednosti odražavaju na psihologiju korisnika, kaže Milanović, objašnjavajući da se osjećaj ushićenja javlja zbog neizvjesnosti komunikacije koji psiholozi uspoređuju s kockanjem:
Twitter je komunikacijski Las Vegas!
Ostvarujući prijateljstvo, intimnost i uspjeh preko Twittera, korisnici time ispunjavaju i svoju potrebu za privatnošću. A pogledamo li tko šalje informacije na Twitteru, može uočiti elitnu skupinu od 1% tviteraša koji generiraju gotovo 50% informacija.
Problemi novih i starih korisnika Twittera
Milaković je analizirao probleme s kojima se suočavaju novi tviteraši i izdvojio pet najčešćih problema:
- Nerazumijevanje servisa
- Manjak motivacije
- Manjak prijatelja
- Zatvorenost pojedinaca i zajednice
- Vremenski nesrazmjer – dolazak novih alata
Među problemima koje imaju stari korisnici Twittera, tzv. veterani, Milaković ističe zasićenje i stvaranje grupa:
Problem je postojećeg tviteraša ispunjenje cilja i zasićenje, kako se realan život prenosi i u Twitter kroz društvene norme i pravila. Pojavljuje se situacija kojoj korisnik s rastom followera sve manje tvita, tj. tvitanje saturira. S druge strane, komunikacija s tviterašima opada tj. zatvara se krug komunikacije u određenu grupu.

U analizi tvitova među različitim kategorijama vidljivo je da najviše komuniciraju korisnici unutar iste kategorije jedni s drugima, a najmanje se komunicira izvan tih kategorija. Ovo je još jedan pokazatelj toga da su društvene mreže na internetu samo nastavak prirodne komunikacija koja se događa u “stvarnom” životu. I sami vjerojatno primjećujete da na internetu najviše komunicirate s ljudima s kojima se najviše družite (poslovno ili privatno) i inače, iako biste teoretski mogli komunicirati s bilo kime. Milaković dodaje:
Zbog vremenske praznine od prihvaćanja Twittera u Hrvatskoj i u svijetu, korisnici su počeli koristiti i druge nove mreže.
Malo je tržište uzrokovalo nemogućnost kreiranja niza tema, a time i manje korisnika. Statistike i makroekonomski podaci govore da prirodnim putem možemo očekivati rast korisnika. Milaković zaključuje da će za daljnji razvoj Twittera, kao i za njegovu popularnost u regiji, presudni biti biznis modeli i marketing:
Najveći rast mogu uzrokovati sami tviteraši, sama je konferencija dokaz tome i polagan put Twittera u regiji distribucijom kroz ostale komunikacijske kanale.
Biste li se složili s ovom analizom?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari