Ne treba biti Einstein da bi shvatili da sve te podatke negdje treba i smjestiti. Čak ni svemogući Google nije tvrtka koja visi negdje u zraku, te je i njemu potreban jedan prizeman, zemaljski entitet. Mjesto gdje će pohraniti svoje servere.
U trenutku pisanja ove vijesti, htio sam napisati kako su Gmail sandučići odavno prošli veličinu DVD-a, da bih shvatio da je primjerice ovaj koji koristim debelo prošao i onaj duplo veći, dvoslojni DVD. Sjetimo se i Google mapsa, i nevjerojatnog Street view-a koji je u visikorazlučivoj panorami pohvatai o najnedostupnije kutke naše male Hrvatske. Ne treba biti Einstein da bi shvatili da sve te podatke negdje treba i smjestiti. Čak ni svemogući Google nije tvrtka koja visi negdje u zraku, te je i njemu potreban jedan prizeman, zemaljski entitet. Mjesto gdje će pohraniti svoje servere.
Google naravno nije odabrao samo jedno mjesto, što zbog činjenice da ti podaci, iako ultra brzi, ipak jedno vrijeme putuju do korisnika; što zbog bojazni da netko ne bi jednim zalijetanjem aviona ugasio internet. Kako bi onda “guglali” tu osobu? Nikako. Google svoje servere ima na mjestima poput Council Bluffsa u Iowi i St. Ghislaina u Belgiji, a uskoro će otvoriti “skladišta” i u Hong Kongu i Singapuru.
Ova fascinantna infrastruktura indeksira 20 milijardi web stranica dnevno, odgovara na upite preko 3 milijardi “guglanja”, te pruža usluge e-maila 425 milijuna korisnika. Oh da, pa tu je i YouTube (čiji je vlasnik naravno Google)! Ne znam za vas, ali vizualizacija veličine spomenutih metalnih kutija u mojoj se glavi upravo povećala barem za duplo.
Osiguranje

Sigurno se pitati tko čuva svu tu silnu tehnologiju? The Atlantic je otkrio da se zapravo radi o Stormtrooperima! Da, Google se odlučio našaliti sa svojim korisnicima (čitaj, svima koji koriste internet), te je u previewu Google data centra kroz koji možete i sami prošetati Street viewom, otkrio kako na početku jednog reda stoji usamljeni Stormtrooper. U nastavku pogledajte još nekoliko fotografija.
Ostaje samo pitanje – da li se Google uistinu šalio?







Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vladimir
18. 10. 2012. u 10:26 am
Nevjerojatna organizacija. Svaki kabl/cijev/žarulja ima višestruku redundanciju.
Milan
18. 10. 2012. u 11:25 am
Odličan članak, puno zanimljivih linkova. Pravi odmor za mozak. 🙂