Google tablet uz HTC i Chrome operativni sustav?

Google tablet uz HTC i Chrome operativni sustav?

Dok svi govore o Apple iSlate tablet računalu, čini se da Google kuje planove o vlastitom rješenju s HTC-om, tvrtkom s kojom su već surađivali na svom Android mobilnom telefonu. Google želi da što više surfamo. Zamislite uređaj koji je ništa više nego internet preglednik. Prijenosan, jednostavan i uvijek spojen na internet.

Dok svi govore o Apple iSlate tablet računalu, čini se da Google kuje planove o vlastitom rješenju s HTC-om, tvrtkom s kojom su već surađivali na svom Android mobilnom telefonu. Googleov tablet, kako navodi australski SmartHouse, trebao bi koristiti Googleov Chrome OS operativni sustav.

Zašto Google tablet ima smisla?

Google zarađuje na korisnicima koji koriste njihovu tražilicu, ali i web stranice na kojima se pojavljuju AdWords oglasi. Google želi da što više surfamo. Zamislite uređaj koji je ništa više nego internet preglednik. Prijenosan, jednostavan i uvijek spojen na internet.

Mislili smo da Google nikad neće ugroziti Firefox, kojega već godinama financijski podržava? Chrome internet preglednik upravo je prestigao Appleov Safari po zastupljenosti. Google se nikada neće baviti hardverom? Google Nexus One mobilni telefon, kojega je izradio HTC, samo što nije izašao na tržište.

Prilika za Chrome OS

Google tablet (Koncept izradio Gizmodo)Google će se posvetiti harveru ukoliko im to koristi core poslovanju. Chrome OS ne može ugroziti Windowse i Linux na stolnim računalima i prijenosnicima, no tableti su kategorija širom otvorena za nova rješenja. Ukoliko Apple iSlate bude uređaj koji će popularizirati tablete, zašto Google ne bi iskoristio situaciju za populariziranje Chrome OS-a. Ništa ih ne spriječava da budu “otvoreno” rješenje i na tabletima, alternativa Appleu.

U sukobu s novinskim izdavačima, Googleu bi popularan tablet mogao biti iznimno dobar argument za ugodnu suradnju. Apple se nametnuo glazbenim izdavačima, tako da bi novinski to sigurno voljeli izbjeći. Google tablet, “otvorena” alternativa za korisnike, ali izdavače? Biste li kupili Apple ili Google tablet?

Reblog this post [with Zemanta]

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Peki

    Peki

    03. 01. 2010. u 1:13 pm Odgovori

    Google FTW…

    Ovog momenta bi sigurno uzeo neko open source rješenje.
    No, volio bih da na takvom uređaju mogu voditi i bilješke sa predavanja (audio recording included), da mu vrijeme autonomije nije kratko (barem 6 sati rada), te da ima čitač memorijskih kartica.

    Znam, dosta visoko pucam xD

  2. Danijel

    Danijel

    03. 01. 2010. u 4:11 pm Odgovori

    Kad bi cijena bila pristojnija uvijek bih prvo uzeo Apple tablet. 😉

    Taj Googleov će koristiti Chrome? To mi se baš ne sviđa, nekako mi taj sustav ne odgovara baš…

  3. Hrvoje Mihajlic

    Hrvoje Mihajlic

    03. 01. 2010. u 5:03 pm Odgovori

    ma google je skynet, a ovo je zapravo mali terminator 😀 …a sad ozbiljno:

    jako mi se sviđa koncept oba proizvoda, samo molim Boga da on ne postane novi trendseterski šmink-bling statusni simbol, koji će prisiliti lujviton (sori al fkt neznam kak se piše:D) da njihovi radnici negdje na Kini za šaku riže šivaju novi pretinac na torbama…

    neznam dal sam jasan? 😀

  4. Mihael Šanko

    Mihael Šanko

    03. 01. 2010. u 11:30 pm Odgovori

    Mene ovaj koncept jako privlači iz ni sam ne znam kojeg razloga, čak razmišljam da i sam napišem nešto na tu temu. Iskreno, nadam se da će sve ovo otići dalje od glasina i da ćemo u 2010.oj gledati pravi Google tablet ili još bolje Apple tablet sa punim OSXom gore…

    Nekako to sve zamišljam kao veliki iPhone pa mi se sviđa 😉

  5. Danijel

    Danijel

    04. 01. 2010. u 12:17 am Odgovori

    @Mihael

    Vjerujem da Appleov tablet neće doći sa punokrvnim OS X.

    Prije bih rekao da će na njega biti smještena nešto nastalo na temeljima OS X, a posebno prilagođeno za tu platformu, te da neće pokretati punokrvne OS X aplikacije.

    Kako će to sve izgledati, možemo samo zamišljati, ali mislim da je sigurno da će interface biti potpuno prilagođen toj veličini ekrana. (A ne uvećan interface iPhonea, kakav je na mnogim konceptima). Sustav će sigurno biti napredniji od onog na iPhoneu i imat će naravno i interface prema iTunes Storeu i drugim Storeovima (posebnim App Storeom, i možda Book Storeom, ako ga bude).

    Privlači nas sve, mene osobno zbog ideje da bih mogao surfati na ekranu većem od iPhoneovog bez potrebe da palim računalo/laptop, ista stvar sa videozapisima, YouTubeom i ostalim stvarima (glazba ipak ostaje priličnija manjem uređaju poput iPhonea ili iPoda), a PC nam onda ostaje samo za rad. 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.