Microsoft ponovo napada Google! Nakon što su krajem prošle godine napali Google Shopping, Microsoft je ovoga puta svojom 'Scroogled' kampanjom odlučio napasti Gmail kojeg opisuje kao 'zli servis koji napada vašu email privatnost'.
Microsoft ponovo napada Google! Nakon što su krajem prošle godine napali Google Shopping, Microsoft je ovoga puta svojom ‘Scroogled’ kampanjom odlučio napasti Gmail kojeg opisuje kao ‘zli servis koji napada vašu email privatnost’. Što ćete – pa probajte Outlook – tvrde u Microsoftu!
Znate li da je svaki vaš email skeniran?
Microsoft je proveo istraživanje na uzorku od 1000 ljudi u Americi na temu informiranosti korištenja email servisa i reklamnog materijala koji se tamo prikazuje. Najzanimljiviji podaci su sljedeći:
- 70 posto Amerikanaca ne vjeruje ili ne zna kako bilo koji veći email servis pregledava njihove emailove kako bi im prilagodio marketinški materijal;
- 83 posto Amerikanaca se slaže kako su bilo kakva skeniranja emailova kršenje privatnosti;
- 88 posto Amerikanaca misli kako bi se korisnicima trebalo dati pravo izbora žele li marketinške materijale ili ne.
Ostatak ankete možete pogledati na Scroogled službenoj stranici. Objektivno gledajući, je li kampanja poštena i pokazuje pravo stanje stvari? Mnogi se slažu kako nije, uključujući ReadWriteWebov Dan Lyons koji navodi kako se radi očito o kampanji političkog savjetnika Marka Penna, koji je vodio neuspješnu kampanju Hillary Clinton za predsjednicu 2008.
Politički anti-marketing?
Microsoft sugerira kako ne postoji način da spriječite Gmail u pokazivanju marketinškog materijala prema sadržaju vašim emailova. Nije istina, postoji nekoliko načina – od korištenja HTML verzije Gmaila ili korištenja email programa (kao Mail na iPhoneu ili pak Microsoftov Outlook softver) do plaćanja 50 dolara godišnje kako biste maknuli bilo kakav reklamni sadržaj.
Kolege iz MarketingLanda su pitali Microsoft kako to da se u Scroogled kampanji nigdje ne spominje da Google doista nudi te mogućnosti. Odgovor koji su dobili je – ‘istina, ali ne postoji lagan način da se to napravi. I prosječan korisnik to ne zna’. Ima smisla, iako i Microsoft ima reklame u svojem Outlook servisu.
Čak ima i personalizirane reklamne materijale na temelju vaše starosti, spola i ZIP koda. Prilično smo sigurni da, kada bi se pitalo korisnike, većina bi ih bila protiv tog tipa personaliziranih reklama.. Naravno, i u Outlooku ih možete isključiti, no i dalje je ta mogućnost nepoznata prosječnom korisniku.
Još jedna zanimljivost je činjenica da se email sadržaj skenira kako bi se spriječili razni virusi i napadi na vaš račun. Sa tom se praksom pak svi slažu, no iz Microsofta napominju kako niti u jednom trenutku skeniranje ne bi trebalo služiti nikakvoj drugoj svrsi bez znanja korisnika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.