Pravo na zaborav u Googleovoj tražilici, kako ga zagovara zakonodavstvo Europske unije, uskoro se više neće odnositi samo na Googleove domene po pojedinim državama, već i na onu zajedničku .com domenu. Europsko zakonodavstvo dobilo je novu bitku s najpopularnijom svjetskom internetskom tražilicom, koja se dugo opirala novoj promjeni. Ipak, nova mjera neće se odnositi na pravo na zaborav zatraženo bilo gdje u svijetu, već je Google kani geografski ograničiti na područje s kojega zahtjev stiže.
Priča o pravu na zaborav među rezultatima koje dobivamo pretragom na internetu na području Europske unije dobila je novi nastavak. Njezin početak dogodio se prije nešto manje od dvije godine, kada se Google prilagodio europskom zakonodavstvu i pristao na mogućnost uklanjanja rezultata pretrage na zahtjev korisnika. Međutim, tadašnja promjena nije bila sveobuhvatna. Odnosila se na Googleove nacionalne domene, primjerice, na hrvatsku .hr, ali zona bez prava na zaborav zadržana je na .com domeni – sve do objave da stiže nova promjena.
EU dobila još jednu bitku
Google je pristao proširiti pravo da se podaci iz pretrage na zahtjev korisnika u Uniji mogu ukloniti i s .com domene, u raspletu borbe na pravnom terenu koja također nije jako nova. Započela je u studenom pretprošle godine, kada su se europska tijela koja se bave uređivanjem i zaštitom podataka pobunila da zadržavanje samo na nacionalnim domenama na području EU-a nije dovoljno dobar korak.
Kako saznaje The New York Times, nova promjena zaživjet će u praksi vrlo skoro, najkasnije u ožujku. Kako bi europski regulatori dobili ono što žele, njezina provedba je pred vratima, ali pritom postoji i jedno – ali.
Geografski princip za zahtjeve
Google i dalje želi spriječiti da s mogućom poplavom zahtjeva ne bude obuhvaćeno silno puno rezultata pretrage, brinući se da ne bude velikog broja pokušaja zlouporaba prava na zaborav, kako se ne bi ponavljale priče poput one s listom The Guardian i škotskim nogometnim sucem. Koji su podaci zastarjeli, koji netočni, a koji nevažni za osobu ili temu koja se pretražuje? Novi pojedinačni zahtjevi za .com domenu mogli bi donijeti Googleu zaista jako puno novog posla dok se procjenjuje što bi se trebalo ukloniti, a što ne, pa je za zahtjev EU-a za širenje na .com domenu osmišljen geografski princip.
Razmatrajući pojedinačne slučajeve, Google će voditi računa o zemlji iz koje je zahtjev poslan i ukloniti rezultate pretrage na .com domeni u toj državi, ali ne i drugdje na teritoriju EU-a ili na nekom drugom kraju svijeta. Iako je .com domena šira od nacionalnih, i ona bi, tako, trebala ostati geografski usmjerenom u prilagodbi na zahtjeve europskih regulatora.
Hoće li to biti dovoljno ili će se od Googlea tražiti da mu horizonti budu širi? Odgovor na to za sada ne znamo, ali nije nužno da će biti pozitivan. Iz Francuske je stigla reakcija da će tamošnji regulator CNIL proučiti Googleov prijedlog, a u slučaju da Francuzi upale crveno svjetlo, Google će vjerojatno – iako nevoljko – morati napraviti još više.