Prošlogodišnji izlazak Edwarda Snowdena pred medije predočio je javnosti informacije da su tehnološki giganti poput Googlea, Microsofta i Applea, na zahtev NSA (National Security Agency) izdavali podatke o svojim korisnicima. Ipak, poslednji dokumenti do kojih je stigla Al Jazeera ukazuju na znatno bliži odnos Google-ovih čelnika sa ovom američkom agencijom.
Prošlogodišnji izlazak Edwarda Snowdena pred medije predočio je javnosti informacije da su tehnološki giganti poput Googlea, IBM-a, Microsofta i Applea, na zahtev NSA (National Security Agency) izdavali podatke o svojim korisnicima. Ipak, poslednji dokumenti ukazuju na znatno bliži odnos Google-ovih čelnika sa ovom američkom vladinom agencijom.
Kako javlja Al Jazeera, na osnovu dve email konverzacije do kojih su došli, direktor NSA general Keith Alexander i Googleov Eric Schmidt i Sergey Brin negovali su odnos i pre Snowdenovog pojavljivanja u medijima.
U leto 2012. godine Keith je pozvao Schmidta na poverljivi brifing o sajber pretnjama ESF (Enduring Security Framework), a kako jasno stoji u emailu, kompanije Intel, AMD, HP, Dell i Microsoft koordinirale su sa NSA na projektu koji je za cilj imao osiguravanje BIOS-a na različitim platformama i sprečavanje mogućih zloupotreba u tom polju.
General Keith nastavio je konverzaciju istakavši da se NSA početkom 2012. godina počela baviti i mogućim pretnjama na mobilnim uređajima, te dodaje da je grupa sačinjena od Googlea, Applea i Microsofta nedavno sklopila sporazum koji bi pratio određene sigurnosne principe. U istom mailu, direktor NSA pozvao je Erica Schmidta na sastanak koji bi okupio odabranu grupu direktora najeminentnijih tehnoloških kompanija u Silicijskoj Dolini, a na kome bi se diskutovalo o pretnjama koje potencijalno mogu da ugroze podatke njihovih korisnika.
Na blizak odnos Google-ovih čelnika sa ovom vladinom agencijom, ukazuje nam poprilično ležeran odgovor koji je Schmidt uputio generalu Keithu:
General Keith.. so great to see you.. ! I’m unlikely to be in California that week so I’m sorry I can’t attend (will be on the east coast). Would love to see you another time. Thank you ! Eric
Iako ne spori poduhvat ove agencije kada je u pitanju osiguravanje BIOS-a u enterprise svrhe, Nate Cardozo, advokat pri timu za digitalna prava građana fondacije Electronic Frontier, ističe da je NSA čuvala “sporedne ulaze” na različite platforme te da je tražila bagove za svoje potrebe u istim proizvodima koje je pokušavala sa sačuva od napada drugih.
Sličan scenario videli smo nedavno i sa slučajem Heartbleed kada je Bloomberg otkrio da je NSA znala za problem u SSL enkripciji, ali su ipak odlučili da tu tajnu sačuvaju za sebe, u slučaju da im je potreban ulazak na “zadnja vrata”. NSA se tada u obraćanju javnosti ogradila od slučaja, ali su neosporivi dokazi ipak ukazali na arogantnost ove agencije čiji potezi utiču na živote mnogih.
I Brin posećivao zatvorene sastanke
U dokumentima koje je pribavila Al Jazeera, stoji i email konverzacija između generala Keitha i Google-ovog ko-osnivača Sergeya Brina. Iz ove prepiske lako se zaključuje da su odnosi između dve strane postojali i krajem 2011. godine, kada je general Alexander Keith pozvao Brina na ESF sastanak na kome se diskutovalo o strategiji za 2012. godinu. Odgovorivši da se raduje sastanku, Brin je potvrdio svoj dolazak istakavši i email adresu koja je sakrivena u prepisci, a koja se, pretpostavljamo, razlikuje od službene adrese.
Alarmantni podaci o odnosu Googleovih čelnika sa direktorom NSA postavljaju nova pitanja o sigurnosti naših podataka u digitalnom svetu, te svakako preispituju stav koji bi korisnici trebali da imaju prema velikim kompanijama koje čuvaju ogromnu količinu privatnih podataka.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.