Google Docs napokon možete uređivati na Androidu, iPhoneu i iPadu
Google Docs, uredski paket najveće tražilice na svijetu, od danas podržava uređivanje s mobilnih uređaja na operativnim sustavima Android (2.2 i. novije verzije) i iOS (iPhoneovi i iPadovi od 3.0 nadalje). Iako se najviše koriste desktop uredski paketi, čak i Microsoft razvija internetske varijante svojeg Office paketa pod brendom Office 365. Hoće li unaprijeđeni Google Docs potaknuti korisnike da ostave Word ili Excel?
Google Docs, uredski paket najveće tražilice na svijetu, od danas podržava uređivanje s mobilnih uređaja na operativnim sustavima Android (2.2 i. novije verzije) i iOS (iPhoneovi i iPadovi od 3.0 nadalje).
Iako se najviše koriste desktop uredski paketi, čak i Microsoft razvija internetske varijante svojeg Office paketa pod brendom Office 365. Hoće li unaprijeđeni Google Docs potaknuti korisnike da ostave Word ili Excel?
Internetske aplikacija za uređivanje teksta ili tablica olakšavaju rad više osoba te dostupnost dokumenata na više lokacija.
Na žalost, Google Docs i konkurenti su i dalje svojim sučeljem te funkcijama daleko iza desktop aplikacija. Googleova varijanta Excela izuzetno je loša pa je čak ne koriste ni početnici.
Dokumenti uvijek uz vas
Bilo kome tko svakodnevno uređuje neku vrst dokumenata dogodilo se da mu je neka datoteka nije pri ruci. Novinari dobiju ideju za tekst u tramvaju, a računovođe bi ispravili greške u nekoj tablici nakon što su otišli iz ureda. Ukoliko nemate sustav za rad na daljinu ili sa sobom nemate uvijek računalo, sigurno vam se dogodila situacija u kojoj ste htjeli nešto urediti u ponudi, tekstu ili nekom drugom važnom dokumentu.
Iako postoje mnogi korporativni i profesionalni internetski uredski alati, Google Docs je daleko najpopularniji. Dodavanje mobilne varijante na Google Docs potaknuti će i druge proizvođače da prilagode svoje aplikacije. Rijetki će Word, a kamoli Excel napustiti za Google Docs. Paketi poput Docsa i Office 365 i dalje se razvijaju, a dodavanje pristupa putem mobilnih uređaja daje im jedinstvenu prednost nad desktop aplikacijama.
Koristite li Google Docs? Hoće li vas korištenje Docsa na Androidu ili iPhone potaknuti?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Szekeres
18. 11. 2010. u 12:54 pm
Da, Office aplikacija na 3-incha ekranu od čega 2/3 zauzima QWERTY tipkovnica. Osjećam li samo ja ironiju u tom konceptu? Iskušao sam i QuickOffice na Nokiji i nije upotrebljiv nizašto.
Ivan Brezak Brkan
18. 11. 2010. u 1:09 pm
Misliš na gornjem primjeru? To je samo u landscapeu. Gle, kad trebaš na brzinu nešto editirati, a samo ti je mobitel pri ruci i 1/3 je bolja nego ništa 🙂
Andrei Zvonimir Crnković
18. 11. 2010. u 4:04 pm
Ja bih ipak više volio vidjeti i nešto kao offline uređivanje 😀
Dakson
19. 11. 2010. u 12:26 am
O da, naravno da se koristi , mogu reći da sam i neka vrsta ovisnika o Google Paketu općenito (Docs+Gmail+Reader+Calendar+Notes+Analytics+Adsense+AdWords= formula za solidno odrađivanje poslovnih i privatnih zadataka) ,
I čak sam ovo pitanje bio postavio redakciji BUG-a prije par mjeseci , naravno nisam dobio nikakav odgovor,
ali se nisam previše uzrujao zbog toga jer trenutno ni ne posjedujem neki smartphone ,
Što se tiče Excel verzije , ja nisam pretjerano razočaran , s obzirom da nisam neki power user excela općenito , osnovne potrebe zadovoljava , čak sam si prije 2 godine složio neki mali spreadsheet za vođenje kućnog buđeta i isti takav za poslovne stvari, arhiviram ih po godinama u foldere i to je to , smatram da je to moj prvi korak prema cloud computingu (zar ne?)
Dovoljno da mogu exportirati podatke, koje sam upisivao za drugim računalom , i od njih si složiti neki report …..
Recimo GKalendar je nešto bez čega nebi mogao opstati i stalno je upaljen u browseru , imam na njemu povezano 4-5 što poslovnih što privatnih kalendara s drugih računa , tako i moj račun ima jos 4-5 kalendara i to sve spakovano u jednom
Koncept je savršeno zamišljen za male poduzetnike , samo je pitanje koliko će to isti prepoznati ,
NPR. ja i kolega radimo na nekom marketinškom projektu , tajnica je u firmi , radi račune , dogovara sastanke,
SVI paraleno možemo imati uvid , kada je tajnica zakazala sastank s nekim , tko mora prisustvovat ,
Kolega i ja sheramo isti spredsheet gjde on upisuje Keyword research , a ja ga simultano ispravljam dok sjedim u birtiji i ispijam kavicu (naravno, balkanska smo firma ,di bi mi bez birtije)