Suradnja Googlea i Applea probila se u prvi plan u aktualnom sudskom sporu koji Oracle vodi s Googleom. Podaci su do sada bili skriveni, ali dolaskom do javnosti sa suđenja u San Franciscu, doznalo se da je Google preklani platio Appleu milijardu američkih dolara kako bi njegova tražilica imala pravo prvenstva na uređajima s iOS-om.
Iako Google nije htio da se za to dozna, dobili smo informaciju koliko su platili Appleu kako bi njihova tražilica bila zadržana kao početna opcija za korisnike dok pretražuju na uređajima s iOS-om. Google je za ostanak prava prvenstva svoje tražilice preklani izdvojio milijardu američkih dolara, po podatku koji je javnosti prenio Bloomberg u vlastitoj priči o suradnji dvaju tehnoloških giganata.
Googleova tražilica na Appleovim uređajima je sa sobom nosila i prihode od reklama koje se pojavljuju dok pretražujemo, a kako je Google od toga imao korist, Apple je zatražio svoj dio financijskog kolača. Zbog toga je postignut dogovor o podjeli prihoda koji je, kako se doznalo, u jednom trenutku došao do 34 posto koliko bi pripalo Appleu.
Za sve je kriv spor s Oracleom
Googleovi povjerljivi podaci došli su do javnosti tijekom sudskog spora s Oracleom, koji se trenutno odvija u San Franciscu. Oracle je svojedobno tužio Google zbog neovlaštenog korištenja platforme Java u razvoju Androida, a podatak o podjeli prihoda s Appleom bio je spomenut na suđenju. Nakon toga, ušao je u sudski transkript koji je bio objavljen, no naknadno je uklonjen s interneta nedugo nakon što su se Googleovi odvjetnici pobunili da se povjerljivi poslovni podaci ne bi smjeli iznositi u javnost.
Je li uklanjanje transkripta bilo izravna posljedica Googleova prigovora, nije otkriveno, ali štogod bilo, podatak koji je došao do javnosti do tada je već privukao dovoljan broj zainteresiranih očiju.
Ovo nije prvi puta da se govori o detaljima suradnje Google i Applea. Približavajući aktualni slučaj, The Verge je podsjetio na podatke koje su 2012. i 2013. iznosili analitičari tvrtke Morgan Stanley i Macquarie grupe. Tada se također spominjalo da je Google platio Appleu milijardu dolara zbog tražilice, a priča se očito nije promijenila niti u 2014. godini.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.