Prijeđite na Google Analytics 4 što prije, najbolje već danas!

Prijeđite na Google Analytics 4 što prije, najbolje već danas!

Google Analytics kakvog poznajemo, od srpnja sljedeće godine prestaje postojati. Od 1. srpnja 2023. godine podatke o posjećenosti naših webova više nećemo moći vidjeti u „starom“ sučelju, ali ćemo ih u novom sučelju vidjeti samo od dana kada smo postavili „novi“ Analytics, što svima preporučujem da naprave čim prije, po mogućnosti već danas.

Google je izlazak novog analitičkog proizvoda najavio već prije nekoliko godina, jer je tada postojao Google Analytics Universal (uglavnom za webove) i Google Firebase (uglavnom za mobilne aplikacije). Proizvod Google Analytics App + Web je prije par godina najavio smjer u kojem će se događati promjene – imat ćemo jedan proizvod za analizu korisnikovog ponašanja kroz sve webove i aplikacije kojima kupac pristupa sadržajima našeg brenda.

Prije skoro dvije godine je taj proizvod nazvan Google Analytics 4, koji je po izlasku postao osnovni odabir prilikom kreiranja novog računa i entiteta (Property) za Google Analytics, tako da nam je Google ostavio dovoljno vremena da se na njega naviknemo, kao što nam sad ostavlja nešto više od godine dana da prijeđemo sa „starog“ Universal Analyticsa na novi – Google Analytics 4.

Dobro poznavanje stare kočit će učenje nove platforme, zato krenite danas!

U našim krajevima većina brendova dominantno ima web stranice, dok su mobilne aplikacije u manjini, a čak i kad imaju mobilne aplikacije, kod mnogih su brendova one samo kopija web stranice, bez specifičnih mogućnosti koje nude mobilne aplikacije. Stoga za većinu naših brendova promjena skoro da i nije potrebna, pa sada niti ne razumiju što donosi novi proizvod i kako mogu iskoristiti njegove prednosti.

No, trebali bi ga početi čim prije koristiti, da se naviknu na sučelje i da pokušaju u njemu pronaći ili kreirati izvještaje koje su koristili ranije. Znam da će kod većine postojećih korisnika doći do tzv. interferencije, kada nam staro znanje koči usvajanje novog znanja – pa će njurgati protiv novog sučelja, neće se moći snaći, neće imati sve svoje odavno pripremljene filtre, sortiranja i slično, ali to je dio normalnog procesa učenja. Zato Google i nije rekao da sutra prelazi na novo sučelje, nego nam je ostavio dovoljno vremena da se na promjenu naviknemo.

Universal i GA4: Dva različita alata, dva različita skupa podataka

Google Analytics je i ranije imao promjene, ali su se one odvijale u pozadini i sučelje se nije mijenjalo. Ovoga puta Google je napravio skroz novi alat, koji ne gleda podatke „starog“ Analyticsa i za sada nema baš načina da stare podatke importirate u novi Analytics (no tko zna, s obzirom na svakodnevne promjene alata, možda se i pojavi tako nešto).

Universal Analytics (UA) i Google Analytica 4 (GA4) su dva različita alata i dva različita skupa podataka, te ih tako i treba gledati. Stoga, svakome preporučujem da već danas kreira novi Property za Google Analytics 4 i da u njega počne prikupljati podatke.

Zamolite analitičare da vam to naprave jer oni su zaduženi za postavljanje web analitike. Ako nemate specijaliste zadužene ne samo za postavljanje analitike, nego i izradu plana mjerenja, postavljanja konverzija i izvještaja, savjetujem da ih angažirate da vam pomognu da prelazak na Google Analytics 4 bude relativno neprimjetan i manje frustrirajući. Jer u tom novom alatu puno je važnije na početku znati što želite mjeriti i zašto.

Možda će najmanju promjenu osjetiti korisnici koji su već počeli koristiti alat Google Data Studio za vizualizaciju analitičkih podataka, jer će u njemu moći gledati i analizirati podatke na sličan način kao i do sada.

Naravno da Google Analytics 4 još uvijek nema sve mogućnosti koje ima Universal Analytics, tako niti integracija s Data Studiom još uvijek ne ide toliko lagano, ali se i to mijenja iz dana u dan, pa će GA4 uskoro imati više mogućnosti no što ih je imao UA.

Koje promjene vas čekaju sa sučeljem GA4?

Google Analytics 4 počiva na sasvim drugačijem modelu podataka od Universala, koji se bazirao na pregledima stranica (Pageviews) i posjetama (Sessions), dok se novi Analytics u potpunosti bazira na različitim interakcijama i događajima (Events), od kojih je pregled stranice samo jedan.

GA4 u startu daje širi model podataka koji je prilagodljiv pa kod nekih složenijih implementacija vi ne morate izmišljati različite nazive svojih evenata kako biste pokrili sve potrebe vašeg weba, niti morate imati toliko svojih dimenzija (Custom Dimensions), već sve takve podatke možete organizirati kroz novi podatkovni model.

Konverzije također postoje, kao i posjete ali i pregledi stranica.

Slaganje izvještaja kao slaganje – modnih kombinacija

Nažalost, nemate više stotinjak različitih gotovih izvještaja unutar sučelja, ali imate mogućnost da svaki izvještaj prilagodite svojim potrebama i navikama, čak i za više računa istovremeno ili da kreirate više stotina sebi prilagođenih izvještaja (ako vam je tako nešto potrebno, a nadam se da nije).

Koristeći staro Universal Analytics sučelje možda smo se previše naviknuli da gledamo različite izvještaje i tražimo nešto zanimljivo dok ne nađemo izvještaj ili podatak za koje mislimo da potvrđuje našu hipotezu, što je naravno pogrešan pristup analizi podataka, jer odgovarajući izvještaj prepoznamo tek kada ga vidimo.

GA4 nas tjera da u startu znamo što mjerimo i pratimo, te da na temelju toga kreiramo samo one izvještaje koji nam trebaju. E sad, ja bih to usporedio s kupovinom odjeće, jer dok će npr. neke influencerice znati koje komade odjeće trebaju kupiti kako bi složile idealan outfit, većina će ljudi u izlogu prepoznati neki komplet koji im se sviđa i reći: „To mi treba, to idem kupiti“ i teško će se snaći među stotinjak vješalica s raznim pojedinačnim komadima odjeće.

GA4 za sada od nas traži da budemo modni influenceri kad su podaci u pitanju i da točno znamo što nam treba. Vjerujem da će u skoroj budućnosti taj pristup malo olabaviti, što postojanjem gotovih izvještaja u GA4 (kojih ima sve više iz dana u dan), što korištenjem Data Studija.

Usklađivanje s regulativom i prilika za brendove da se nauče pristojno ponašati

Google Analytics 4 također je poprilično usklađen s novim regulativama privatnosti podataka, oko čega se dosta priča posljednjih mjeseci.

U Analyticsu smo i do sada mogli dobro postaviti pravila privatnosti da budu u skladu s internim GDPR procedurama, ali ćemo npr. u drugoj polovici godine unutar GA4 moći vidjeti i (osnovne i agregirane) podatke i onih korisnika koji nisu pristali na analitičke kolačiće. Ovo „onih korisnika“ shvatimo uvjetno, jer ćemo mi kao vlasnici webova moći znati da smo imali toliko i toliko pregleda stranica i koje su najgledanije, kao i koliko smo imali konverzija, ali nećemo moći znati ništa više o tim korisnicima niti ćemo ih smjeti koristiti za ciljano oglašavanje, kao niti do sada.

GA4 više ne prikuplja niti IP adrese korisnika, a i korištenje kolačića trećih strana se smanjuje, što je, po meni, više ustupak legislativi koja se uhvatila tih „ključnih pojmova“ nego što je promjena u oglašavanju. IP adresa već neko vrijeme nije potrebna za oglašavanje bazirano na korisničkom ponašanju, jer sam Google ima dovoljno drugih podataka o našem ponašanju na temelju kojih može odrediti koji su naši interesi ili naše ponašanje.

Možda će nekome tko se bavi oglašavanjem tako da se previše oslanja na podatke o lokacijama ili demografiji sve ove promjene proteklih mjeseci biti frustrirajuće, ali je ovo također i prilika za sve brendove da se nauče „pristojno ponašati“ prema korisnicima te da redefiniraju svoj pristup privatnosti korisnika.

Neki će možda reći da se sad internet vraća u „staro doba oglašavanja“, gdje je bitna lokacija, vrijeme i kontekst prikazivanja oglasa, iako to ne mora biti točno. Ponašanje i kontekst su i dalje bitni za oglašavanje, ali je bitno brendovima shvatiti da je svakom korisniku prvo bitna njegova privatnost, a tek zatim brend i njegov sadržaj ili proizvod. Kupac i njegova prava se više nego prije stavljaju u fokus, što je zapravo pozitivno i za industriju i za kupce.

I što ćemo sad?

Trebate znati da će Universal Analytics prestati prikupljati podatke 1. srpnja 2023. godine (za korisnike besplatne verzije Analyticsa) odnosno 1. listopada 2023. za korisnike plaćene verzije (Universal Analytics 360). To ne znači da će vam sučelje Google Analyticsa prestati raditi, već da od tog dana nećete vidjeti nove podatke, ali ćete još neko vrijeme (još ne znamo koliko dugo) i dalje imati pristup starim podacima i izvještajima.

Zato vam svima preporučujem da već danas postavite Google Analytics 4 i da on prikuplja podatke, jer npr. ako Google Analytics 4 pokrenete nakon 1. srpnja ove godine, u trenutku gašenja stare verzije u novoj nećete imati dovoljno podataka za usporedne izvještaje od prošle godine (YoY). Ako ga pokrenete već danas, vjerujem da ćete nakon mjesec-dva početnih frustracija moći koristiti novo sučelje na jednako jednostavan i poznat način kao i što ste koristili Universal. Ako negdje zapnete, uvijek možete kontaktirati svoj omiljenog web analitičara da vam pomogne. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).