Gmail, sretan ti rođendan - devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail, sretan ti rođendan – devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail slavi deveti rođendan!
Gmail slavi deveti rođendan!

Sjećate li se trenutka kada je Gmail pušten u pogon? Bilo je to prije ravno devet godina. Početak je bio pompozan, svi su dugo vremena tražili te čarobne pozivnice, nabavljale su se čudnim putevima, pomno su se birala korisnička imena (mnogi i dan danas koriste svoje prve neozbiljne odabire)… Mnogo se toga dogodilo od tada, stoga evo devet zanimljivih trenutaka iz devet godina  Gmailove povijesti.

1. Sve je počelo prvoaprilskom šalom

Gmail je pušten u javnu uporabu 2004. godine, nakon što su o servisu počele kolati jake glasine. Međutim, priopćenje za medije uzelo se sa skepsom jer je pušteno upravo na dan kad se zbijaju šale, 1. travnja, a i zbog činjenice da je Google poznat po maštovitim prvoaprilskim šalama. No, prava je šala te godine bila ona o Google Copernicus Centreu (zapošljavanje na Mjesecu!), dok je Gmail bio istinit proizvod.

2. Pozivnice od 150 dolara!

Ako se sjećate, usluzi se na početku moglo pristupiti samo putem pozivnice. Pozivnice su bile iznimno tražene, pa su tada na eBayu dosezale cijenu i do 150 dolara, dok su se određeni otvoreni računi prodavali i po cijeni od nekoliko tisuća dolara! No, što je više pozivnica bilo, to je njihova cijena padala, a Google je u lipnju te godine zabranio trgovanje Gmail profilima.

3. Konkurencija poludi!

Nakon lansiranja Gmaila, konkurentski su servisi odmah povećali svoje kapacitete. Primjerice, Hotmail je povećao prostor s 2 MB na 25 MB, Yahoo!Mail je napravio povećanje s 4 MB na 100 MB, a kasnije i na 1 GB.2007. Yahoo je ponudio čak i neograničen prostor 2007. godine za svoje korisnike.

4. Google Mail ili Gmail?

Od 2005. do 2009. u Velikoj Britaniji Gmail se zvao Google Mail, a nalazio se pod domenom googlemail.com. Domena je ugašena 2010. godine. Slično je bilo i u Njemačkoj gdje je postojao spor između Googlea i vlasnika njemačke tvrtke G-mail, no od 2012. Google je vlasnik brenda Gmail i u Njemačkoj.

5. Google Docs

U siječnju 2007. godine Google Docs je integriran s Gmailom, što je značilo da su se tekstualni dokumenti mogli otvoriti direktno iz Gmaila. Google Docs je od 2012. dio Google Drive usluge.

6. Pet godina bete

Gmail je zapravo tek 2009. izašao iz beta faze, pet godina nakon predstavljanja usluge.

7. Google Video and Voice Chat

U kolovozu 2010. pušten je plugin koji je integrirao telefonsku uslugu u Googleov chat, koja se danas zove Google Video and Voice Chat. 26. kolovoza te godine zabilježeno je preko milijun poziva putem ove usluge.

8. Google Buzz i Google+

Tko je od vas imao Google Buzz profil? Ova je usluga predstavljena 2010. godine i bila je integrirana s Gmailom. Dopuštala je korisnicima da dijele sadržaj, ali, kako nije zaživjela, ukinuta je 2011. godine kako bi ju zamijenio Google+. Googleova društvena mreža predstavljena je u lipnju te godine, a 2012. Gmailov video chat zamijenjen je Google+ Hangoutsima.

9. Gmail Motion

Jeste li čuli za ovu uslugu? Jedna je to od Googleovih prvoaprilskih šala, a predstavljena je 2011. godine. Korisnicima se predstavila kao usluga koja je dopuštala da se navigira e-mailovima pokretima koje snima web kamera. Primjerice, ako ste željeli poslati mail, trebali ste mimikom prikazati kako ližete marku i šaljete poštu. Kad bi se korisnici predblježili za uslugu, prikazala bi im se prvoaprilska poruka.

I za kraj, evo ovogodišnje prvotravanjske šale posvećene Gmailu – Gmail Blue:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Dragi Gmail, sretan ti deveti rođendan!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?