Glovo Hrvatska i prije služvenog lansiranja razljutio zagrebačke ugostitelje

Glovo stigao na hrvatsko tržište i odmah lupio glavom o zid razljutivši zagrebačke restorane

Iako iz 300 milijuna eura vrijednog španjolskog startupa Glovo tvrde da još nisu službeno lansirali svoju uslugu dostave u Hrvatskoj, od više zagrebačkih ugostitelja dobili smo pritužbe da su njihovi restorani izlistani u aplikaciji bez njihovog znanja, a neki su odlučili zbog toga povući i pravne mjere.

Ti naruči, mi ćemo isporučiti, slogan je to poznate aplikacije za dostavu Glovo koja unazad posljednjih nekoliko tjedana djeluje na području Zagreba. Riječ je o španjolskom startupu koji se bavi dostavom hrane, poklona, ali i namirnica iz trgovina, ljekarni… Odnosno, bilo čega što se može dostaviti biciklom ili motorom, kažu u aplikaciji.

I doista, izbor restorana i namirnica koje se mogu kupiti i dostaviti putem aplikacije dosta je bogat, za jedan servis koji, kako mi kažu iz Glova, zapravo i nije službeno počeo s radom. Što znači služben i neslužben početak rada, pomalo je nejasno, jer aplikacija već neko vrijeme funkcionira u Zagrebu, a vozače koje, slično kao putem Wolta ili Ubera, možete pratiti i putem Glovo aplikacije, već su viđeni na ulicama Zagreba prije 10-ak dana.

Prema svemu sudeći, narudžbe putem Glovo aplikacije su moguće, dostavljači dostavljaju naručeno, a tu je i Facebook stranica na Hrvatskom jeziku gdje je najavljeno da je servis dostupan u Zagrebu, uz linkove na aplikaciju u App Storeu i Google Playu te na Instagram profil koji nudi promo kodove novim korisnicima.

Glovo je sada u Zagrebu! Naručite već danas svoju omiljenu hranu, namirnice i gotovo SVE što vam srce može poželjeti u…

Geplaatst door Glovo op Dinsdag 2 april 2019

Growth hacking, testiranje tržišta ili “ako-prođe-prođe” pristup?

Čini se da se Glovo, španjolski startup koji je prošle godine prikupio investiciju od 115 milijuna eura za daljnje širenje (među investitorima se nalaze brojna zvučna imena, poput Rakutena, grupacije AmRest, koja vodi brendove KFC, Starbucks, Burger King i druge, nekadašnji potpredsjednik Ubera…), u fazi tihog launcha u Zagrebu pomalo zaigrao growth hacking metodama jer dio restorana koji je naveden u aplikaciji, a putem koje se obećava dostava obroka, nije nikada sklopio partnerstvo s predstavnicima ovog servisa niti čak bio obaviješten o tome.

Dosta je glasna po tom pitanju bila zagrebačka pizzerija Duksa koja se o svemu oglasila na Facebooku:

Poštovani gosti,Prije nekog vremena naša je pizzerija stavljena na listu aplikacije za dostavu hrane GLOVOAPP bez…

Geplaatst door Duksa Pizza op Maandag 1 april 2019

O tome da je njegov restoran na Glovu doznao od – Wolta

U razgovoru s Mislavom Petrovićem, vlasnikom pizzerije, doznajem da je do informacije kako je Duksa navedena na popisu restorana doznao od svojevrsne Glovove konkurencije – Wolta. Naime, Wolt je nudio Duksi partnerstvo, ali ih je Petrović odbio jer ne želi uopće u ponudi imati dostavu svojih obroka. Na to su ga iz Wolta upozorili da je njegov restoran naveden da vrši dostavu putem servisa Glovo.

Ne možemo kvalitetno odraditi dostavu, a da ne zakinemo goste u lokalu, koji su nam prioritet. Pizza nije jednako dobar proizvod kao kad ga poslužimo u restoranu i nakon što je provela određeno vrijeme u dostavi. Mi jednostavno ne želimo stajati iza takvog proizvoda, stoga dostavu ni ne nudimo. Jedino što nudimo je mogućnost da korisnici osobno preuzmu pizzu u lokalu.

Glovov potez samim time smatra, kako kaže, bezobraznim te da mu je nanio štetu, zbog čega će povući i pravne poteze protiv servisa, iako je, nakon dopisa njegovog odvjetnika, restoran uklonjen s popisa.

Naime, dostavljači Glova ponašaju se poput “običnih” korisnika. Nakon što zaprime zahtjev o dostavi namirnice, obroka ili nečeg trećeg te nakon što je korisnik platio traženo putem aplikacije, oni se zapute do lokala ili trgovine i službenom karticom plate naručeno te dostave korisniku. To se dogodilo i u Duksi, priča mi Mislav, gdje su njegovi djelatnici itekako uočili dostavljača jer je imao poteškoća s karticom kojom je pokušavao platiti pizzu. Tvrde da je cijeli proces trajao 25 minuta, dok je pizza, naravno, čekala sa strane. Samim time, dostavljena pizza nikako ne može biti zadovoljavajuće kvalitete, kaže Mislav, a korisnik će zasigurno biti nezadovoljan ne Glovom, nego pizzerijom koja je pizzu napravila.

Popis restorana popunjen temeljem recenzija s Googlea?

Dio zagrebačkih restorana koji se trenutno mogu pronaći na Glovu.

Glovo je vjerojatno išao za onom tezom da je lakše tražiti oprost, nego dobiti dopuštenje, jer dijelu restorana ne smeta što su izlistani na Glovu bez njihova znanja. Tako mi je primjerice Josip Matijević, vlasnik Kitchen&Grill Placa, u razgovoru naveo da je danas ionako sve dostupno na internetu, stoga se ne opterećuje pretjerano potezom Glova. No, jedan zagrebački ugostitelj, koji je ipak odlučio ostati anoniman, objasnio mi je u razgovoru zašto nisu odlučili ući u partnerstvo s Glovom, iako je s njima održao već dva sastanka. Prvi sastanak završen je s nekim nerazjašnjenim pitanjima, stoga su zakazali i drugi.

Nakon dva tjedna zakazali smo konačno i drugi sastanak, ali opet njihovi odgovori na moja pitanja nisu bili zadovoljavajući. Primjerice, nisu mi znali reći točnu proviziju, što nam konkretno nude, nisu otkrivali s koliko su restorana sklopili partnerstvo… Upućivali su me da provjerim restorane u aplikaciji, ali ako nisu sklopili partnerstvo s nama, kako mogu vjerovati da su sklopili s ostalim izlistanim restoranima?

Naime, moj sugovornik je nakon prvog sastanka doznao kako je njegov restoran također naveden u aplikaciji, a nakon čega je i on zahtijevao uklanjanje, što je ubrzo i izvršeno.

Koristili su ime restorana i brend bez naše dozvole, a na upit zašto su to radili, dobivam odgovor da se iz njihove središnjice, iz Španjolske, popunjavao popis restorana u aplikaciji temeljem javno dostupnih podataka. To mi je malo nejasno, jer bez lokalnog konteksta, sumnjam da bi mogli tako precizno imati detalje o našoj ponudi.

Širola: “Partnerstva su temelj našeg poslovanja”

Teo Širola, General Manager Glova u Hrvatskoj, također tvrdi da su zagrebačke restorane na aplikaciju postavili iz španjolske središnjice startupa na temelju recenzija na Googleu. Također, kaže kako su brzo uklanjali one restorane kojima se to nije svidjelo.

Nismo službeno lansirali našu uslugu u Zagrebu. Za sada smo radili na testiranju tržišta i infrastrukture, a kad budemo službeno lansirali uslugu, svakako ćemo to i objaviti.

Broj restorana u aplikaciji mijenja se svakodnevno kako dodajemo nove partnere. Naravno, formiramo partnerstva s restoranima koji žele biti istaknuti u aplikaciji te koji žele koristiti Glovo ne bi li prodavali i dostavljali svoje proizvode korisnicima. Partnerstva su temelj našeg poslovanja.

Širola mi napominje kako do sada Glovo ima više od 10.000 partnera diljem svijeta te više od 30.000 dostavljača. Trenutno je prisutan u 100 gradova u 22 zemlje, a u Hrvatskoj im je u fokusu za sada samo Zagreb koji žele pokriti “super brzom dostavom gotovo bilo čega”.

Upitna strategija

No, s obzirom na to da su stali na žulj raznim zagrebačkim ugostiteljima i prije no što su službeno krenuli s radom, možda bi trebali razmisliti o svojoj strategiji – ako ništa drugo, barem pristojno obavijestiti restorane s kojima nisu sklopili partnerstva da sudjeluju u testnoj fazi usluge. Jer, kako mi kaže jedan od ugostitelja, nezadovoljan trenutnim pristupom predstavnika servisa:

Ako želi razvijati svoju uslugu, Glovo treba nas, a ne mi njih.

S obzirom na to da je 2019. godina ključna za internacionalni uspjeh Glova, kao i za dokazivanje njegovog poslovnog modela, svaki potez ove tvrtke, uključujući i one prije službenog lansiranja, u jednom malom Zagrebu, svakako utječe na cjelokupnu priču ovog startupa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. quarterback

    quarterback

    05. 04. 2019. u 11:40 am Odgovori

    primitivan metod koji je svojevremeno koristio i bosanski PIK.BA najveci online market, da je trzista i svijeti trziste bi ovakve pristupe kaznilo ignorisanjem, medjutim ovo je balkan i sto si bezobrazniji to bolje prodjes

  2. Goran

    Goran

    05. 04. 2019. u 1:53 pm Odgovori

    Nigdje ne spominjete da je njemački Delivery hero najveći dioničar Glovoa. A Delivery hero je vlasnik Pauza.hr. Kako su upropastili Pauzu tako će izgleda upropastiti i španjolski Glovo.

    • Danko

      Danko

      08. 04. 2019. u 11:12 am Odgovori

      @goran Nijemci nisu vični novoj ekonomiji jer su kruti i neinventivni. No ipak zasad nisu upropastili Pauzu jer ima 70K EUR prometa mjesečno.

      Što se tiče Glovo kao principa gledamo sve bjesomučnije zagađenje startup scene kao posljedicu pohlepe osnivača udruženih sa financijašima. Osobno mislim da će dostava u Hrvatskoj završiti u prašini, kao i svojeveremeno grupna prodaja uz popust u kojoj su zbog prevelike konkurencije svi propali.

      Takvima nisu bitni klijenti nego formalne brojke korisnika i partnera kojima se hvale i na osnovi toga dobivaju sve veće valuacije i runde kapitala. Koga je još briga za klijenta ili partnera, puno su veći ulozi u igri.

  3. Sany Vrbovec

    Sany Vrbovec

    08. 05. 2019. u 6:49 pm Odgovori

    Dovodite korisnike u zabludu. Naime, ne volim Glovo jer nikada nisam imao cudniji razgovor od ovog koji navodno vodi taj Glovo. Kao da je “a je to” no ti nema veze sada. Dakle, ako kupac zeli đuri(u ovom slucaju glovo) poslati na kiosk da mu kupi cigarete a u ovom slucaju pizzu. Ovaj mu to mora prodati. Jako slicna situacija je i sa pizzerijama. Jedan manji broj pizzerija vode ljudi kojima ja nebi dao cuvati ovce. Neki te ljude zovu dizelasi pa histericno kao zene u pms-u slabije kuze a jako reagiraju. Nisu skuzili bit te usluge pa tako niti svoja prava. Po meni Glovo njih moze tuziti ako im ne proda tu pizzu. No kazem

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.