Osnivač hrvatskog GIS Clouda u Sloveniji: ‘Do gležnjev v blatu’ – Koliko ste vi duboko ‘upali’?
Prošli tjedan imao sam čast prezentirati tehnološke izazove s kojima se GIS Cloud susreće u području HTML5 kartografije na mladom regionalnom tech meetupu Do gležnjev v blatu u Ljubljani. Ovaj mjesečni događaj, u najmanju ruku zanimljivog imena, bavi se tehnologijama koje startupi svakodnevno koriste i zbog kojih se često nađu "do gležnja u blatu" pokušavajući iznijeti na svijet tehnološko rješenje koje će istaknuti i diferencirati njihov startup u odnosu na konkurenciju. Iako nije jednostavno biti u "blatu" i ponekad se pitate "čemu je meni sve ovo trebalo", nezamjenjiv je osjećaj koji se javlja nakon pronalaska rješenja jednog težeg izazova i izlazak iz "blata".

Prošli tjedan imao sam čast prezentirati tehnološke izazove s kojima se GIS Cloud susreće u području HTML5 kartografije na mladom regionalnom tech meetupu Do gležnjev v blatu u Ljubljani. Ovaj mjesečni događaj, u najmanju ruku zanimljivog imena, bavi se tehnologijama koje startupi svakodnevno koriste i zbog kojih se često nađu “do gležnja u blatu” pokušavajući iznijeti na svijet tehnološko rješenje koje će istaknuti i diferencirati njihov startup u odnosu na konkurenciju. Iako nije jednostavno biti u “blatu” i ponekad se pitate “čemu je meni sve ovo trebalo”, nezamjenjiv je osjećaj koji se javlja nakon pronalaska rješenja jednog težeg izazova i izlazak iz “blata”.
Tehnologija je srž svakog IT startupa. Često se stavlja sa strane i tretira isključivo kao sredstvo ostvarenja cilja, a glavna pitanja se fokusiraju više oko ideje, business modela, tržišta. Sve su to svakako jako bitni faktori, međutim ono što iskuse naši korisnici proizvod je, odnosno tehnološko rješenje koje smo više ili manje uspješno složili. Nekad se tehnologija svodi na povezivanje gotovih kockica, a nekad je to kompleksan sustav koji se slaže “od nule”.
Povezivanje studenata i profesionalaca
Osnivač i organizator “Do gležnjev v blatu” je ekipa legendarne Zemante, točnije Andraž Tori i Tomaž Kovačič uz pomoć Dušana Omerčevića. Predavanja su akademskog formata, točnije 2 školska sata uglavnom na engleskom jeziku. Kako se događaj odvija na FRI-u (Fakultetu za računarstvo i informatiku) publiku čine pretežito studenti, međutim zbog otvorenog tipa, često ga posjećuju i tvrtke te razni ljudi koje dotična tema zanima. Naime jedan od motiva zašto su Andraž i Tomaž pokrenuli ovaj meetup je i želja da se poveže akademski i startup svijet odnosno da se akademskoj sceni prezentiraju tehnološki izazovi s kojima se startupi svakodnevno susreću, nešto drugačije i aktualnije od tema koje se obrađuju na fakultetu.

Dosadašnja predavanja pokrila su područja poput NoSQL baze podatka, anatomiju internet pretraživača, HTML5 kartografiju, a uskoro će doći na red i tehnološko rješenje vrućeg telefonskog startupa vox.io. Pohvalno je i što su sva predavanja snimljena i dostupna u video arhivi.
Koliko ste vi u “blatu”?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
goran
12. 03. 2012. u 11:45 am
Ovo je jedna od tema koja su totalno marginalizirane i nepokrivene kod nas.