Hrvatska turistička aplikacija Gemly među pobjednicima crnogorskog Hakaton.Mea

Hrvatska turistička aplikacija Gemly među pobjednicima crnogorskog Hakaton.Mea

Hrvatski tim LooToLa i srpski Cabrio Porsche podijelili su prvo mjesto i nagradu od 3000 eura na ovogodišnjem natjecanju Hakaton.Me koje je proteklog vikenda održan u Tivtu. Uz to, hrvatski tim dobio je i priliku da svoju aplikaciju Gemly prezentira na konferenciji Spark.Me. Tema Hakaton.Mea bio je turizam, a rješenje Gemly temelji se na gamifikaciji posjeta manje poznatim turističkim odredištima. Više o aplikaciji, ali i dojmovima iz Crne Gore, ekipa iz LooToLe otkrila nam je u razgovoru.

Osim nastupa na natjecanju Spark.Me Startup, LooToLa tim osvojio je i 1500 eura.

Hakaton.Me održan je u Almara Beach Clubu u Tivtu, gdje su se uz dobru ljetnu atmosferu, koktele i mnoštvo sunca timovi iz regije borili za novčanu nagradu, ali i put na Spark.Me konferenciju gdje su pobjednici imali šanse osvojiti putovanje na TechCrunch Disrupt San Francisco. Hackathon je trajao od petka do nedjelje, a o pobjednicima je odlučivao žiri u sastavu:

  • Ivica Tatar, Logate
  • Mile Grbin, Societe Generale Crna Gora
  • Predrag Lešić, Domain .Me
  • Saša Adžić, Crnogorski Telekom
  • Vasilije Prelević, Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Hrvatski pobjednički tim LooToLa čine Lara Vertlberg, Tomislav Čukelj i Luka Cindrić, a aplikacija ima zanimljivo ime – Gemly. O tome kako su se snašli u brzinskom programiranju aplikacije popričali smo s njima tik nakon završetka hackathona. Do nastupa na natjecanju Hakaton.Me došli su slučajno jer su u Crnoj Gori boravili za Elektrijadu u Budvi, što čini ovu situaciju još zanimljivijom.

Na Hakaton.me smo se spontano prijavili bez prevelikih očekivanja da ćemo biti izabrani. Neposredno prije hackathona sudjelovali smo na Elektrijadi u Budvi pa nam se to činila kao odlična prilika za spojiti ugodno s korisnim. Hackathon je bio odlično organiziran, mjesto održavanja je bio Beach bar Almara pored Tivta što je samo po sebi bilo vrlo inspirirajuće s obzirom da je tema hackathona bila turizam. Ambijent rada na osamljenoj plaži, uz vrhunsku uslugu i odličnu hranu pokazao se kao potpuno novo iskustvo programiranja. Tri dana je bilo dovoljno za razviti ideju i rješenje.

Dobro planiranje vremena ključno za pobjedu

Kako je ovaj hackathon trajao puna tri dana, velik je naglasak bio na pravilni raspored vremena za razvoj ideje, skiciranje aplikacije i samo programiranje. Kako kažu LooToLa, dobro planiranje vremena bilo je ključno za pobjedu.

U početku smo se posvetili razradi ideje te nismo htjeli krenuti u implementaciju dok nismo bili u potpunosti zadovoljni. Nakon što smo definirali ideju, počeli smo osmišljavati koncept aplikacije kroz skice i dizajn. Zahvaljujući dobrom planiranju i dizajnu, sama implementacija iOS aplikacije je protekla bez većih problema.

Osim dobrog planiranja i zanimljive ideje, sastojci njihove pobjede, kako kažu, bili su:

Temeljita priprema, dobra realizacija i kvalitetna prezentacija uz odlično surađivanje u timu.

Zanimljivo je i kako je LooToLa tim u Crnoj Gori već neko vrijeme, od Elektrijade u Budvi pa sve do konferencije Spark.Me. Crna gora je za njih prerasla u pravu avanturu koja je rezultirala – nedostatkom čiste odjeće.

Kad smo se spremali za putovanje na Elektrijadu u Budvu uopće nismo bili sigurni hoćemo li sudjelovati na hackathonu, a kamoli da ćemo pobijediti te na taj način dobiti priliku pitchati na konferenciji Spark.me. Uz veliko iznenađenje i oduševljenje postignutim, u isto vrijeme to nam je predstavljalo i mali problem zbog poslovnih i fakultetskih obaveza u Zagrebu, ali i nedostatka čiste odjeće. U ovih desetak dana provedenih u Crnoj Gori uživali smo u odličnoj hrani i gostoprimstvu iznimno ljubaznih domaćina.

Gamificiranje nepoznatih turističkih destinacija

U konkurenciji s još osam timova, LooToLa razvio je Gemly, aplikaciju koja nastoji gamificirati otkrivanje i istraživanje nepoznatih turističkih „dragulja“ za koje većina turista ne zna. Zadatak na hackathonu bio je osmisliti skalabilno rješenje koje će popularizirati manje poznata mjesta, kažu u timu LooToLa:

Svi znaju za priče kao što su, na primjer, ona o grofu Drakuli iz Rumunjske ili Romeu i Juliji iz Verone u Italiji. Turizam tih država cvjeta zahvaljujući upravo tim pričama iako one možda nisu istinite. Na isti način smo odlučili iskoristiti lokalne legende Crne Gore kako bismo motivirali turiste da posjete lokacije vezane uz njih.

Kako bi se potaklo istraživanje ovih bisera, aplikacija se bazira na sustavu nagrada koji rezultiraju popustima na turističkim mjestima u blizini lokacija i sličnim zanimljivim prilikama. Aplikacija korisniku otkriva dio priče, a da bi otkrio ostatak, korisnik mora fizički posjetiti lokaciju. U timu LooToLa kažu da na taj način žele potaknuti znatiželju i avanturistički duh korisnika. Jednom kad dođe na lokaciju, korisniku se otkriva kraj priče te on dobiva notifikaciju sa zadatkom kojeg mora ispuniti, na primjer to može biti točan odgovor na pitanje ili check in s fotografijom lokacije na društvenim mrežama.

Da stvar bude zanimljivija, kreirali smo sustav nagrađivanja. Uspješnim izvršavanjem zadatka korisnik dobije jedan virtualni “gem”, a kako bi osvojio nagradu mora ih sakupiti tri. Nagrada može biti popust u lokalnom restoranu, ulaz u obližnji muzej, smanjena cijena za rafting ili nešto slično. Ovako s jedne strane potičemo korisnika da nastavi istraživati priče i posjećivati lokacije, a s druge strane pomažemo lokalnim poduzetnicima na slabije posjećenim lokacijama da se istaknu i povećaju promet.

U svakom slučaju, definitivno postoji potencijal razvitka ove aplikacije kako bi se popularizirao razvitak i kontinentalnog turizma koji još uvijek podosta zaostaje za popularnim odredištima na obali poput crnogorske Budve i hrvatskog Dubrovnika.

Daljnji razvoj aplikacije i pronalazak partnera

Kada je riječ o sljedećim planovima ove mlade ekipe, oni se prvenstveno vežu uz daljnju nadogradnju Gemlyja, ali i pronalazak partnera koji bi zajedno s njima voljeli započeti implementaciju aplikacije u stvarnome svijetu.

Sudjelovanjem na Hakatonu i konferenciji Spark.Me smo dobili puno kontakata, prijedloga i ideja kako unaprijediti aplikaciju. Ministarstvo Crne Gore iskazalo je interes za naše rješenje te se nadamo da ćemo uspjeti ostvariti suradnju. Osim toga, kontaktirat ćemo hrvatsko Ministarstvo za turizam i Hrvatsku turističku zajednicu te bi nam bilo iznimno drago kada bi i oni prepoznali potencijal ovog projekta.

Gemly na startup natjecanju u sklopu konferencije Spark.Me

Kada je riječ o natjecanju Spark.Me, tim je iskazao veliku zahvalnost Predragu Lešiću iz domain.Mea i Digitalizuj.Mea za sjajno mentorstvo i pomoć u izradi novog pitcha s kojim su LooToLa i Gemly konkurirali za finale. Do finala na žalost nisu došli, ali su na putu do njega dobili mnoge zanimljive kritike, ideje i pohvale.

S obzirom da je od Hakatona do Spark.Me pitcha prošlo dvadesetak sati, aplikacija izgleda isto. U startu smo razmišljali o aplikaciji koja se može skalirati globalno pa nismo imali potrebe prilagođavati je za potrebe konferencije. S druge strane, na pitchu je trebalo dosta poraditi i izmijeniti ga iz temelja budući da su pitch na hackathonu i pitch na startup natjecanju dvije potpuno različite stvari. Ovo nam je bilo jedinstveno životno iskustvo, puno smo naučili i zahvalni smo što nam se pružila ovakva prilika.

U svakom slučaju, ekipi LooToLa želimo samo najbolje i u iščekivanju smo još dobrih vijesti o njihovoj aplikaciji Gemly, ali i prilika za isprobavanje i upoznavanje novih zanimljivih mjesta za istraživanje na odmoru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Milijana Komad

    Milijana Komad

    02. 06. 2017. u 1:28 pm Odgovori

    Hrvatska ekipa je podjelila prvo mjesto sa Srpskom ekipom i otišla kući sa 1500e.. Molim Vas iznosite tačne podatke jer sam ja član ekipe sa kojom su podjelili novac!!Na čeku pišu dvije ekipe a ne jedna!!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.