Gemiusova nova metodologija više ne podcjenjuje hrvatske internetske medije, naglašava 'mobile'

Gemiusova nova metodologija više ne podcjenjuje hrvatske internetske medije, naglašava ‘mobile’

Prošli četvrtak je u Zagrebu održan sastanak najvećih hrvatskih internetskih izdavača i predstavnika sustava za mjerenje posjećenosti internetskih medija u Hrvatskoj, Gemiusa. Kako nam otkriva Gemiusov regionalni direktor Vibor Kalogjera, spremaju novu metodologiju koja bi trebala značajno unaprijediti procjenu hrvatskog internetskog tržišta, posebno u segmentu posjećenosti s mobilnih telefona.

Gemiusova nova metodologija naglašava mobilno korištenje (Slika preuzeta s Klix.ba)
Gemiusova nova metodologija naglašava mobilno korištenje (Slika preuzeta s Klix.ba)

Prošli četvrtak je u Zagrebu održan sastanak najvećih hrvatskih internetskih izdavača i predstavnika sustava za mjerenje posjećenosti internetskih medija u Hrvatskoj, Gemiusa. Kako nam otkriva Gemiusov regionalni direktor Vibor Kalogjera, spremaju novu metodologiju koja bi trebala značajno unaprijediti procjenu hrvatskog internetskog tržišta, posebno u segmentu posjećenosti s mobilnih telefona.

Mobilni promet mijenja ‘sve’

Kalogjera ekskluzivno za Netokraciju otkriva kako se nova metodologija sastoji od 3 koraka, pri čemu je prvi posebno mjerenje PC/Desktop prometa što je prvi korak prema multiplatformskom mjerenju posjećenosti web stranica uopće. Kalogjera za Netokraciju navodi kako se starom metodologijom podcjenjivalo tržište koje se u zadnje 2 godine drastično promijenilo što se tiče sve većeg upotrebljavanja pametnih telefona:

Brojke samo za PC/Dekstop s novom metodologijom su veće nego brojke danas koje imamo sa starom metodologijom.

Zaključuje kako je Gemiusu, kako na hrvatskom tako i drugim tržištima trebalo dvije godine da se zaista prilagodi novim uvjetima. Kao dva razloga promjene brojki, odnosno povećanja prometa Gemius u službenoj prezentaciji navodi duplikaciju mobilnih i PC korisnika te različito ponašanje te dvije skupine korisnika. Zanimljivo je kako je po Gemiusovim podacima Hrvatska jedna od samo tri zemlje u kojoj Appleovi mobilni telefoni odnosno iPhone vodi po postotku pageviewova nad Android uređajima.

PC pa mobile pa demografija, ali kad?

Drugi korak u novoj metodologiji je ponovno dodavanje podataka o prometu s mobilnih telefona te potom, kao treći korak, uključivanje posebnih mobilnih upitnika za sociodemografske podatke. Kalogjera naglašava da će im za dovoljno veliki uzorak trebati još tri mjeseca.

Iako je spomenuti sastanak trebao riješiti pitanje kada će se implementirati koji dio metodologije, čini se da ćemo konačnu odluku još trebati pričekati. Pri tome je razlika hoće li se prvo predstaviti samo nova metodologija s posebnim računanjem PC/Desktop segmenta ili zajedno i mobilna i PC metodologija. Sudeći po Netokraciji dostupnim podacima, promjene u popisu najposjećenih hrvatskih ‘portala’ bit će minimalne, no krajnji ishod vidjet ćemo tek kad se Gemius i vodećih 10 internetskih izdavača dogovore o predstavljanju nove, za mobilne uređaje bitne, metodologije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.