Svi Funderbeamovi startupi: Dolaze po jednostavniji, brži i sigurniji proces, a odlaze s investicijama iz svih dijelova svijeta

Svi Funderbeamovi startupi: Dolaze po jednostavniji, brži i sigurniji proces, a odlaze s investicijama iz svih dijelova svijeta

Svako malo čujemo neke iznimno uspješne crowdfunding kampanje domaćih startupa i tvrtki, i to redovito na Funderbeamu. Što to njihovu platformu čini posebnom?

Nedavno smo pisali o uspjehu domaćeg startupa Top Digital Agency koji je ostvario jednu od najuspješnijih kampanja na platformi Funderbeam, i time osigurao sredstva za nastavak rasta. Ipak, što je uopće Funderbeam i kako funkcionira, te kakve veze sa svime time ima blockchain?

Funderbeam (SEE) u Hrvatskoj nije previše dugo pa je razumljivo ako za njega niste još čuli. Ovaj zajednički projekt estonskog Funderbeama i Zagrebačke burze na našim prostorima je aktivan tek nešto više od 2 godine. Ipak, kampanje koje su na ovoj platformi imali neki startupi, poput Entria i Pivovare Medvedgrad, uz spomenuti Top Digital Agency, pokazuju kako je Funderbeam izuzetno zanimljiva opcija investitorima i startupima te malim tvrtkama koje potražuju investicije.

S voditeljem Funderbeama SEE Damirom Bićanićem sam razgovarao upravo o tome kako je domaćim startupima i tvrtkama Funderbeam postao the opcija, ali i o izazovima koji prate razvoj i održavanje takvog projekta.

Lakoća ulaganja kojoj je teško odoljeti

Damir kaže kako je ideja iza platforme zapravo zaista jednostavna: Funderbeam nastoji omogućiti startupima i malim kompanijama iz bilo kojeg dijela svijeta prikupljanje sredstava za širenje, a s druge strane omogućava bilo kojem investitoru ulaganje u startupe i odmah pritom trgovanje udjelima u njima. Naravno, ovo zvuči vrlo jednostavno, ali u praksi nipošto nije – barem nije bilo. Damir pojašnjava:

Na primjer, ako investitor iz Vijetnama ili Japana želi uložiti 200 eura u kompaniju u Hrvatskoj, on mora poslati taj novac, potpisati ugovore o povećanju kapitala, ovjeriti kod svog javnog bilježnika, dodatno ishoditi apostile, poslati to preporučeno tvrtki koja onda mora pripremiti dokumentaciju za povećanje kapitala za sud, javni bilježnik u Hrvatskoj, i onda tako za svakog malog investitora (npr. 200 investitora 200 ovakvih dokumentacija).

Ovaj proces može biti nevjerojatno zamoran i težak, a Funderbeam nastoji biti posrednik koji eliminira ove gore spomenute probleme. Za investiranje u startupe putem platforme dovoljno je napraviti samo nekoliko klikova mišem, a kompanije samo jednom odlaze na trgovački sud. Tako je Funderbeam našao rješenje za prilično bizarne birokratske situacije s kojima se investitori bore, a lakši proces pomaže svim uključenim stranama.

Naravno, dodatnu primamljivost Funderbeama nosi i činjenica da startupi mogu biti u bilo kojoj fazi rasta i poslovanja kako bi zadovoljili uvjete za prijavu.

U Pivovari Medvedgrad slavila se krajem 2017. tada najuspješnija europska kampanja na Funderbeamu koja im je osigurala više od milijun eura za otvaranje moderne pivovare na novoj lokaciji u Zagrebu.

Što razlikuje Funderbeam (kampanju) od drugih?

Tehnički, pravni, porezni i ostali problemi, kaže Damir, samo su početak pitanja na koja se u sferi investiranja treba odgovoriti. Primjerice, nema suviše smisla da se u startupe može investirati tek kada oni izađu na burzu, a ne u ranim fazama, kao i što je dosta čudno što je za osobu iz Hrvatske teško investirati u startup ili tvrtku u Brazilu ili Norveškoj, i to pogotovo ako se radi o manjim iznosima. Zašto ne biste mogli investirati, recimo, 100 eura u neku dobru ideju i time dobiti neke udjele u firmi, pita se Damir.

Ako, pak, imate novaca i želite podržati neku ideju, danas imate doslovno tisuće raznih opcija. Za Damira osnovna razlika između Funderbeama i drugih platformi leži u tri stvari:

  1. Obično su platforme fokusirane na jednu državu (npr. Veliku Britaniju koja daje jako velike porezne olakšice za ulagatelje) – mi se širimo po cijelom svijetu. I ne tražimo kompaniju da se primjerice mora pre-registrirati u Veliku Britaniju, Nizozemsku ili slično.
  2. Naši investitori dolaze iz cijeloga svijeta (više od 50 tisuća korisnika iz više od 115 zemalja). Tako smo, na primjer, kod Medvedgrada i Includea imali investitore iz Japana, Vijetnama, Dubaija, Njemačke, Estonije itd.
  3. Mi smo jedina platforma u Europi (a i šire), koja omogućava trgovanje ulaganjima. To je jedna izuzetna vrijednost ulagateljima u startupe i SMEove.
Entrio na Funderbeamu također je imao brz uspjeh. U nešto više od dan kampanja se napunila s pola traženog iznosa od 50 tisuća eura!

Osim prezentacije, “u ovom svijetu najbitniji su osnivači”.

Trenutno na Funderbeamu možete vidjeti dosta projekata koji su već osigurali neko financiranje i traže dokapitalizaciju i daljnje investicije.

Ipak, investitori neće baciti vreće novca na vaš startup bez dobre prezentacije, bez obzira na to što im treba samo nekoliko klikova. Stoga je na Funderbeamu i dalje vrlo važno prezentirati svoju ideju u najboljem svjetlu, odnosno paziti na sve one detalje koji čine dobar pitch – dobrim. To su prije svega područja koja su standardna u industriji poput povijesti, problema koji se rješava, tima, konkurencije, tržišta, kapitala i drugih aspekata.

Tek kada ste to osigurali, trebate razmišljati o detaljima. Damir kaže kako video ne bi trebao trajati dulje od dvije i pol minute, i da je tekst kampanje napisan jednostavno, profesionalno i transparentno.

Također, iako je važna, Damir dodaje i da prezentacija nije ono na što se trebate osloniti u konačnici, mnogo važnije stvari trebaju biti posložene prije slaganja prezentacije:

Po mom mišljenju u ovom svijetu najbitniji su osnivači (da li su veliki radnici, inteligentni, s iskustvom, puni integriteta, energije…), da li je proizvod dobar i kolika je konkurencija ili prepreka konkurenciji da radi takav proizvod – i da li je tržište dovoljno veliko. Po meni su to tri najbitnije stvari. Doduše, i dobra strategija nije na odmet.

Blockchain ne otežava, već rješava

Zanimljivo kod Funderbeama je to da u svom temelju poslovanje bazira na blockchain tehnologiji koja se koristi za zapisivanje originalnih ulaganja te zapisivanje svih trgovanja. Blockchain tako stoji na mjestu namire i skrbništva, ali Damir mi otkriva kako u Funderbeamu nisu ljubitelji kriptovaluta. Tako do sada niti jedna kompanija nije bila skeptična oko Funderbeama zbog blockchaina, a Damir dodaje kako se sve transakcije obavljaju u dobrim starim eurima – investitori uplaćuju eure, tvrtke dobivaju eure.

Za kraj valja izdvojiti dobru suradnju Funderbeama i Zagrebačke Burze, koja je, priznaje Damir, jedan od glavnih razloga zašto imamo Funderbeam u Hrvatskoj:

Hrvatska je u dobrom društvu jer osim Hrvatske, Funderbeam trenutno pokriva Estoniju, Veliku Britaniju, Irsku, Norvešku, Dansku, Island i Singapur. Ako se pogleda sada tržište, uz Funderbeam, Progress tržište Zagrebačke burze i redovne kotacije Zagrebačke burze, pokriven je životni vijek financiranja kapitala kompanija u Hrvatskoj, od startupa do blue chipa. A s dolascima novih igrača, VC fondova, PE fondova, ulaganjima mirovinaca, tvrtke će imati još veću mogućnost za prikupljanje kapitala.

Domaći startupi tako bi svakako trebali razmisliti o Funderbeamu kao platformi za  prikupljanje sredstava, pogotovo ako u obzir uzmemo posljednji brz i značajan uspjeh startupa Top Digital Agency, ali i ostalih poznatih domaćih kampanja poput onih od Includea, Sense Consultinga do spomenutog Medvedgrada i Entria.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.