Upoznajte hrvatsko-makedonski pametni čep za gorivo Fueloyal

Hrvatsko-makedonski ‘pametni’ čep za gorivo Fueloyal u pohodu na američko prijevozničko tržište!

Koliku kontrolu vlasnici prijevoznih kompanija, poput tegljača, imaju nad točenjem goriva u svoja vozila? Osnivači hrvatsko-makedonskog startupa Fueloyal Technology, pametnog čepa za spremnike goriva, žele riješiti probleme tvrtki diljem svijeta koje zbog manjka kontrole svakog mjeseca gube značajna sredstva. No, počet će s američkim i kanadskim tržištem, i to već na proljeće iduće godine.  

Fueloyal štand

Fueloyal Technology želi spriječiti krađu goriva i drugu zlouporebu, bilo da je riječ o unutarnjim ili vanjskim faktorima. Primarno se cilja na sektor velikih kamiona klase A, odnosno tegljača, kojih samo u SAD-u i Kanadi ima četiri milijuna. Kako otkrivaju osnivači, Igor Hristov iz Makedonije i Jurica Magoći iz Hrvatske, ta vozila u prosjeku na putu provedu 40 dana u komadu, a za to vrijeme vozač službenom karticom plaća gorivo. Kontrola nad tim procesom je slaba te se ne može sa sigurnošću utvrditi je li plaćeno gorivo doista i završilo u rezervoaru tegljača. Procjenjuje se da potencijalna zlouporaba doseže čak 15 do 20 posto ukupnog iznosa koji se troši na gorivo, što iznosi ugrubo dvije tisuće dolara mjesečno po kamionu.

Fueloyal iCap 1000 je pametni čep, koji se lako montira, unutar samo 30 sekundi, a nakon toga sprječava zlouporabu jer mjeri, čuva i šalje informacije o količini goriva koja je ušla u spremnik. Tu je i zaštita od krađe, kako bi gorivo ostalo unutra, a cilj je da vlasnik ili voditelj tvrtke bude siguran da je gorivo koje je ušlo u rezervoar tamo i ostalo. Fueloyal je samostalan i ima vlastito napajanje, a nije ga moguće odstraniti bez dozvole vlasnika – u suprotnom, on je alarmiran.

Koji je poslovni model ovog projekta? Tu je jednokratna naknada za uređaj, ali i mjesečna pretplata za upotrebu servisa. Već sada ima predbilježbe u iznosu od 320.000 dolara i potpisan ugovor o distribuciji, a lansiranje na tržište očekuje se u proljeće iduće godine.

Prednosti američkog tržišta

Igor i Jurica odlučili su prvo "napasti" američko i kanadsko tržište, a nadaju se da će se nakon toga proširiti i na europsko.
Igor i Jurica odlučili su prvo “napasti” američko i kanadsko tržište, a nadaju se da će se nakon toga proširiti i na europsko.

Jurica, koji inače dolazi iz Županje, prije nekoliko godina je u Kanadi s partnerom iz Chicaga osnovao tvrtku koja radi na razvoju softvera za upravljanje kamionskim prijevozom Roadmiral, a Igor je makedonski inženjer i vlasnik tvrtke za razvoj softvera 4Virtus. Ideja za sam Fueloyal proizašla je iz Juričinog razgovora s brojnim vlasnicima transportnih tvrtki u okviru prodaje i integracije Roadmirala u njihovo poslovanje. Nakon što je upoznao Igora, osmisli su i rješenje koje su odlučili plasirati na tamošnje tržište, a ne na europsko. Kako kaže:

Osnivanje Roadmirala donijelo nam je veliko iskustvo u fleet managementu te sam upoznao velik broj vlasnika transportnih tvrtki i mogu reći da su SAD i Kanada u ovoj industriji za nas više domaće tržište od europskog! Veličinu američkog tržišta i kupovnu moć ne treba posebno isticati. Na industriju prijevoza kamionima otpada 5% američkog BDP-a, a mi u prvoj fazi ciljamo na četiri milijuna tegljača, odnosno kamiona klase A. Osim toga tržište telekom operatora je gotovo jedinstveno pa nam posao ne otežavaju visoki troškovi roaminga. Zbog toga držimo palčeve ukidanju roaminga unutar EU, koje je najavljeno za sljedeću godinu.

LAUNCHub Long Weekend i Web Summit

Tim je nedavno sudjelovao na Long Weekendu bugarskog fonda LAUNCHub, a potom i na dublinskom Web Summitu. Odlazak na takve događaje dio je startup kulture, a mi smo pitali Juricu i Igora da podijele s nama svoja iskustva:

Od stotinjak prijavljenih startupa na Long Weekend u Sofiju dospjelo je njih desetak, među njima i mi. Tamo smo četiri dana radili na pripremi pitcha, upoznali odlične ljude i ‘pokupili’ brojne konstruktivne savjete vezane uz prezentiranje našeg proizvoda. Istaknuo bih komentar jednog novinara na našu prezentaciju, koji je rekao kako je čitao o ovom problemu te došao do podatka da je u Španjolskoj cijela industrija smanjila plaće djelatnicima, jer je jednostavno nemoguće bilo spriječiti otuđivanje goriva. Taj dio je nas, naravno, posebno razveselio!

Web Summit je masovan događaj, ali opet u isto vrijeme odlično organiziran gdje svatko može pronaći svoje mjesto. Mi smo imali štand među hardverskim startupima, ostvarili smo sjajne kontakte i čuli iskustva koja su nam proširila vidike vezano uz primjenu našeg proizvoda. No, za sada, fokus!

Jurica i Igor u LAUNCHubu (slika: LAUNCHub Facebook)
Jurica i Igor u LAUNCHubu (slika: LAUNCHub Facebook)

Da na takvim događajima treba biti pripremljen za sve, Igor nam dokazuje svojim primjerom. Nakon Web Summita ostao je još jedan dan u Dublinu, što se pokazalo vrlo dobrom odlukom:

Otišao sam u pub u blizini lokacije Web Summita i sjeo za jedini slobodan stol. Ubrzo je u pub ušla ekipa s akreditacijama konferencije te sam im ponudio da sjednu za moj stol, s obzirom da nije bilo niti jedno slobodno mjesto, a ja sam se planirao jako kratko zadržati. ‘Ekipa’ su vlasnici velikog investicijskog fonda iz SAD-a, zadržali smo se četiri sata, popili nekoliko krigli odličnog piva i dogovorili sastanak Bostonu za sljedeći tjedan. Dakle, naučite ispričati svoju priču u 30 sekundi i hodajte po svijetu!

Odlazak na Web Summit naučio ih je kako je važno izvježbati 30-sekundno predstavljanje projekta.
Odlazak na Web Summit naučio ih je kako je važno izvježbati 30-sekundno predstavljanje projekta.

Pregovori o investiciji

Ono što navode kao prednost nad konkurencijom je lakoća postavljanja čepa – postojeća rješenja zahtijevaju nekakvu vrstu “oštećenja” rezervoara, što nije prihvatljivo leasing tvrtkama, a time ni većini transportnih kompanija. No, upravo će jedna velika leasing tvrtka biti partner Fueloyala – uz potpisan ugovor o distribuciji, lakše će se doći do ciljanih korisnika, a i do investicije:

Projekt trenutno ide naprijed iz vlastitih sredstava, ali razgovaramo s nekoliko investitora i nadamo se završiti pregovore o seed investiciji u sljedeća dva mjeseca. Investitori razumiju ovu problematiku i vrlo su zainteresirani jer sustav rješava jedan vrlo veliki problem i vide primjenu i na druge industrije osim transportne. Potvrda tome su i 320.000 dolara vrijedne predbilježbe za naš proizvod te potpisan ugovor o distribuciji s velikom leasing tvrtkom iz SAD-a.

Investicija će pomoći serijskoj proizvodnji ovog hardvera, a time i vlasnicima prijevoznih tvrtki koje će bilježiti značajne uštede na gorivu. Svakako je zanimljivo vidjeti da se još jedan startup usmjereva na kamionsku industriju – nakon srpskog softverskog TruckTracka, vrijeme je za hrvatsko-makedonski hardverski Fueloyal. Zatrubimo za njih i poželimo im sreću na dugim cestama koje ih čekaju!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. ilija

    ilija

    06. 12. 2014. u 2:10 am Odgovori

    Bravo jurica napokon biznis buducnosti tj.21 stoljeca,a amadeus to sigurno nije.samo uporno i neodustaj…sve najbolje i puno srece…a sigurno je dovoljno 30 sekundi….

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.