Ford Sync nam stiže: Glasovnim naredbama čitajte tvitove i upravljajte aplikacijama (koje ste sami napravili)
Ford Sync je automobilska platforma za aplikacije namijenjena vozilima američkog proizvođača automobila koja osim što vam olakšava praćenje prometa i traženje lokacija kroz glasovne naredbe, omogućava da čitate timeline društvene mreže Twitter, a Facebook je najavio niz hackathonova u kojima žele integrirati najveću društvenu mrežu u automobile. Jeste li se ikad vozili s nekim tko svake sekunde hvata mobitel u vožnji? Možda čak i tvita ili provjerava email na semaforu, a u najbolje slučaju ima držač za svoj pametni telefon. Priznajte, i sami ste “čapali Internet” u vožnji. Ford Sync je rješenje koje nećete samo koristiti, već za koje biste mogli uskoro raditi “domaće” aplikacije. Dapače, već danas ih možete prijaviti.

Ford Sync je automobilska platforma za aplikacije namijenjena vozilima američkog proizvođača automobila koja osim što vam olakšava praćenje prometa i traženje lokacija kroz glasovne naredbe, omogućava da čitate timeline društvene mreže Twitter, a Facebook je najavio niz hackathonova u kojima žele integrirati najveću društvenu mrežu u automobile.
Jeste li se ikad vozili s nekim tko svake sekunde hvata mobitel u vožnji? Možda čak i tvita ili provjerava email na semaforu, a u najbolje slučaju ima držač za svoj pametni telefon. Priznajte, i sami ste “čapali Internet” u vožnji. Ford Sync je rješenje koje nećete samo koristiti, već za koje biste mogli uskoro raditi “domaće” aplikacije. Dapače, već danas ih možete prijaviti.
Praćenje najveće svjetske konferencije posvećene mobilnim tehnologijama i trendovima, Mobile World Congress, na Netokraciji je omogućio Vipnet, koji vam svojim mobilnim data paketima omogućava korištenje najnovije generacije internetskih aplikacija i usluga u hodu. Vipnet osim putem službene web stranice možete pratiti i putem Facebooka. Hvala Vipnetu na podršci praćenja i informiranja o budućnosti mobilnih tehnologija!

Na nedavnom Mobile World Congressu Netokracija je imala ekskluzivnu priliku ne samo doznati kako Ford namjerava svoj Sync uvesti na europsko tržište, već i razgovarati s voditeljem povezanih usluga Dougom VanDagensom o tome kako developeri iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i drugih zemalja regiji mogu razviti vlastite verzije aplikacija.
Ford Sync trebao bi s vremenom biti instaliran u sve Fordove automobile, a zanimljiv je s obzirom da ga je Ford zamislio kao (relativno) otvorenu platformu za aplikacije drugih proizvođača. Sync je temeljen na Microsoftovu Windows Embedded Automotive operativnom sustavu za koji odobreni proizvođači mogu izraditi vlastite aplikacije. Zamislite samo Croatia Traffic and Weather instaliran izravno u vaš novi Ford, upravljan glasovnim uputama.

Na žalost, glasovne upute bi u tom slučaju bile na engleskom s obzirom da se Fordu ne žuri (odnosno, ne isplati) lokalizirati ih manjim jezicima, no korist bi bila višestruka. Aplikacija poput CTAW-a čak ne mora biti razvijena za Microsoft Windows. Naime, tzv. AppLink omogućava odobrenim mobilnim aplikacijama poput Pandore da koriste Fordove ugrađene glasovne naredbe.
Što vam Sync “glasovno” nudi?
Ford Sync nudi zanimljive mogućnosti, temeljene prvenstveno na već spomenutim glasovnim naredbama te text-to-speech funkcionalnošću koja vam primjerice može pročitati novopridošle SMS poruke. Sync omogućava da glasom upravljate:
- Primanjem i prihvaćanjem poziva;
- Glazbom i nalaženjem pjesama;
- GPS sustavom integriranom u Sync;
- SMS porukama koje će vam moći i pročitati – prepoznaje i “emocije” poput LOL-a;
- Temperaturom u automobilu;
- Nizom integriranih aplikacija.
I drugi proizvođači integriraju slične mogućnosti pa čak i glasovne naredbe, ali Ford se pokušava istaknuti tako da pokušava stvoriti platformu koju pak pokušava staviti u sva svoja vozila, ne samo ona najskuplja. U Fordu su nam ukratko pokazali kako Sync točno radi:
[youtube width=”600″ height=”335″]http://www.youtube.com/watch?v=jVCxk0Zdplk[/youtube]
Za netokrate koji žele svoj Ford pretvoriti u Wi-Fi hotspot, Syncom možete povezati primjerice s Vipnetovim USB modemom ili vlastitim telefonom, a sustav podržava većinu popularnih pametnih telefona poput iPhonea, Androida, BlackBerrya te ostale modele za čiju ćete kompatibilnost morati provjeriti u PDF tablici.
Čitajući vam tvitove u vožnji
No dobro, glasovno upravljanje SMS porukama je zgodno, ali Fordove ambicije za stvaranje platforme zapravo nude najviše potencijala za razvoj zanimljivih automobilskih aplikacija te proizvoda koji zaista zaslužuju mjesto i na Netokraciji, ne samo automobilskom magazinu.

AppLinkovih aplikacija možda nema mnogo, ali vjerojatno su najzanimljivije tako da ću istaknuti tri:
- Pandora je internetska radio aplikacija koja na žalost više nije dostupna širom svijeta, već samo na ograničenom broju tržišta zbog prava reprodukcije glazbe. Syncom možete glasom proći sve stanice i glazbu koja vas zanima te potom označiti najdraže – također glasom;
- OpenBeak je AppLinkova Twitter aplikacija kojom upravljate glasom, a koja vam putem text-to-speecha može pročitati tvitove s vašeg timelinea. Još kada ćete moći tvitati, a ne samo čitati…;
- Stitcher je aplikacija za gledanje televizijskog programa odnosno emisija i serija koje se prikazuju na Foxu, BBC-u itd. Radi se o aplikaciji usmjerenoj na američke televizijske mreže kojom stvarate playliste serija, a ne glazbe, kojima također upravljate glasom.
S obzirom da Fordovi modeli sa Syncom dolaze na europsko, pa tako i regionalna tržišta, tijekom 2012. počevši s Bmaxom, krajnje je vrijeme da se zainteresirate za njihovu platformu, ako vam se čini da bi vaša aplikacija bila idealni suputnik. Dapače, primijetite kako je od tri spomenute aplikacije samo OpenBeak “dobrodošao” izvan SAD-a po svojim mogućnostima.

Za međunarodni pa i lokalni sadržaj Fordu će trebati nove aplikacije za što će se uzdati u developere. Od Slušaj Radio do Croatia Traffic and Weather, ali zašto vam ambicije ne bi bile i veće? Već vidim Wall of Tweets na dashboardu svog Focusa. U ekskluzivnom intervjuu za srednju i istočnu Europu za Netokraciju, Fordov direktor povezanih usluga Doug VanDagens otkrio je kako namjeravaju dovesti nove aplikacije na platformu, surađivati s developerima te zašto nisu integrirali Foursquare:
[youtube width=”600″ height=”335″]http://www.youtube.com/watch?v=S2NnbC8Ydlo[/youtube]
Kao što je VanDagens naglasio: aplikacije moraju biti zanimljive, ali i nešto što zaista želite raditi dok vozite. Ford trajno naglašava svoju logiku pri daljnjem razvoju Ford Synca: Keep your hands on the wheel and your eyes on the road.

Kako bi dobili pristup AppLink SDK-u prijavite se putem Fordove službene developerske web stranice. Iako je zasad većina aplikacija dostupna za iPhone, Android ili BlackBerry, Ford će sudeći po kontaktnoj formi podržavati i Symbian te Windows Phone aplikacije.
Iako je Ford do kraja 2008. ekskluzivno koristio Microsoft Windows Embedded Automotive operativni sustav, danas bilo koji proizvođač može na njoj temeljiti vlastitu platformu. Ford i dalje zadržava svoje sučelje te aplikacije, a sudeći po aktivnosti među developerima (sudjelovali su na programerskom natjecanju na Techcrunch Disruptu u San Franciscu), sudjelovanju na Mobile World Congressu te pristupu tehnološkoj sceni uopće – proizvođač su koji je najkvalitetnije pristupio uključenju aplikacija i internetskih tehnologija u svojim automobilima za sve kupce.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
14. 03. 2012. u 11:11 am
4:39 “How do yo local apps, znači …. for certain markets…” LOL
Sorry, moro sam 😛
Ivan
14. 03. 2012. u 7:23 pm
Kaj to ima samo za Ford? Kaj s nama ostalima? 🙁
Marko Dugonjić
15. 03. 2012. u 9:30 am
Napokon nešto korisno!