Deutsche Telekom, većinski vlasnik Hrvatskog Telekoma te Crnogorskog Telekoma investirao je u prvu globalnu crowdsourcanu mrežu WiFi lokacija Fon. Bismo li uskoro u Hrvatskoj i Crnoj Gori, gdje je turizam važna gospodarska grana s tisućama turista željnih internetske veze, uskoro mogli vidjeti Fon u integriranom izdanju spomenutih regionalnih telekoma?
Deutsche Telekom, većinski vlasnik Hrvatskog Telekoma te Crnogorskog Telekoma investirao je u prvu globalnu crowdsourcanu mrežu WiFi lokacija Fon. Bismo li uskoro u Hrvatskoj i Crnoj Gori, gdje je turizam važna gospodarska grana s tisućama turista željnih internetske veze, uskoro mogli vidjeti Fon u integriranom izdanju spomenutih regionalnih telekoma?
Telekomsko-globalna mreža sa svrhom
Wall Street Journal je otkrio kako Deutsche Telekom investira u španjolski Fon, čiji se rad temelji na korisnicima koji za pristup WiFi lokacijama širom svijeta “dijele” pristup vlastitm WiFi lokacijama. Fon je na tržištu od 2006., a već radi s operaterima poput BT-a, Softbank Mobilea i KPN-a koji preko njihove mreže rješavaju problem zagušenosti vlastitih 3G mreža. Najzanimljivije za potencijal integracije Fona u zemlje gdje je Deutsche Telekom prisutan jest što su neki operateri već uključivali Fonove Wi-Fi routere sa pametnim telefonima u svojoj ponudi.
Gigaomov Kevin Fitchard teoretizira kako bi telekomi DT grupe mogli iskoristiti promet korisnika Fonove mreže za svoje korisnike koji bi automatski bili integrirani, čime bi se smanjio pritisak na 3G pa i u Hrvatskoj već prisutnu 4G mrežu.
Milijuni korisnika već koriste Fon širom svijeta, a članovi prilikom putovanja mogu koristiti tuđe WiFi “točke” na lokacijama poput Londonda i Pariza… Koliko god besplatne WiFi lokacije danas bile dostupne u kafićima i drugim lokacijama, i velikim metropolama često nedostaju pristupne točne relativno rezerviranog kapaciteta.
Usporedimo to s Hrvatskom i Crnom Gorom, gdje unatoč želji turista za pristupom internetom i dalje premali broj lokacija nudi vlastitu WiFi lokaciju. Vaša prošla ljetovanja to dokazuju. Zamislite kad bi primjerice Hrvatski Telekom, kao dio Deutsche Telekom grupe, ponuvuio Fonov Fonera router... Prednost kupcima bila bi očita, a prednost T-HT-u bi bila da bi dio prometa sa mobilnih mreža prebaci na WiFi te još jedna prednost u odnosu na ponudu drugih operatera.

Ukoliko u zadnje vrijeme slušate radio, sigurno ste čuli i česte reklame za telekomunikacijskim uslugama za ugostitelje, pri čemu možete svojim gostima ponuditi “i internet i televiziju”. U ovom slučaju ponudili biste i Wi-Fi pristup, i to ne otvoren svima, već kupcima T-HT-a i Fona, kojem je sad Deutsche Telekom u vlasničkoj strukturi.
No zašto bi DT riskirao s Hrvatskom, malim tržištem? Upravo zato, “mali” smo i savršeni za testiranje za veća tržišta. Pogledajte samo MAXadsl i silne mobilne aplikacije kao primjere, da ne govorim o tome da s turističkim tržištem dolazi velik dio stranih korisnika na kojima se može testirati i taj potencijal. Što mislite o Fon mreži u Hrvatskoj kao dio globalne WiFi mreže?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
masterexmachina
04. 02. 2013. u 11:57 pm
Svidja mi se ovaj Coup de grâce na kraju clanka. Hrvatska je taman zemlja za testiranje. Nisam samo siguran da li je to pohvala ili pokuda.
Svaka imalo pametnija firma u svijetu, korporacija, koja ima neki budget moze pokrenuti takav projekt na razini hrvatske jer nas ima samo 4 milijuna, ali sa druge strane, forbes ima zanimljiv clanak na tu temu, koja je razradjena u raznim knjigama (http://www.forbes.com/sites/oreillymedia/2012/09/18/thinking-small/) gdje je tu jedna vrlo bitna stvar problem a to je neefikasnost na nizim razinama jer se sve treba potvrditina puno razina. Nema samostalnosti, nema brzog rjesavanja problema i sl. Telekomi su tu sa jedne strane fantasticni, korisnicke strane, sa druge strane su korporacija kao i svaka druga. Sve je standardizirano, nista nema samostalnog odlucivanja, sve je pod kontrolom “čuvara profita” i u takvim firmama nije bitno koliko je ideja dobra, nego je realizacija uvijek ispod očekivane radi veličine. Zato mali startupi uvijek uspiju u takvim poduhvatima i kada uhodaju proces, se prodaju velikima.
masterexmachina
04. 02. 2013. u 11:59 pm
Zaboravih dodati jednu američku izreku -> “The big engine that couldn’t”
Ranko
05. 02. 2013. u 10:42 am
Fon je otkrio Open WiFi? https://openwireless.org/