Flash je mrtav, Adobe napustio razvoj Flasha za mobilne internetske preglednike
Izgleda kako je i sam Adobe shvatio da je Flash mrtva tehnologija, barem u svijetu mobilnih platformi, sudeći po e-mailu kojeg je otkrio ZDNet, a u kojem se navodi kako će se Adobe umjesto daljnjeg razvoja Flasha na mobilnim platformama okrenuti podršci za HTML5 tehnologiju. Kako prenosi Weird, Adobe je pripremio set alata za programere kako bi mogli programirati aplikacije za jednu platformu koja će raditi na svim mobilnim plaftormama, ali takav pristup se malo kome svidio; konačni rezultat je u pravilu bila spora i nefunkcionalna aplikacija.

Izgleda kako je i sam Adobe shvatio da je Flash mrtva tehnologija, barem u svijetu mobilnih platformi, sudeći po e-mailu kojeg je otkrio ZDNet, a u kojem se navodi kako će se Adobe umjesto daljnjeg razvoja Flasha na mobilnim platformama okrenuti podršci za HTML5 tehnologiju.
Kako prenosi Wired, Adobe je pripremio set alata za programere kako bi mogli programirati aplikacije za jednu platformu koja će raditi na svim mobilnim plaftormama, ali takav pristup se malo kome svidio; konačni rezultat je u pravilu bila spora i nefunkcionalna aplikacija.
Iako je Flash na desktopu još uvijek živ, na mobilnim platformama je počeo izumirati upravo dolaskom iPhonea 2007. kada je Apple odlučio da neće imati podršku za Flash. Isto se događalo i sa novijim modelima, a konkurencija je u tome vidjela samo jedan dodatni, ali bezvrijedni argument zašto su bolji.
No, čak su i zagovornici Flasha na mobitelima govorili kako sve radi sporo, surfanje je gotovo nemoguće s uključenim Flashom (sjetimo se dosadnih floating bannera), pa ga se u pravilu gasilo u postavkama.
O pokojniku sve najbolje
Iako je mobilni Flash definitvno mrtav, na desktopu još živi, ali ni tamo nije idealna situacija. HTML5, JavaScript, CSS3 i mnoge druge nove web tehnologije i standardi sve više guraju Flash sa internetske scene, pa je pitanje kako će Adobe zadržati status koji je nekoć imao. Hoće li napustiti Flash u potpunosti ili ćemo uskoro vidjeti neke nove tehnologije iz Adobea, vrijeme će pokazati.
U međuvremenu, sada se zna razlog otpuštanja 750 zaposlenika iz Adobea.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vibor
09. 11. 2011. u 10:44 am
RIP 🙁 Neki od zabavnijih projekata na kojima sam radio su bili upravo razne RIA-e i Flash sadržaji ali moram priznati da me već dugo nitko nije pitao da napišem par linija u ActionScriptu. Srećom JavaScript je jako sličan jezik, pa prelazak nije bio bolan 🙂
Dario Kreštalica
09. 11. 2011. u 10:59 am
mislim da je najveća muka bila stalno nadograđivanje flash play-era, što je obične korisnike živciralo iako nije zahtijevalo puno truda …par sekundi vremena i klik na gumb.
… ima tu još skrivenih razloga… nije to tako jednostavno,… primjer: šta mislite da je FB običnim korisnicima lak za koristit,…. gube se kao guske u magli ali samo ih spašava nada i vjera u ostvarenje svojih želja (djevojke, dečki, prijatelji, zavirivanje u tuđi život i sl.).
sva priopćenja za javnost su generalnog karaktera tako da tu ima dosta skrivenih razloga za ovakav potez.
Jozo
09. 11. 2011. u 12:46 pm
Bitno je naglasiti da je Adobe prestao razvijati Flash Playere za mobilne browsere! Razvoj AIR-a za Android i iOS se nastavlja. Moje mišljenje je da Adobe ima dosta toga za pokazati na mobilnim uređajima.
Ivan Ilijašić
09. 11. 2011. u 2:19 pm
Nikola, naslov je malo pretenciozan.
AIR će i dalje raditi, tako da nema govora o napuštanju i preusmjeravanju na HTML5. HTML5 su uveli još prošle godine u web alate – DW, Fireworks, Illustrator.
Plus, jedan od razloga otpuštanja je smanjivanje sales brancha u Ottawi (300 ljudi) radi prebacivanja poslovanja u cloud i subscription. Truli kapitalizam, u jednom trenu se riješiš toliko ljudi…
Marin
09. 11. 2011. u 5:17 pm
Ah komentari tipa “na mobilnim platformama je počeo izumirati upravo dolaskom iPhonea 2007.” su najbolji – to zato jer je Flash bujao na mobilnim platformama prije dolaska iPhonea? ;-))
Poceo je izumirati na smartphoneovima i prije nego se uopce pojavio na njima 😀 Sto ga nije Jobs u appstoreu zabranio? Koliko je meni poznato u appstoreu je flash vec odavno i tamo i ostaje…
Ivor
09. 11. 2011. u 5:31 pm
Jedan solidni adut koji Flash ima nad HTML5 je što ekšli radi jednako na svim browserima koji ga podržavaju, za razliku od HTML5-ice – svatko tko je probao izraditi sajt sa nekim naprednijim elementima petice je brzo shvatio da to ne prolazi ni izdaleka.
Tako da, do tog lijepog dana kada se developeri svih browsera dogovore oko solidne, sinkronizirane podrške web standarda, Flash ostaje numero uno kad se radi o multimedijalnoj prezentaciji na webu.
A onda, tu je i Stage3D… ja bi rekao da je Flash itekako živahan.
Hrvoje
10. 11. 2011. u 12:16 am
Ima nekog novog potencijala u Flashu od verzije 11 (s hardverski ubrazanom 3D grafikom). To bi online gamingu (browser igre – ne igre tipa Warcraft) moglo udahnuti novi život, ali opet je problem da je ugodnije takve igrice (baš igrice) igrati zavaljen na kauču na tabletu, ne na notebooku ili desktop računalu….
Adobe je trebao na vrijeme skužiti da oni nisu kompanija koja može definirati tehnologiju budućnosti koju ćemo svi koristit već kompanija koja radi authoring alate i mogli su do danas već imati full paket najcool HTML5 authoring alata i dalje voditi igru…
Božja je pravda u svemu da Flash anyway nije njihov, to je ekipa iz Macromedije smislila pa nek potraže svojih novih 10 godina nekom novom akvizicijom 🙂
Ivor
10. 11. 2011. u 12:36 am
Ma i dalje je glavni problem sa HTML5 neusklađenost standarda. Gotovo nijedan browser ne podržava sve što HMTL5 može, da ne pričam o IE koji ne podržava skoro pa ništa od novijih i naprednijih elemenata. Dakle sve to toliko komplicira proces izrade i kvalitetnog cross-browser plasiranja multimedijalnih sadržaja na web da je Flash jedino praktično rješenje kod iole kompleksnijih projekata.
Tako da dok se temeljito ne srede web standardi, Flash i slično ne ide nikamo.
Što se tiče 11-stice i stage3D, nije potencijal tu samo za igre (usput, igre poput Warcrafta bi totalno mogle ići preko platforme, dovoljno je jaka), već i za druge sadržaje, inovativna dizajnerska rješenja itd.
Marin
10. 11. 2011. u 10:35 am
Plus Flash igrice mozes igrati na tabletu – tj. vjerojatno ih i igras vec. Gasi se samo mobilni browser, ali Flash Air eksportira Flash kao nativne programe tj. vec ih je sve puno u Appstoreu.
Jozo
10. 11. 2011. u 1:16 pm
Je li Flash mrtav?
http://www.nissan-stagejuk3d.com/
Tomislav
14. 11. 2011. u 12:39 pm
Nece Flash jos dugo nikuda otici, a pogotovo ne zbog HTML5.
Adobeov traljavi marketing je napravio takvu pizdariju ovih dana i mi unutar communitya ih peremo da nemate pojma kako…
Ukidanje razvoja mobile playera je big deal samo zato sto lose zvuci. Meni nije poznat niti jedan jedini projekt koji se oslanjao ma mobile player. Ja imam BlackBerry PlayBook koji odlicno vrti Flash u browseru, ali sav taj postojeci Flash sadrzaj je besmislen bez adaptacije na touch evente i sl.
HTML5 je odlican za razvoj webova i konacno je u stanju nacrtati pravokutnik na ekranu. Ali to nije enterprise tehnologija, niti po mogucnostima niti po alatima niti po konceptima koje podrzava. To je jos uvijek HTML+JS sa nekim novim mogucnostima i starim problemima.
Niti jedan projekt oko kojih moja firma trenutno pregovara nije izvediv sa HTML5 zato sto se zahtijevaju stvari kojima HTML5 ne moze ni prismrditi unatoc svim novim mogucnostima koje podrzava. Postoje druge tehnologije koje su potencijalno konkurentne, ali trenutno Flash platforma (Flash/AIR/Flex) pruza najzaokruzeniju tehnolosku cjelinu za razvoj cross-platform aplikacija za web, mobile i desktop i proci ce jos neko vrijeme prije nego dobije konkurenciju (Unity3D je recimo vrlo jak, ali mu nedostaju mnoge kljucne stvari koje ima Flash da bi ga ugrozio).
goran
17. 11. 2011. u 12:22 am
Malo je naivno tvrditi da odustajanje od Flash mobila ima bilo kakve veze sa Iphone jer realno gledajući nema. Adobe već godinama reže gdje stigne. On nema jednostavno nema nikakve direktne koristi od Flash Playera a mora ga razvijati. U tome je mislim problem. A na kraju mislim da alternativa ne postoji jer dok se priča o standardima problem je što su standardi slova na papiru. Prvi je to pokazao nitko drugi nego google koje je fino populjavao javascript i nazvao jednostavno suvišnim i zastarjelim.
Znaći dok se priča o zamjeni flasha standardima od google dolazi da treba mjenjati standarde njihovim standardima:) Jer svatko tko na priču gleda sa poslovne strane zna da je HTML5/JS/CSS3 rupa bez dna u usporedbi sa flashom. Ako je to cijena standarda onda će web doživjeti teški udarac u razvoju.
Pitanje, zašto nije prenjeta vijest da je google kombinaciju HTML5/JS/CSS3 nazvao zastarjel
om?
Da flash killer već ima svojeg killera?
Mislim takvu situaciju razumije ipak svako tko ima prilike raditi i sa Flashom i sa HTML. Nažalost ljudi koji nemaju mogu likovati zbog ovakvih situacija jer oni klijentu ne moraju objašnjavati zašto nešto treba duže, treba više platiti i skuplje je održavanje i ali imat standard.
Jefitnije je napraviti HTML verziju za mobitele ako se može.
I zato dolazi google sa svojim jezikom da ubaci novi flash samo što je ovaj put malo drugačije arihiktetura u pitanju i njihov player će upravljati html/css3 a ne biti plug-in sa svoijm vizualnim sadržajem.
Ivor
17. 11. 2011. u 1:00 am
Jedini problem koji vidim za Google Wave je to što se, opet, oslanja na HTML/CSS3, i samim time pati od istog problema kao i sami CSS3 i HTML(5) standardi, a to je neusklađenost protokola što dovodi do problema u razvoju cross browser multimedijalnih, interaktivnih rješenja.
RIA pluginovi imaju svoja ograničenja ali barem funkcioniraju jednako bez obzira na browser.
goran
17. 11. 2011. u 5:59 am
@ivor, mislim da je google wave mrtav. Možda neko upozornje kako završavaju tehnologije koje prodaju pod novo ono što je tu!?:)
Installs: 50,000,000 – 100,000,000, sa profila andorid marketa za Flash.
Mislim nema te firme koja neba bila dobar startup da ima takvu android aplikaciju, pa zašto to napustiti? Mislim gdje piše da flash mora raditi unutar broswera može i biti kao standalone aplikacija, možda je tu Adobe promašio?. Neka Flash Player pređu u open source, kritičari bi izgubili dobar dio arugmenata, tehnologija bi bila slobodna za implementaciju svima, i Adobe bi još uvijek bio u prednosti jer bi imao najbolje alate.