Hrvatski Five izradio službeni iPhone 'app' Stephena Hawkinga
Fiveova aplikacija posvećena Stephenu Hawkingu - za iPhone

‘App’ Stephena Hawkinga iza kojeg stoji hrvatski Five, proglašen najboljom novom aplikacijom (po Appleu)

Najnovija mobilna aplikacija zagrebačke razvojne agencije Five, Stephen Hawking’s Snapshots of the Universe za iPhone, izdvojena je kao jedna od najboljih novih aplikacija na Appleovom App Storeu. U ekskluzivnom razgovoru za Netokraciju, osnivač Viktor Marohnić otkriva kako je tekao njen razvoj!

Fiveova aplikacija posvećena Stephenu Hawkingu - za iPhone
Fiveova aplikacija posvećena Stephenu Hawkingu – za iPhone

Stephen Hawking’s Snapshots of the Universe je iPhone aplikacija kroz koju možete otkriti “tajne svemira” koje proučava poznati teoretski fizičar. Five je bio zadužen za dizajn i razvoj iPhone verzije postojeće iPad aplikacije pri čemu im je najveći izazov bio vrlo kompleksno sučelje prilagoditi relativno malom ekranu iPhonea kojeg koristimo drugačije nego popularne tablete. Marohnić navodi kako je bilo ključno zadržati dobro korisničko iskustvo za što je zahvalan Fiveovom UX timu predvođenim Tinom Kadoićem, o čijem smo prelasku u Five već pisali.

Rezultat pojačane prodaje u New Yorku

Marohnić otkriva kako su do Penguin Random Housea, izdavača aplikacije, došli preko kontakta u New Yorku gdje Five i njihova sestrinska tvrtka Shoutem, imaju ured. Otkriva kako su već nekoliko mjeseci značajnije investirali u prodaju na toj lokaciji:

Inače samo u par mjeseci otkako smo malo više investirali u prodajne aktivnosti u NYC imamo već nekoliko vrlo lijepih projekata za velike klijente, a ovo je samo prvi u nizu. Za ostale ćete čuti kad bude vrijeme.

fivebestnewapps_2

…na Netokraciji ;). Zanimljivo je kako je aplikacija trebala biti spremna već za Appleovu razvojnu konferenciju WWDC, ali su se odlučili kako je ipak bolje uzeti još nešto vremena i “ispeglati” aplikaciju do kraja – kako otkriva Marohnić.

Što je trebalo uskladiti?

Kako je tekao razvoj projekta otkriva Kadoić, navodeći kako su kroz rad na aplikaciju Penguinu pokazali kako rade na svim digitalnim projektima, konkretno vrlo ‘hands-on’ uz rapidnu izradu prototipa te testiranje s korisnicima:

Zbog prirode projekta i inicijalnog roka, paralelno uz sam dizajn korisničkog iskustva, radili smo i niz eksperimenata sa postojećom iPad aplikacijom, testirajući gdje ju možemo odvesti jednom kada krenemo u sam development.

Pri razvoju projekta, primarni cilj je bio izbalansirati sljedeće segmente:

  • Prilagodba cijelog UI-a puno manjem ekranu pametnog telefona;
  • Zadržavanje iste logike u kontekstu kontrola igre, niza notifikacija te instrukcija koje daje sam Hawking;
  • Unificiranje interakcija kroz sve eksperimente (neki su jednostavni dok drugi paralelno iskorištavaju sve elemente na ekranu);
  • Podrška različitim veličinama ekrana (od iPhone 5 do 6 Plus);
  • Razmišljanje o budući razvoju aplikacije u kojem bi se novi *experience* mogao bez većih problema implementirali na tablete i ostale platforme.

U razvoju je, napominje Kadoić, bilo izazova i oko postojećih materijala koje je Five preuzeo od izdavačeve prethodne agencije. Za one koje zanima tehnička strana aplikacije, ona je razvijena na Unityju!

Stephen Hawking’s Snapshots of the Universe za iPhone možete preuzeti preko App Storea za cijenu od 5 dolara, a bit će vam potreban iOS 6.0 ili noviji!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Miran

    Miran

    04. 08. 2015. u 3:42 pm Odgovori

    Stvarno ne bih kvario veselje ali ne vidim čemu opet spominjanje firme koja je ustvari outsourcing programerska kompanija kakvih je tisuće i kod nas i u Indiji, Rumunjskoj, Bugarskoj i drugdje. Ne vidim da se piše o tim kompanijama ikada na tech portalima, ali ovdje ljudi očito imaju dobru vezu sa Netokracijom. Ili Netokracija misli da nas treba zanimati šta rade njihovi frendovi

    No hard feelings ali ne možemo mi sa Balkana

  2. goran

    goran

    08. 08. 2015. u 1:03 pm Odgovori

    @Miran, razlog je možda zato jer outsourcing je daleko veća “industrija” u hrvatskom IT-u nego proizvodnja i prodaja vlastitog software.
    Zašto je tako, vjerovatno smo dovoljno “bogati” (standard) da budemo prisutni na globalnoj IT sceni.
    No sa druge strane nedovoljno se ulaže u IT, dali zbog nedostatka novca ili zbog gospodarstva u kojem je isplativije uložiti u nešto drugo nego u razvoj software.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.