FIVE ima novi osječki ured inspiriran starim radionicama - u njemu se danas "pile i bruse" IT projekti!

FIVE ima novi osječki ured inspiriran starim radionicama – u njemu se danas “pile i bruse” IT projekti!

Poznata agencija FIVE nedavno je otvorila novi ured u najvećem slavonskom gradu, u kojem će se koncentrirati na testiranje softvera i razvoj aplikacija.

Možda niste znali da je agencija FIVE jedna od tvrtki koje su već starosjedioci u Osijeku. U Slavoniji agencija broji oko 45 ljudi, a prvi zaposlenici stigli su još davne 2008. godine. FIVE je nakon 13 godina odlučio kako je vrijeme za novi dom u Osijeku, a danas se nalaze u novom uredu u poslovnom kompleksu Eurodom.

Iz Fivea nam kažu kako se osječki tim brzo razvijao kroz godine, a iako je počeo s testiranjem softvera vrlo se brzo počelo raditi na razvoju aplikacija, DevOpsu, korisničkoj podršci i drugim poslovima. Naravno, nakon što se tvrtka preselila u novi ured u potrazi je i za novim zaposlenicima u Osijeku.

Prostor je uređen kao suvremena inačica nekadašnjih radionica tehničkog odgoja u kojima se mehanički pililo i brusilo, a danas se jednako tako pile i bruse vrhunski IT projekti za svjetske klijente. FIVE

20 novih zaposlenika u Osijeku tijekom pandemije

Otvaranje novog ureda i širenje tijekom pandemije svakako nije bio lagan zadatak. S time se slažu i u Fiveu:

Pandemija nam zasigurno nije olakšala, no s obzirom na to da radimo za US klijente i da se dio našeg tima nalazi kako diljem Hrvatske, tako i u New Yorku, od prvog dana naučeni smo na remote rad i nije nam puno trebalo da se prilagodimo. Tijekom pandemije osječki tim nastavio je rasti čak i više nego dosad, u godinu dana pridružilo nam se preko 20 novih članova tima na raznim pozicijama. Planove za širenje osječkog tima donijeli smo i prije početka pandemije, pa osim manjih, operativnih izazova koji su bili posljedica radova usred pandemije, ni u jednom trenutku nismo doveli u pitanje prelazak u novi ured.

Kada govorimo o širenju, FIVE velike nade polaže na veliku bazu studenata s kojom Osijek raspolaže. Ovim se ne razlikuju previše od ostalih tvrtki u gradu, ali ne gledaju na druge kao na konkurenciju već kao na partnere u razvoju scene. FIVE u Osijeku nudi najbolje od dva svijeta, pojašnjavaju nam. Radom u tamošnjem uredu dobijete sve prednosti života u Osijeku (za koji i sam mogu reći da je dosta dobar, op.a.), a u isto vrijeme radite sa stručnjacima svjetske klase.

Suvremena radionica tehničkog odgoja

Industrijskom stilu pridonosi i sam prostor Eurodoma sa svojim betonskim stropovima i otkrivenim instalacijama. FIVE

Što se tiče samog prostora, on je mješavina modernog i industrijskog stila, a arhitektica Morana Vlahović ističe kako je uređen kao suvremena verzija radionica tehničkog odgoja u kojima se pililo i brusilo. Danas se, dodaje Morana, u Fiveu “pile i bruse” IT projekti za svjetske klijente. Ured je mješavina otvorenog prostora i prostorija za sastanke i miran rad, a prostorne sekcije zamišljene su za od šest do 12 radnih mjesta.

Zanimljivo je i kako je ured inspiriran Slavonijom, ali i sličan uredu u Zagrebu. Morana pojašnjava:

Osnovna ideja bila je uklopiti prepoznatljivi industrijski stil koji se očituje u zagrebačkom uredu, i ujedno napraviti odmak pod sloganom “brown is the new black”. Iz tog razloga novim prostorom dominiraju zemljani tonovi tople smeđe, žute i umirujuće zelene boje.

Development i testiranje u Osijeku

FIVE u Osijeku i dalje se bavi testiranjem aplikacija, a od sveukupno 30 zaposlenika koji rade na QA poslovima, njih 20 živi i radi u Osijeku:

Korištenjem različitih alata i tehnika testiranja te prijedlozima za poboljšanje, tim kontrole kvalitete svakodnevno podiže ljestvicu izvrsnosti te se uvjeravaju da na tržište izlazi najbolja moguća verzija proizvoda.

Faza testiranja softvera dio je procesa razvoja digitalnih proizvoda kojoj FIVE pridaje veliku važnost unutar svakog projekta, bilo to na projektima za manje startupe ili za velike klijente poput Napstera i Bullhorna.

Osječki tim brzo se razvijao kroz godine, a iako je počeo s testiranjem softvera vrlo se brzo počelo raditi na razvoju aplikacija, DevOpsu, korisničkoj podršci i drugim poslovima. FIVE

Osim testiranja, novi ured u Osijeku bit će dom developerima za web i mobilne aplikacije. Iz Fivea nam napominju kako se za web aplikacije najviše koriste React i Angular, a što se tiče mobilnih aplikacija one su i nativne za Android i iOS. Naravno, treba istaknuti i multiplatform pristupe kojima se u Fiveu posebno ponose – React Native i Kotlin Multiplatform Mobile koji smanjuju vrijeme utrošeno na pisanje i održavanje istog koda za različite platforme, pojašnjavaju u Fiveu.

Iz Fivea ističu kako su uvijek voljeli isprobavati nove tehnologije u radu na razvoju digitalnih proizvoda, a Kotlin je, kao jedan od brzorastućih igrača na ovom polju – idealna opcija za to. 

Ako su vas zainteresirale fotografije novog ureda, ali i potencijal rada za jednu od najvećih domaćih IT tvrtki, u Osijeku su otvorene pozicije za Android, Java i Full stack developere, QA i Test Automation inženjere te dizajnera produkta i menadžera implementacije.

Evo sneak-peek i na ostatak novog ureda!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?