Five danas radi 'design sprint' radionice sa svakim klijentom prije no što se krene na realizaciju proizvoda, rekao je to jučer na WinDaysima Luka Abrus. Koliko se taj pristup izradi projekata razlikuje od prijašnjeg te koliko je učinkovitiji, otkrio je u svom predavanju, ali i u intervjuu za Netokraciju.
Usporedio je i način na koji su do design sprinta radili na razvoju aplikacija – poprilično je to standardno; dobili bi specifikacije proizvoda, odredili koliko im vremena treba te ne bi počeli programirati dok ne bi napravili dizajn, koji uključuje UX i UI. No, problem je što bi se u procesu kreiranja proizvoda događalo mnoštvo izmjena, mahom na zahtjev klijenta, stoga se radionicom, koja traje pet dana i organizira se na samom startu projekta, to pokušava izbjeći.
Zvuči kao jedna od onih “top shop” reklama – kroz samo pet dana do proizvoda. No, naravno, u praksi to ne funkcionira tako “čarobno”. Nije cilj design sprintom doći do finalnog proizvoda treba imati na umu da se ne dolazi do finalnog proizvoda, nego se dolazi do plana što će se zapravo izraditi te da su svi uključeni budu svjesni što je u konačnici dogovoreno i s kojim ciljem.
Kako to izgleda u praksi te kako to Five radi sa svojim klijentima, objasnio je Luka u intervjuu:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.