Zašto se studenti odluče svoje ljeto provesti baš na Boot Campu agencije FIVE, kako se pripremiti za njihovu praksu, što na njoj možete naučiti… saznali smo u razgovoru s developerom i mentorom Ivanom Vargom i bivšim polaznikom Boot Campa odnosno trenutnim zaposlenikom agencije - Branimirom Balogovićem.
Petu godinu zaredom hrvatska agencija FIVE organizira Boot Camp – plaćenu studentsku praksu u trajanju od 6 tjedana. Njihovu praksu je do sada prošao 71 polaznik, od kojih se čak 42 zaposlilo u svojim timovima.
Boot Camp je osmišljen tako da upozna mlade kolege s radom na stvarnim projektima kako bi stekli iskustvo iz područja developmenta, dizajna i growth marketinga. Namijenjen je studentima tehničkog, ekonomskog ili matematičkog usmjerenja te studija dizajna, a “upad” na ljetnu praksu osigurava im temeljno znanje iz: Android, Design, Growth, Java, React/RN ili QA područja.
Ove godine, osim već dobro znane lokacije u Heinzelovoj 33 u Zagrebu, Boot Camp se održava i u splitskom uredu agencije FIVE, na adresi Lovački Put 1A.
Prijave su otvorene još samo do ove nedjelje! A ako vas zanima što vas čeka ako se prijavite i upadnete, čitajte dalje…
Trenkanje na stvarnim projektima

Od prvog dana 4. srpnja, tijekom 6 tjedana, studenti na praksi postat će dio uigrane ekipe agencije FIVE sudjelujući u svakodnevnim timskim aktivnostima i procesima koji uključuju timske sastanke, rad jedan na jedan, code review, upoznavanje i korištenje najnovijih alata i tehnologija, ali i neobavezna druženja u uredu ili van njega.
Za cijelo vrijeme trajanja prakse, studenti će imati i svog dediciranog mentora koji će im pružiti najbolji uvid u rješavanje stvarnih problema za stvarne korisnike odnosno specifičnosti procesa razvoja i tijeka projekata.
Znanja, čokolina i igara
Jedan od tih mentora je FIVEov Android developer – Ivan Varga koji je i sam zakoračio u poslovni svijet razvoja softvera kroz FIVE Android Boot Camp stoga je htio i drugim ljudima ponuditi tu priliku.
Iz iskustva mogu reći da sam tijekom Boot Campa dobio najveću količinu znanja u šest tjedana rada, ali i osjetio na svojoj koži kako je biti član projektnog tima i koje to odgovornosti, ali i prednosti nosi.
Sezona je poziva na ljetne prakse, i svi poslodavci se nastoje istaknuti na sve moguće načine. Morala sam stoga odmah upitati – a zašto bi studenti trebali odabrati baš FIVE Boot Camp? Ivan ne treba puno riječi, samo jednu, da ih privuče.
Jer jedino kod nas uz najbolji tehnički program i najviše znanja, naučite i kako se pravilno priprema čokolino! 🙂
Branimir Balogović koji je pohodio FIVE Boot Camp prošle godine, danas u ovoj agenciji radi kao Junior Product Designer. Za Netokraciju se prisjetio i zašto je on odabrao baš ovu praksu:
FIVE Boot Camp mi se činio kao najbolji izbor za najviše naučiti, fino zaraditi i na kraju imati priliku zaposliti se u jednoj od najboljih agencija u Hrvatskoj, posebice što se tiče dizajna.
Što je očekivao od prakse, a što je na kraju dobio?
Iako mu je teško ukratko sročiti koja su bila njegova očekivanja, Branimir naglašava kako je sve što je očekivao bilo i više nego ispunjeno.
Već u prvom tjednu, nakon par dana onboardanja, krenuo sam raditi s mentorom i aktivno sudjelovati na projektu. Atmosfera je uvijek bila opuštena, rad je bio dobro isplaniran pa smo uvijek imali vremena za kavu, pivu, plejku. Ali ono najbitnije – za mene kao nekog s puno pitanja – je to da je mentor uvijek bio uz mene, za svaku moju gnjavažu, kao i ostali članovi tima.
Kada pričamo o najbitnijim lekcijama koje je naučio na FIVE Boot Campu, Branimir ne krije svoj ponos u usavršavanju pripremanja dobre kave i zabijanju slobodnih golova u igri FIFA.
Šalu na stranu, upravo taj spomenuti rad na projektu od prvog tjedna mi je omogućio da duplo brže učim iz konkretnih situacija u kojima smo se našli tijekom rada. Osim toga, spomenuo bih i jačanje engleskog jezika, prezentacijskih vještina i općenito same komunikacije, što s klijentima, što s ljudima iz tima. No, možda ono najbitnije je timski rad na kojem se sve zasniva.
Proces učenja treba prilagoditi svakome ponaosob
Ivan je s nama podijelio i svoja dosadašnja iskustva u radu sa studentima na Boot Campu. Kao mentor imao je priliku uočiti i što im više, a što manje “ide”.
Većina ljudi dobro barata pojmovima i konceptima koje su učili na faksu i, kad se opuste, svi vole dobro društvo i pivu petkom. 🙂
S druge strane, iz perspektive Android prakse, čini mu se da je najveći izazov polaznicima Boot Campa visoka razina apstrakcije na kojoj moraju razmišljati da bi shvatili pojedini koncept.
Ivan pak dodaje kako im generalno dolaze studenti koji posjeduju dobar set vještina, ali ne znaju u kojem smjeru ići. Tad nastupa on i druge kolege mentori kako bi svakom studentu/ici mogli dati specifične upute za njegovu ili njezinu situaciju.
Upravo je taj individualni rad sa studentima jedno od najvrjednijih iskustava mentoriranja, iz kojeg je i Ivan sam naučio mnogo.
Mislim da mi je jedno od najvećih saznanja to što – nešto jako dobro znati ponekad nije dovoljno za to znanje prenijeti dalje. Svaka osoba je jedinstvena i svi imamo svoj način razmišljanja i nošenja s problemima. Tako da, iako znanje jest činjenično, proces učenja treba prilagoditi svakome ponaosob.
Zato se i Boot Camp, iako isti za sve, prilagođava tempu i načinu rada svakog pojedinca.
Savjet za one koji se prijavljuju na FIVE Boot Camp?
Za sve vas koji se razmišljate prijaviti, za kraj smo upitali Ivana i Branimira da vam daju i koji savjet. Ivan ističe da se ne bojite ni intervjua ni prakse.
Neki mentori su i osobno prošli Boot Camp (uključujući mene), tako da znamo kako je i ne grizemo.
Jednom kada vam potvrde upad u program Boot Campa, Branimir savjetuje da budete svoji te da ako treba i “dosađujete” s pitanjima mentoru/ici ili bilo kome drugome iz tima.
Pokušajte što više naučiti i istaknuti se te samim time se izboriti za svoje mjesto nakon Boot Campa.
Prvi korak do posla u agenciji FIVE može biti upravo ova praksa. Stoga, ako svoje ljeto želite provesti kao punopravni član FIVE Android, Design, Growth, Java, React/RN ili QA tima i zaroniti u proces izrade digitalnog produkta, ne čekajte i prijavite se do 22. svibnja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.