Ako vam je jedna od novogodišnjih odluka srediti financije ili početi freelancati onda ne smijete propustiti financijski vodič Bruna Cvitanovića.
Sad kad ste se istrošili na darove i delicije trebat će neko vrijeme malo stegnuti remen. Ako ste već samozaposleni ili vam je novogodišnja odluka pokušati freelancati, tim više pažnje ćete trebati uložiti u reguliranje i vođenje svojih financija. Počevši od toga na koje sve porezne olakšice i potpore imate pravo prije otvaranja vlastitog obrta ili tvrtke do toga kako dugoročno osigurati likvidnost poslovanja.
Na ta i druga ključna financijska pitanja za freelancere odgovore nam je pomogao naći Bruno Cvitanović, direktor računovodstvene tvrtke Brojevi, na čijem blogu redovito možete saznati sve novosti koje se tiču autorskih ugovora, stručnog osposobljavanja, poreza na dohodak i PDV-a, između ostaloga.
U kratkom video vodiču, Bruno je kroz pet financijskih savjeta objasnio bitne mjere i pristupe za sve vas koji se tek upuštate u poduzetničke vode. Primjerice, da osoba mlađa od 30 godina, koja otvara trgovačko društvo i u njemu se zapošljava kao član uprave, narednih pet godina može koristiti olakšicu za zapošljavanje na neodređeno, pri čemu u tom periodu može uštedjeti oko 54 tisuće kuna. Naučili smo i o tome zašto račun tvrtke ili obrta ne smijemo tretirati kao bankomat te da ćemo fiskalnu disciplinu najbolje zadržati tretirajući taj novac kao tuđi.
Ako razmišljate o freelancingu i brinete se kako upraviti svoje prve prihode i rashode, platiti sve potrebne doprinose, proknjižiti prve uplate… Bruno je stručnjak za vaše brige – poslušajte što savjetuje:
Ako već radite kao freelancer ili tek razmišljate o freelancingu, vjerojatno želite bolje posložiti svoje radno i privatno vrijeme, biti manje samo-kritični, više motivirani… Imamo pravog stručnjaka i za te brige! Sandro Kraljević iz Mind Laba, tvrtke za poslovno savjetovanje složio je za vas 6 psiholoških savjeta!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.