Bliži nam se 12. izdanje konferencije Advanced Technology Days, događaja koji će ove godine staviti fokus na cloud te posebno na platformu Microsoft Azure i Office 365. Bio je to povod da razgovaramo s Filipom Glavotom, direktorom sadržaja konferencije, o tome što očekuje sudionike, poslovnim i tehnološkim trendovima, ali i ulozi Microsofta u edukaciji postojećeg i budućeg IT kadra te razvoju i jačanju startup scene.

Oni koji prate IT scenu, znaju da je ovo doba godina već tradicionalno rezervirano za Advanced Technology Days, konferenciju u organizaciji Microsofta Hrvatska. Kako bismo saznali što možemo očekivati ove godine, na razgovor smo ‘priveli’ Filipa Glavotu, direktora sadržaja konferencije, koji odmah na početku kaže kako nas čeka nekoliko novosti. Prvo, uveden je novi track predavanja te ih je sada ukupno pet, odnosno riječ je o rekordnih 65 predavanja. Uz to, konferencija je prerasla prijašnje lokacije održavanja te je ove godine smještena u zagrebačkom Hypo centru. Filip ne skriva zadovoljstvo ni kvalitetom predavača – ove godine ih je čak 13 stranih, po prvi put održane su i javne nominacije predavanja, a domaći tim stručnjaka imao je presudnu ulogu u njihovom odabiru.
Vjerujem da smo napravili dobar posao te konferenciju učinili nezaobilaznim mjestom za arhitekte softverskih rješenja, voditelje razvojnih timova, developere i IT stručnjake. Iznimno sam zadovoljan percepcijom konferencije od stranih predavača što dokazuje da je prepoznata u Hrvatskoj, ali i diljem Europe.
Filip od predavača izdvaja Bartlomieja Zassa iz Azure Black Belt tima koji će govoriti o kreiranju modernih aplikacija temeljenih na Azure PaaS platformi. Fokusirat će se na uslugu App Service koja je idealna platforma za izradu, pokretanje i upravljanje web i mobilnim aplikacijama, koje se povezuju s podacima bilo gdje – u oblaku ili na lokaciji samog korisnika. Također, tu je i Andy Wigley, Senior Developer Evangelist u Microsoftu će govoriti o novim aplikacijama koje neminovno postaju popularne koriste glas ili poruke poput Skypea, Facebook Messengera ili Slacka ili putem digitalnog osobnog pomoćnika kao što je Cortana.
Cloud je neizbježan za današnje poslovanje
Ove je godine fokus konferencije na cloud rješenjima i uslugama, kaže Filip. Objašnjava kako novi trendovi i načini poslovanja tjeraju sve tvrtke na korištenje rješenja i usluge koja se nalaze u oblaku – Azure platformu za razvoj rješenja u oblaku ili Office 365. Na ovaj način tvrtke smanjuju nepotreban posao, osnovne troškove poslova, brže reagiraju na trendove ili povratnu informaciju koju dobiju od svojih korisnika.
Današnje korisnike vrlo je teško zadržati jer u moru konkurencije imaju jako puno izbora. Vaš proizvod ili usluga vrlo vjerojatno nisu jedinstveni na tržištu i jedini način kako se diferencirati od svoje konkurencije jest biti opsjednut svojim korisnicima, pristupiti im osobno, posvetiti im svoje vrijeme, dati novu vrijednost i pokazati im da cijenite što su odabrali upravo vaše rješenje ili uslugu.
Stručni kadar samo kroz ulaganje u zaposlenike

U posljednje vrijeme, sve se češće govori o kroničnom nedostatku kvalitetnog IT kadra, kako u Hrvatskoj, tako i u EU. Gdje je tu uloga Microsofta i može li pomoći da se stvari krenu mijenjati nabolje? Filip kaže kako Microsoft ima razne projekte kojima potiče dodatno obrazovanje stručnog kadra, kao što je, primjerice, Hour of Code za najmlađe ili Software StartUp Akademija, koja je već iznjedrila mnoge startupe.
Mislim da su u tvrtkama i IT zajednicama već sada shvatili kako se samo direktnim ulaganjem u potencijalne zaposlenike može stvoriti stručni kadar pa tako sada gotovo svakodnevno u medijima možemo pročitati kako je moguće prijaviti na neku od akademija ili edukacija u organizaciji određenih tvrtki. No, to si mogu priuštiti samo oni najveći pa se postavlja pitanje što je s malim i srednjim tvrtkama koje to možda ne mogu?
Za dobrobit cijele zajednice potreban nam je sinergijski učinak predvođen vladajućim strukturama, ali i obrazovnim institucijama koje bi s industrijom trebale osmisliti dugoročan plan i strategiju za daljnji razvoj i skaliranje IT industrije u Hrvatskoj koji će se provoditi bez obzira na političku opciju na vlasti, kaže Filip.
Ovo nije pitanje pojedinca ili političke opcije jer IT može i hoće biti nositelj napretka Hrvatske. Pitanje je samo – želimo li da to bude ubrzo? Ako da, onda i vladajuće strukture trebaju početi pratiti trendove i postati agilnije u donošenju zakona, izmjena i pravilnika koje će ovo omogućiti.
Studenti kao nositelji novih ideja i inovacija
Dodaje da tu ne treba zanemariti studente jer upravo oni imaju jednu od glavnih uloga u tome procesu.
Oni su ti koji bi trebali biti nositelji novih ideja i inovacija, kako u novim startupima koje će sami osnivati, a koji će rješavati određeni specifični problem, tako u budućim tvrtkama u kojima će se zaposliti.
Kako bi došli na tu razinu, skupljanje potrebnog znanja trebaju početi već na fakultetima, što osobnim angažmanom, što izvannastavnim aktivnostima, kaže Filip i dodaje da im u tome može pomoći program Microsoft Student Partner, čiji je dio bio dugi niz godina. Riječ je o programu koji studentima nudi mogućnost usavršavanja tehničkog znanja, upravljanja projektima i organizacijom događaja, ali i velike mogućnosti za umrežavanje i stjecanje poslovnih kontakata u IT industriji.
Ujedno i promičem ovaj program jer sam vidio koliko kvalitetnih i entuzijastičnih stručnjaka je stvorio. To ne znači da ovaj program radi za vas sam od sebe, već će vam dati onoliko koliko sami odlučite uložiti u njega. On je samo platforma za vaš osobni razvoj.
U BizSpark programu aktivno oko 300 startupa

Iako se Microsoft možda doživljava kao tradicionalna kompanija, Filip objašnjava kako pokušavaju biti što prisutniji na domaćoj startup sceni. Tu je i njihov BizSpark program kojim potiču softverske startupe osiguravajući im besplatne razvojne alate i servise, kao što je Visual Studio i Azure, čime im smanjuju inicijalne troškove poslovanja. Filip objašnjava kako je kroz program do sada prošlo više od 600 startupa, odnosno više od 80 godišnje, a trenutno ih je aktivno oko 300.
Dio rada sa startupima su i dva Microsoft inovacijska centra (MIC) u Splitu i Osijeku koji pomažu daljnjem pozicioniranju tih gradova na tehnološkoj i startup sceni i to ne samo Hrvatske. Naravno, tu je i Imagine Cup, u čijem je finalu ove godine sudjelovao i hrvatski Juvo, a koji će iduće godine pobjedniku donijeti dvostruko veću nagradu nego prošle, odnosno 100.000 američkih dolara. Također, dodaje kako podupiru i sponzoriraju mnoge startup konferencije, poput Shifta, studentske konferencije Dump Daya i nadolazećeg EBAN Winter Universityja.
Što možemo naučiti od Kine?
Filip je nedavno boravio i u Kini, odnosno u bivšem glavom gradu Xi’anu. I dok mu se dojmovi još sliježu, priča nam kako su neke stvari koje rade ondje primjenjive i na naše prostore.
Tamo je sve ogromno i impozantno, ulažu se milijarde yuana u razvoj IT industrije, grade se tehnološki gradovi. Kina više nije ono što je bila, uhvatila je korak s najnovijim tehnološkim standardima i procesima te sada sve više ulaže u inovacije.
Ističe program, odnosno strategiju The belt and Road donesenu na razini provincije Shaanxi u kojoj se nalazi Xi’an kojim se promiče njegovanje inovativnog poduzetništva i stvaranje novih prilika za učenje i razvoj. Također, strategijom se predlaže partnerski odnos sa svima uključenima u regionalni razvoj, promocija i pragmatična suradnja između regija, istraživanje novih načina suradnje u prodaji, edukaciji, znanosti, tehnologiji… Filip zaključuje:
Ovo su neke od važnijih stavki programa, u kojem možemo vidjeti da suradnja lokalne samouprave, sveučilišta, tvrtki i ostalih partnera donosi sinergijski učinak koji donosi bolji i vedriji pogled u budućnost kroz smogom ispunjene ulice kineskih gradova. Zašto ne bi tako bilo i kod nas, samo bez smoga? 😉
No, do tada, tu je tradicionalna Microsoftova konferencija koja će ponuditi uvid u tehnološku sadašnjost i budućnost – 12. Advanced Technology Days počinju već sutra!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.