Fil Rouge Capital uložit će 32,5 milijuna eura u hrvatske startupe i 'scaleupe' do 2023.
Julien

Fil Rouge Capital uložit će 32,5 milijuna eura u hrvatske startupe i ‘scaleupe’ do 2023.

Ekskluzivno objavljujemo tko će voditi novi fond rizičnog kapitala Europskog investicijskog fonda namijenjen isključivo hrvatskim tehnološkim tvrtkama.

“Neće ga valjda opet voditi Slovenci”, reakcija je mnogih mojih sugovornika kad smo pričali o sudbini novog investicijskog fonda čija će zadaća biti, najkasnije do kraja 2023., uložiti skoro četvrt milijarde kuna u isključivo hrvatske tehnološke tvrtke. Ne radi se samo o hrvatskim investitorima, od kojih su mnogi konkurirali za vođenje fonda, već i predstavnicima hrvatske vlade koja je sudjelovala u njegovom financiranju.

Razumljivo, svi koji su u proteklih 10 godina imali bilo kakve veze s ulaganjem u hrvatske startupe – od anđela do vragova i private equity investitora koji nemaju iskustva sa startupima – sudjelovali su u pozivu za koji je Europski investicijski fond na kraju donio svoju odluku: 32,5 milijuna eura investirat će tim Fil Rouge Capitala predvođen Julienom Coustauryjem, Rogerom Blottom i Alešom Pustovrhom.

Razumljiva politička zabrinutost, ali idemo na posao…

Slična bojazan javila se pri osnivanju EIF-ovog prijašnjeg fonda, SouthCentral Venturesa, koji smo ekskluzivno 2015. predstavili na Netokraciji. Ovaj fond, financiran iz inicijative Europske unije Western Balkans, namijenjen tehnološkim startupima u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Kosovu, Albaniji i Crnoj Gori, vodi domaćoj startup zajednici dobro poznat tim bivšeg slovenskog RSG Capitala, predvođen Jurom Mikužem i Tatjanom Zabasu. Dok je RSG Capital investirao 1,2 milijuna eura u Fiveov Shoutem i 1 milijun eura u Degordian, bojazan da će SouthCentral Ventures preferirati druga tržišta nad hrvatskim zasad je neutemeljena. Naime, hrvatske tvrtke Agrivi, Bulb Technologies, Sentinel i LittleDot čine značajan dio SC-ovog portfelja.

U razgovoru povodom osnivanja novog EIF-ovog fonda, Jure Mikuž je za Netokraciju naveo kako je hrvatski startup ekosustav jedan od najrazvijenijih u regiji i kako vide puno prilika za investiranje koje dolaze upravo iz Hrvatske. Smatra kako nema pretjeranog razloga za zabrinutost neovisno o tome tko vodi fond, jer menadžeri fonda moraju implementirati prihvaćenu strategiju uz, naravno, nadgledanje EIF-a.

Fil Rougeov tim iskusan u investiranju u startupe, ali morat će upoznati Hrvatsku

Razlog zbog kojeg je Fil Rouge Capital na kraju osigurao vođenje fonda sličan je SC Venturesovom iz 2015. Unatoč možda usporedno manjem iskustvu s hrvatskim tržištem, Fil Rougeov tim ima najviše iskustva u fondovima rizičnog kapitala i akceleratorima za koje su sami osigurali kapital. Radi se o bitnoj stavci kad imate na umu da, kao uvjet svog rada, nositelj mora osigurati dio fonda od privatnih investitora, i to u iznosu od 7 do 10 milijuna eura, mnogi investitori već u početku poziva izrazili želju EIF-u da se uključe.

Fil Rouge investirao je u neke od zanimljivijih slovenskih startup tvrtki poput platforme za pretplatu na isprobavanje žestokih pića Flaviar iskusnog slovenskog osnivača Jugoslava Petkovića, kao i na hrvatskom tržištu prisutnog Eurosendera, koji olakšava slanje paketa između zemalja Europske unije.

Fil Rougeov partner Julien Coustaury vjerojatno će se najlakše naći na “ti” s hrvatskim osnivačima, kao suosnivač ABC akceleratora iz Ljubljane koji je investirao u nekolicinu hrvatskih tvrtki poput TVizzy te član osnivačkog tima Double Recalla. Radi se o slovenskom startupu za koji mnogi vjerojatno nikada nisu čuli, a o kojem smo pisali nakon što je 2012. osigurao 1,6 milijuna dolara da proba stvoriti oglašivačku platformu od CAPTCHA formata, nastavno na sudjelovanje u Y Combinatorovoj generaciji 2011. i osiguravanje 300 tisuća dolara prihoda u samo četiri mjeseca te vrlo rane godine u kontekstu tehnoloških startupa.

LocoDealsov Stevica Kuharski kao prvi član hrvatskog tima

U Fil Rougeu su svjesni da će dodatno iskustvo u hrvatskoj startup zajednici morati dati hrvatski dio tima koji će biti podrška partnerima investitorima, a među kojima će poznato lice svakako biti Stevica Kuharski, voditelj scoutinga tj. pronalaska novih startupa.

Kuharski je u hrvatskoj startup zajednici aktivan već godinama, a upoznao sam ga kao osnivača startupa Habbits koji je osigurao seed kapital od bugarskog akceleratora Launchub, koji je inače isto rezultat ulaganja EIF-a. Kasnije je i sam probao doprinijeti zajednici pokretanjem Startup Campa na Visu, ali i u Rijeci uz podršku američke ambasade, nakon čega ga je US State Department 2015. selektirao za Visitors Leadership Program “Scaling Digital Technology Startups”. Zadnjih nekoliko godina radi na kurirskoj tvrtki Locodels gdje ga je i dočekao poziv iz Fil Rougea da im se pridruži kao član hrvatskog tima.

Kuharski navodi kako osnivačima s kojima su pričali nije bitno otkud dolazi novac (op. a. iako bi ih po iskustvima pranja novca kroz američko startupe trebalo biti briga), sve dok voditelji fonda imaju dovoljno iskustva.

U što će uložiti Francuz, Englez i Slovenac… i njihov hrvatski tim?

Šalu na stranu, iako je EIF prihvatio investicijsku strategiju te potvrdio mandat Fil Rougeu, ni jedni ni drugi zasad nisu htjeli detaljnije komentirati investicijsku strategiju fonda. Jasno je kako će novi fond ulagati u tehnološke tvrtke, pri čemu se neće ograničiti samo na softver, nego i vezana područja ICT tehnologija poput hardvera i logistike.

Kuharski je potvrdio kako će slijediti plan definiran pozivom EIF-a, pri čemu će naglasak biti na dvije faze razvoja tvrtki:

  • Rane seed, odnosno early stage investicije manjeg iznosa za veći broj novih tehnoloških tvrtki koje trebaju kapital kako bi na tržištu testirale svoj poslovni model i proizvod;
  • Kasnije investicije rizičnog kapitala kao nastavak podrške postojećih tvrtki koje su se razvile ili inicijalne investicije u već etablirane tvrtke kao “ulje na vatru”. Kako se radi o većim iznosima, bit će riječ o manjem broju tvrtki.

Kapital za akceleraciju nove, i skaliranje postojeće, generacije startupa na skupljem tržištu rada

Uspjeh hrvatskih tehnoloških tvrtki posljednjih 10 godina i njihovim pozicioniranjem kao lidera hrvatskog gospodarstva, utjecao je i na stvaranje novih, startup tehnoloških tvrtki. Mnogi osnivači koji bi prije, zbog nedostatka zanimljivih poslodavaca, probali pokrenuti vlastiti projekt kao što su to osnivači Repslyja ili Infinuma učinili prije njih, sada rade u tim istim tvrtkama za jako dobre uvjete i na dovoljno zanimljivim, često globalnim projektima.

Novi osnivači imaju puno više teoretskog i praktičnog iskustva u poslovanju, dok postojeći osnivači ne žele kretati od nule ako imaju novi projekt. Kad pak krenu u projekte, radna snaga nikad im nije bila skuplja, što je i razlog zbog kojega su američke tehnološke tvrtke morale osiguravati velike runde kako bi si mogle priuštiti digitalne talente na domaćem tržištu ili otvaranje razvojnih centara u, primjerice, zemljama istočne Europe.

Bit će zanimljivo vidjeti hoće li Fil Rouge tako sudjelovati u grupnim rundama u nekima od javno najpoznatijih tehnoloških tvrtki, poput PhotoMatha o čijoj smo nedavnoj investiciji od 6 milijuna dolara imali ekskluzivan intervju s osnivačem Damirom Sabolom. U tom je kontekstu SCV-ov Jure Mikuž potvrdio kako će SouthCentral Ventures svakako pozvati Fil Rouge da sudjeluje u followup rundama u njihov postojeći portfolio.

Fond poput Fil Rouge Capitala trebao bi osigurati prijeko potreban kapital za novu generaciju hrvatskih tehnoloških tvrtki, ali i skaliranje postojećih, koje su naučile na uspjesima i neuspjesima svojih prethodnika.

Zakonska dokumentacija između EIF-a i Fil Rouge Capitala trebala bi se završiti unutar dva mjeseca u kojima nositelji moraju osigurati privatni kapital i pokrenuti fond, koji onda – imate li primjeren tehnološki projekt – možete pitchati!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Danijel

    Danijel

    14. 02. 2019. u 1:21 pm Odgovori

    Sve ok ali zar mi nakon 20 godina nemamo kao ravopravna članica EU svojih snaga da organiziramo VC fond nego nam po n-ti put stranci vode igru. Imam lošeg iskustva sa South Ventures koji pazi više na regionalnu zastupljenost nego na kvalitetu hrvatskih startupa.

    Nadam se da se to neće opet ponoviti sa ovim fondom. Hrvatska konačno treba svoj VC fond koji će ulagati u hrvatske startupe, kao što to ima 90% EU zemalja koje time štite svoje tržište i jačaju svoju konkurentsku poziciju. Do sada smo bili prisiljeni ‘potucati’ se po svijetu u potrazi za kapitalom, barem velika većina hrvatskih startupa.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.