Fil Rouge Capital otvorio prijave za akceleratorski program: Hrvatske startupe čeka od 25 do 50.000 eura

Fil Rouge Capital otvorio prijave za akceleratorski program: Hrvatske startupe čeka od 25 do 50.000 eura

Program počinje 2. rujna te traje do 29. studenog, a za njega se traže već dokazani startupi iz svijeta softvera, fintecha, marketplacea, proizvodnje, hardvera, IoT-a i logističkih rješenja.

Nakon što smo u veljači najavili detalje oko novoosnovanog Fil Rouge Capitala koji će uložiti četvrt milijarde kuna u hrvatske startupe i scaleupe do 2023., možemo najaviti otvorenje prijava za njihov prvi akceleratorski program koji počinje u rujnu ove godine.

Predvođen Julienom Coustauryjem, Rogerom Blottom i Alešom Pustovrhom, ovaj investicijski fond kroz akcelerator planira investirati u predane i strastvene osnivače s uvjerljivim poslovnim konceptom ili inovacijom u odabranim sektorima interesa koji uključuju softver, fintech, marketplace, proizvodnju, hardver, IoT i logistička rješenja.

Prisjetimo se, kako nam je ispričao direktor EIF-a Jacques Darcy, jedan od ključnih direktora EIF-a koji je zadužen za Croatian Venture Capital inicijativu, sam fond mnogo je veći no što obuhvaća nadolazeća akceleracija startupa, a koja čini tek jednu od njegove tri razine ulaganja: inkubacija, akceleracija i rast. Na razini akceleratorskog programa tako će odabrani startupi moći osigurati investiciju od 25.000 eura, za što će rezervirati 6% udjela u tvrtki, a za 50.000 eura udio od 8%. Narednih godina, održat će se devet krugova akceleratorskog programa s dvadesetak tvrtki, što će ukupno iznositi oko 160 investicija do kraja 2023.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Prijave su otvorene do 11. srpnja, a nakon čega slijedi i selekcija. Prvi dani odabira najboljih, odnosno Selection Days, održat će se 15. i 16. srpnja u Algebra LAB-u, gdje je ujedno i operativno sjedište fonda. Tijekom ta dva dana žiri, sastavljen od članova FRC tima, izabrat će do 20 najboljih startup timova koji će na jesen sudjelovati u prvoj generaciji akceleriranih timova u programu Fil Rouge Capitala u Zagrebu.

Više o uvjetima i kriterijima, uz par savjeta kako si osigurati što uspješniju prijavu, razgovarala sam sa Stevicom Kuharskim, Fil Rougeovim voditeljem scoutinga, odnosno pronalaska novih startupa.

Tko se može (i treba) prijaviti?

Fil Rouge Capital za akceleratorski program traži timove s osnovnim MVP-jem (minimalnim održivim proizvodom) koji mogu pokazati kako postoji tržišna potreba za takvim rješenjem. Upravo će stoga i startupi s postojećim korisnicima i kupcima imati prednost. Stevica:

Akcelerator FRC-a namijenjen je tvrtkama i timovima s već razvijenim produktom. U ovoj ranoj fazi to znači aktivna web aplikacija ili mobilna aplikacija, rani prototip kod IoT projekata, potencijalni korisnici ili dokazani koncept (proof of concept).

Veliki plus svakako ide kandidatima koji trebaju razviti svoj proizvod i pristup tržištu kako bi mogli ubrzati svoj međunarodni razvoj. Osim toga, Stevica posebno ističe i nešto manje operativan kriteriji – o stavu tima koji ima potencijal biti odabran:

Osnivači startupa i njihov tim moraju nam pokazati da su baš oni idealan tim za taj projekt, moraju biti uvjerljivi u tome što rade. I svakako moraju biti strastveni oko projekta i posla, spremni dokazati svoju viziju brojkama. Osnivači moraju biti zaljubljeni u problem, a ne u ideju ili rješenje na kojem rade.

Investira se u tvrtke registrirane u Republici Hrvatskoj, a startupi koji su svoj rad započeli u drugoj državi moraju zadovoljiti posebne kriterije koji su detaljnije objašnjeni u samoj prijavi. Pored toga, očekuje se izvrsno poznavanje engleskog jezika.

Jeste vi odvažan tim?

Fil Rouge Capital ističe kako “vole odvažne ideje s odvažnim osnivačima”. S obzirom na to da krajnju odluku o startupima koji su prošli donose oni, zanimalo me konkretno što točno može oduševiti FRC tim. Stevica posebno naglašava kako timovi moraju biti autentični te da iza odvažnosti moraju stajati brojke:

Nema potrebe glumiti nešto što nisu ili pokušavati biti netko drugi. Sve što trebaju napraviti je potvrditi svoju odvažnost brojkama. Vizija nije mjerljiva, mjeriti se može broj korisnika, kupaca, vrijeme korištenja produkta. Ako poznaju problem, znaju brojke koje mjere i mogu ih dokazati, imaju pravo biti odvažni koliko god žele i koliko god dugo žele.

Što dobivaju startupi?

Kako smo već istaknuli, kad su u pitanju financije to je iznos investicije između 20 do 50 tisuća eura. Što se tiče stručne pomoći u razvoju, tu je važno istaknuti potpuni pristup Fil Rouge Capital mreži mentora. Osim toga, svakom odabranom startupu će se dodijeliti i jedan mentor iz tvrtke nekog od Fil Rouge Capital partnera.

Mentoriranje se nadograđuje i kroz edukativni dio koji se realizira kroz seminare koje će voditi FRC-ovi stručni predavači. Startupi će također imati pristup potencijalnim kupcima proizvoda (aplikacije) koju razvijaju kao i mreži suinvestitora čime se ističe mogućnost dodatnih investicija nakon dokazivanja poslovnog modela i rasta.

Za osnivače i timove koji nisu iz Republike Hrvatske, Fil Rouge Capital osigurava operativnu i logističku podršku, pomoć pri otvaranju bankovnog računa, pomoć pri ispunjavanju potrebnih kriterija, kao i svu ostalu potencijalnu potporu u snalaženju u hrvatskom poslovnom okruženju.

Odabrani startupi dobit će i niz ostalih povlastica od strane raznih kompanija poput Googlea i AWS-a te će kroz tjedne akceleracije imati priliku sudjelovati na ekskluzivnoj Fil Rouge Capital Večeri osnivača.

Želite da vaša prijava uspije?

Svoju prijavu u FRC-ov akcelerator napravit ćete putem web obrasca, a možete se prijaviti do 11. srpnja, do ponoći.

Ako se planirate prijaviti ili već jeste, Stevica ima par savjeta i na što obratiti pozornost:

Tražimo odgovore na jednostavna pitanja o ideji, problemu i cijelom projektu, a odgovori trebaju biti jednostavni kao da se objašnjavaju desetogodišnjem djetetu. S tim na umu, tako treba objašnjavati svim potencijalnim investitorima, ne samo nama. Na taj način osnivači i cijeli tim pokazuju da znaju što rade, a ako su objašnjenja prekomplicirana ili pokušavaju riješiti prevelik problem za stadij u kojem jesu, to može biti pokazatelj kako ne znaju što rade i to treba izbjegavati. Startupi u inkubacijskoj i akceleracijskoj fazi trebaju dokazati kako im poslovni model ima smisla – da radi, ništa više. Potrebno je pronaći tržište za produkt na kojem rade, a kada ga pronađu, spremni su za rast i investicije većih iznosa.

Za odabrane startupe, program počinje 2. rujna te traje do 29. studenog kada će biti održan i Demo Day, zatvoreni tip događaja namijenjen pozvanim investitorima Fil Rouge Capitala pred kojima će startupi iz prve generacije programa imati priliku prezentirati svoja dosadašnja postignuća, planove za budućnost i potrebno financiranje.

Iz FRC-a su do sada već proučili prijave preko 500 timova, a nakon završetka prijava odabrat će one najbolje da se uživo prezentiraju. Nakon prezentacije, slijedi i odabir 20 najboljih. U iduće četiri godine plan je imati još osam takvih odabira, po dva svake godine, zaključuje Stevica.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Startupaš

    Startupaš

    09. 07. 2019. u 9:21 am Odgovori

    Ako dozvolite objavu komentara na objavu, ako ne objavite razumjeti ću. Ponovo se pokazalo da nas ne smatraju ravopravnim tržištem iako smo dio EU. Ponuda od 20 do 50 tisuća EUR za 6 do 8% udjela je vrlo nepovoljna po osnivača. U usporedbi Facebook je za iznos od 50 tisuća dao tek 1% udjela, skoro deset puta manje.

    Suosnivačima će se tako desiti noćna mora svakog startupa, već kod prve veće investicije od 500 tisuća izgubiti će većinski udio vlasništva i tako praktički izgubiti pravo da odlučuje o vlastitom startupu. Ozbiljan startup koji vjeruje u svoj projekat neće pristati na tako nepovoljne uvjete.

    Pretpostavljam da će se javiti oni koji imaju ideju po principu ‘daj što daš’ a vjerojatno je i njihovo vjerovanje u kvalitetu svog startupa slično. Imalo ozbiljniji projekti držim da neće pristati ponajprije da omoguće svom startupu veće šanse za preživljavanje na tržištu.

    Druga stvar je ponovno javno natjecanje i ceremonije predstavljanja startupa kao da gledamo Big Brother show. Vani ozbiljni fondovi dogovaraju i investiraju u tišini jer im je cilj zarada i uspjeh a ne estradni nastupi.

    Zaključujem da nažalost još uvijek nismo dobili fond koji će kod nas raditi i investirati profesionalno po pravilima struke. Zaista smo se načekali i još nismo dočekali. Zato držim da će ozbiljniji domaći startupi i dalje kapital tražiti kod ozbiljnih partnera vani.

    Ovo je subjektivno mišljenje i ni u kom slučaju nije upereno protiv dotičnog fonda, koji radi prema svojim pravilima.

    • Goran

      Goran

      09. 07. 2019. u 1:47 pm Odgovori

      Slazem se sa svim navedenim gore. Ovaj fond je dobar izlaz za studente koji pokusavaju nesto. Mislim da jedino dobro je da ti mladi ljudi u slobodno vrijeme iskuse poduzetnistvo u nekakav push kao sto je ovaj fond. Za neke ozbiljnije poslove i investicije morat ce se opet ici u Speedinvest i slicne fondove na zapadu EU ili Amerike.

  2. Damir Franusic

    Damir Franusic

    10. 07. 2019. u 11:51 am Odgovori

    Ovo je sramota uglavnom. Jednom prilikom sam probao dobiti financije iz jednog HR VC fonda i odgovor je bio da bez obzira sto je poslovni plan odlican, oni su zeljeli pricekati da firma postane profitabilna i tek onda uloziti uz ulog od izmedu 20% i 40% sto je blago receno uzas. Nevjerojatno mi je sve to jer da je firma profitabilna onda ne bih gubio vrijeme i pricao sa njima. Ovdje je sve izeokrenuto a i dalje bez obzira na to sto smo u EU, vecina platformi ne rade sa HR firmama.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.