Kraj ovoga tjedna bit će uzbudljiv za sve one koje zanima digitalni svijet – od 21. do 23. svibnja u Varaždinu traje četvrti festival multimedije, a ako ste student, dizajner, multimedijalni umjetnik, glazbenik ili kreativac druge vrste, čitajte dalje.
Ovogodišnji cilj festivala je razvoj zajednice kroz digitalni svijet u kojem živimo, radimo i stvaramo, kaže idejni začetnik i glavni organizator festivala, Fran Mubrin, naglasivši kako je MOP namijenjen mladim kreativcima, studentima, glazbenicima, dizajnerima, dizajnerima interakcija, video i audio umjetnicima, fotografima, animatorima i svima koji se multimedijom bave na direktan ili indirektan način. Radionice i predavanja fokusirani su na specifične djelatnosti digitalnog stvaralaštva, ali raznoliki programi će i laicima približiti multimediju i digitalno stvaralaštvo te prikazati kako se digitalna kultura nadovezuje na svakodnevni život i razvoj zajednice.
Program festivala počinje u četvrtak, već od 13 sati u palači Herzer, dok će službeno otvorenje biti istog dana u 19.30 sati, također u palači Herzer. Tijekom tri festivalska dana, od četvrtka do subote, održat će se više od deset radionica i predavanja vodećih programera, dizajnera i kreatora digitalnih sadržaja iz regije. Pa pogledajmo što se sve nudi.

Izložba Electro_Baroque
Izložbu Electro_Baroque, u kojoj sudjeluje Radiona.org, najavili smo već prije nekoliko dana. Ona predstavlja presjek intermedijskih umjetničkih i tehnoloških radova nastalih kroz posljednjih tri godine u kreativnom i tehnološkom labu Radione. Publika će tako imati prilike vidjeti biljke koje sviraju, neobične glazbene kutije koje sviraju dok njima crtate po papiru ili namatate koncem, interaktivne radove koji reagiraju na dodir, svjetlo ili mrak, gramofon koji svira preko vilice, odjeću koja svira electro-noise, gaming uređaje i računalne igre koje su u nekim dijelovima izmijenjene, elektronska zvjezdana sazviježđa i mnoge druge…
Studentska izložba “Odgovor Nepoznatog”
Izložba nekolicine studenata sa Sveučilišta Sjever. Princip rada izložbe ‘Odgovor Nepoznatog’ je jednostavan, svaki QR kod na izložbi govori svoju priču i svaki kod ima svoje djelo iza sebe. Svi radovi biti će pohranjeni u QR kodove, isprintani te obješeni na zidove. Prilikom skeniranja QR koda posjetitelji će dobiti djelo i njegov opis na zaslonu svog uređaja. Studenti: Katarina Ćurin, Petra Breber, Helena Hujber, Petra Bradić, Tajana Antonina
MOP Kinoteka
Kinoteka je naziv programa unutar MOP festivala koji se fokusira na projekcijama kratkih filmova iz područja multimedije, dizajna i (digitalne) umjetnosti. Tijekom cijelog festivala u podrumu palače svi posjetitelji će moći zavirite u živote raznih kreativaca i pokušati odgonetnuti zašto su se baš oni izdvojili iz mase. Filmovi se prikazuju cijeli dan.
#MOPDribbble meetup
U sklopu festivala održati će se i prvi hrvatski Dribbble Meetup #MopDribbble. Meetup će početi 23. svibnja u 18:30 sati u Palača Herzer – Franjevački Trg 6, a tema i fokus meetup-a biti će na digitalnom stvaralaštvu i metodama rada ponajboljih hrvatskih digitalnih dizajnera. Kroz predavanja koja će trajati po 20 minuta, predstaviti će se Andrej Radišić i Marko Stupić (Five), Marko Cvijetić i Mario Šestak (Degordian), Darko Škulj i Elvis Mehmedović (Infinum), Ante Matijaca i Jakov Šuran (Unity).
MOP Party
MOP će biti upotpunjen i zanimljivim zabavnim sadržajima u večernjim satima u baru Lavra, a kao posebna poslastica za sve posjetitelje MOP je u subotu pripremio veliki MOP PARTY u atriju tvrđave Staroga Grada. Tvrđava će biti obogaćena multimedijalnim intervencijama FnF5 instalacija dok će posebni ugođaj od 22 sati u kombinaciji sa jazzom, elektronikom i rock’n’roll pripremiti mladi hrvatski trio imenom Chui. Nakon koncerta Chui posjetitelje će do jutarnjih sati zabavljati Sir John i Kodin.
Ulaz na sve programe je besplatan.
Cjelokupni program festivala, te informacije o predavačima i ostalim sadržajima, dostupni su na web stranici festivala te na Facebook stranici MOP. A dok ne počne ovogodišnje, pogledajte kako je izgledalo treće izdanje MOP-a:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.