5 stvari koje ne smijete propustiti na ovogodišnjem Brave New Worldu

5 stvari koje ne smijete propustiti na ovogodišnjem Brave New Worldu

Danas je u HUB385 predstavljen program festivala kreativnih tehnologija Brave New World. Festival je ove godine dobio i podršku Grada Zagreba, a s obzirom na velik broj događanja i aktivnosti koje se nude, za savjet što ne bismo smjeli propustiti, pitali smo Maju Katinić iz komunikacija u HUB385.

Danas je u HUB385 predstavljen program festivala Brave New World koji se održava idućeg tjedna.
Danas je u HUB385 predstavljen program festivala Brave New World koji se održava idućeg tjedna.

Festival Brave New World održava se od 2. do 7. svibnja, a kulminacija događanja uslijedit će za vikend kada kreću događanja koja, prema Maji Katinić iz HUB385, ove godine ne smijemo za propustiti. Prvo od njih je Hack, Make & Play konferencija, a među Majinim “top događanjima” su i Startup Veteran Experienceutrka dronovaizbor “Naj robota Hrvatske” te radionice.

1. Hack, Make & Play konferencija

Kulminacija festivala uslijedit će za vikend koji počinje Hack, Make & Play konferencijom u subotu u 10 sati. Već smo najavili da će glavno ime među predavačima biti Michela Magaš, dobitnica nagrade Europske unije za inovatoricu 2017. godine. No, to nije jedini “as” koji “u rukavu“ krije organizacijska ekipa u HUB385. Uz Michelu, izdvajaju se futurist Gary Whitehill, potom 21-godišnji Ivan Mrvoš koji je pametnim klupama prikupio 423.000 eura, i Morena Šimatić iz Bellabeata.

Među mlađim predavačima je i Albert Gajšak koji je nedavno doživio velik uspjeh s Kickstarter kampanjom za MAKERbuino.

2. Startup “veterani” otkrivaju što je potrebno za uspjeh

Među Majinih "top događanjima" su Hack, Make & Play konferencija, Startup Veteran Experience, utrka dronova, izbor "Naj robota Hrvatske" i radionice.
Među Majinih “top događanjima” su Hack, Make & Play konferencija, Startup Veteran Experience, utrka dronova, izbor “Naj robota Hrvatske” i radionice.

Onima koji prate startup zajednicu, zanimljiv će biti panel Startup Veteran Experience koji će dati odgovor na pitanje što je sve potrebno za uspješan hardverski startup u Hrvatskoj. Također, ove se godine u sklopu festivala bira i 10 najboljih među hardverskim startupima u regiji.

Tijekom izbora za top 10 startupa, fokusirali smo se na hardverske startupe iz cijele regije. Žiri čine stručnjaci i investitori okupljeni oko HUB385, a kriteriji za odabir su zrelost proizvoda, poslovni plan i model rasta, stručnost tima i potencijal za uspjeh.

3. “Sport budućnosti”: Utrka dronova

Najbolji hardverski startupi bit će predstavljeni u subotu popodne, a nedjelja, posljednji dan Brave New Worlda, rezervirana je za izbor najboljeg robota i sport “budućnosti” – utrku dronova.

Brave New World 2017 se više fokusira na kreativnost kroz tehnologiju, pa su sve aktivnosti usmjerene na tehnološko stvaranje. Prošle godine smo organizirali jednostavnu utrku dronova, dok smo ove godine uključili drone racere i ovogodišnja utrka će biti prva Zagreb Open Drone Race.

Za utrku dronova zadužen je Tomislav Horvat koji smatra da će te utrke postati "sport budućnosti".
Za utrku dronova zadužen je Tomislav Horvat koji smatra da će te utrke postati “sport budućnosti”.

4. Za izbor “Naj robota” mogu se prijaviti i juniori

S ciljem da se u festival uključi lokalna zajednica te svi zaljubljenici u tehnologije koji se u svoje slobodno vrijeme bave robotikom, ove se godine održava izbor “Naj robota Hrvatske”. Kriteriji za osvajanje titule neće biti samo estetski, naglašava Maja, već će se gledati i funkcionalnost.

Imat ćemo pravi catwalk! 🙂 Željeli smo uključiti sve građane, uključujući i one koji se rekreativno bave robotikom, da predstave svoje radove i robote te time želimo i podići razinu interesa za ovo zanimljivo područje.

Roboti će biti izloženi u prostorima Huba gdje će ih moći pogledati svi zainteresirani, a pobjednik će biti proglašen u nedjelju popodne. Prijave za robote su već otvorene i to u dvije kategorije: za entuzijaste (studente i amatere) te juniore (osnovnoškolce i srednjoškolce).

5. Radionice za djecu i odrasle

Radionice za djecu i odrasle održavaju se tijekom cijelog tjedna, a prijave su već otvorene.
Radionice za djecu i odrasle održavaju se tijekom cijelog tjedna, a prijave su već otvorene.

Maja predlaže i sudjelovanje na radionicama koje pokrivaju različite teme od 3D modeliranja do digitalnog vrtlarstva. Dostupne su radionice i za odrasle i za djecu, a među voditeljima i partnerima ističu se Smart Lumies, Gradionica, Robokacija, Ljetna tvornica znanosti, Hrvatska zajednica tehničke kulture i Croatian Makers.

Prijave za sva događanja su otvorene dok ima slobodnih mjesta, a sve detalje pronađite na službenoj stranici.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…