Nogometno ludilo zahvatilo je zemaljsku kuglu, a 20. svjetsko prvenstvo u nogometu večeras otvaraju Hrvatska i Brazil. Ako kojim slučajem niste uspjeli odletjeti u São Paulo te ćete se kao većina smrtnika 'skockati' i utakmicu pratiti putem manjih ili većih ekrana, isprobajte aplikaciju FanSpectrum – novu društvenu mrežu za sportske navijače.
Nogometno ludilo zahvatilo je zemaljsku kuglu, a 20. svjetsko prvenstvo u nogometu večeras otvaraju Hrvatska i Brazil. Ako kojim slučajem niste uspjeli odletjeti u São Paulo te ćete se kao većina smrtnika ‘skockati’ i utakmicu pratiti putem manjih ili većih ekrana, isprobajte aplikaciju FanSpectrum – novu društvenu mrežu za sportske navijače.
FanSpectrum su osnovali Hrvat Vibor Čilić (CEO) s adresom u New Yorku i Indijac Dikshith Rai (CTO), a kao COO im se nedavno pridružio i nekadašnji direktor marketinga nogometnog kluba Hajduk, Splićanin Pavle Ciccarelli. Za marketing je zadužena Bailey Schroeder, također iz New Yorka.
Ova hrvatsko-indijsko-američka ekipa stvorila je platformu putem koje navijači mogu podupirati svoje timove, komunicirati jedni s drugima, ujedinjavati se i organizirati. Svaki se fan može povezati s osobama sličnima sebi diljem svijeta, prije, poslije i za vrijeme utakmica, kako bi podupirao svoje omiljene klubove i reprezentacije. Tu su i ‘bitke’ fanova (FanBattles), čiji se rezultati mogu pratiti u realnom vremenu za vrijeme utakmice, a mogu se dijeliti slike, videi i mišljenja s drugim osobama o najomiljenijoj temi. Fanovi se također mogu organizirati u FanArmies i FanLeagues.

FanSpectrum kao globalni 12. igrač
Ideja za FanSpectrum rodila se tijekom Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine kada su Vibor, inače vaterpolist, i Dikshith počeli radili na vaterpolo aplikaciji. Ubrzo su ideju proširili na sve popularne sportove, tako da u aplikaciji možete pronaći ‘battlove’ čak i za kriket. Trenutno je u fokusu, naravno, nogomet, a startup želi iskoristiti upravo veliki događaj poput svjetskog prvenstva kako bi privukao što veći broj korisnika, dok aplikaciju namjeravaju monetizirati kroz premium značajke i sponzorstva.
Kako je za Netokraciju ispričao Pavle Ciccarelli:
Istraživanja pokazuju kako čak 70% gledatelja i navijača dok gleda utakmicu (na stadionu ili ispred televizije) u ruci drži pametni uređaj. Trenutno na tržištu osim FanSpectruma ne postoji ‘second-screen’ aplikacija u kojoj fanovi mogu navijati i komentirati sportski događaj u realnom vremenu. Oni to, naravno, mogu činiti (i čine) putem Facebooka ili Twittera, ali ne na isti način.
FanSpectrum navijača tretira kao 12. igrača:
Smatramo kako se utakmice igraju za navijače, stoga treba priznati njihovu ulogu u sportskim uspjesima. Navijač je jednako važan kao i igrač, trener ili predsjednik kluba. Želimo da se njegov glas čuje na globalnoj razini, a naša platforma upravo mu to i omogućuje.
FanSpectrum dolazi u obliku mobilne aplikacije za iOS i Android, pa ako vam se ne da gužvati po stadionima, sudjelovati u navijanju na ovaj način možete s bilo koje lokacije!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
16. 06. 2014. u 2:18 pm
Pa postoji HRT Brazuca, domaći startup, koji je gledatelje uključi u samu igru!