U četvrtak smo na Visokoj školi za informacijske tehnologije održali konferenciju faks-up 2015. Formula konferencije bila je jednostavna: startup + studenti, kroz tri panela u trajanju školskog sata prezentirati razne aspekte pokretanja takvog projekta, a zatim druženje, razmjena kontakata s govornicima. Broj prijava nas je malo iznenadio pa smo događaj simultano prenosili i u susjednoj dvorani, kako bi svi mogli pratiti.
Prvi panel pod nazivom “Izlazak iz garaže” predstavio je podršku koju wannabe poduzetnici mogu dobiti od poslovnih inkubatora. Tihana Marelja iz Zagrebačkog inkubatora poduzetništva pozvala je studente da se jave na njihov natječaj koji je upravo u tijeku te iskoriste priliku da dobiju besplatan prostor, mentorstvo i druge pogodnosti. Tamara Didak iz Razvojne agencije pozvala je prisutne da kontaktiraju Tehnološki park Zagreb i razvojnu agenciju jer tamo ih čekaju podrška, poticaji, besplatna edukacija i mnoge druge interesantne stvari. Razvila se i diskusija oko zaštite intelektualnog vlasništva, Tanja Milović iz DZIV-a objasnila nam je da softver u EU ne može biti predmet patenta (za razliku od SAD), ali se može zaštititi kao autorsko djelo i licencirati. Zaštita žiga (loga) nije skupa i preporučuje se novim tvrtkama.
Gdje naći novce za ‘startupovce’?
Drugi se panel vrtio oko novca, istražili smo gdje ga ima za “startupovce”. Predsjednik CRANE-a Mihovil Barančić pojasnio je tko su poslovni anđeli, kako surađivati s privatnim investitorima što oni očekuju i što nude. Tomislav Kotnik iz VIDI-ja pričao je crowdfunding kampanjama, zašto i kako pokrenuti kampanju na Indiegogou i Kickstarteru. Bilo je ideja i kao zaobići problem dvostrukog oporezivanja sa SAD-om, ali ne možemo baš sve reći… Monika Šućur iz agencije HAMAG-BICRO predstavila je svoje programe na kojima vas čekaju bespovratni poticaji te najpovoljniji dostupni krediti na tržištu.
Kao uvod u treći panel Dragan Petric iz Buga i Bojan Mušćet iz Hrvatskog Telekoma prezentirali su i zaprimali početne prijave za Bug Idea Knockout, natjecanje startupa koje najbolje vodi u Las Vegas na sajam CES 2016. U ovom “inspirativnom” panelu sudjelovali su Luka Abrus iz Pet minuta, Tomislav Car iz Infinuma i Marko Linke iz Repslyja. Sjetili su se svojih početaka, pogrešaka i dobrih stvari koje su radili. Sve je prštalo od korisnih i onih drugih savjeta, bilo je interesantno i zabavno.
I na kraju smo se družili, svi skupa malo diskutirali, okretniji studenti iskoristili su priliku, tražili su se poslovi, financiranje… Kad se sve oduzme i zbroji, sigurni smo da ćemo ovakav događaj još jednom ponoviti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.