
Facedeals vam prepoznaje facu na kavi ili gablecu – zahvaljući Facebooku i maloj kameri
Facedeals je nova tehnologija američke agencije Redpepper koja omogućava prijavu na Facebook lokacije putem prepoznavanja vašeg lica tj. facial recognitiona koje je i Facebook svojevremeno htio koristiti za automatsko tagiranje fotografija. Krajnji cilj je ponuditi fanovima određenog restorana, trgovine ili bara ponuditi primamljive ponude čim uđu u svoju omiljenu lokaciju - bez “ručne” prijave putem Facebookove mobilne aplikacije.

Facedeals je nova tehnologija američke agencije Redpepper koja omogućava prijavu na Facebook lokacije putem prepoznavanja vašeg lica tj. facial recognitiona koje je i Facebook svojevremeno htio koristiti za automatsko tagiranje fotografija. Krajnji cilj je ponuditi fanovima određenog restorana, trgovine ili bara ponuditi primamljive ponude čim uđu u svoju omiljenu lokaciju – bez “ručne” prijave putem Facebookove mobilne aplikacije.
Iako bi ovakva tehnologija možda bila logičnija u integraciji s popularnom lokacijskom društvenom mrežom Foursquare, korisnici Facebooka većim brojem fotografija omogućuju lakše prepoznavanje putem, imajmo na umu, najveće društvene mreže na svijetu. Redpepperovci na svom blogu tvrde kako već testiraju kameru u američkom gradu Nashvilleu.
Kako funkcionira Facedeals
Bez brige, Facedeals vas navodno neće automatski prepoznati, osim ako se ne prijavite putem njihove Facebook aplikacije. Ukoliko se prijavite i uđete u kafić gdje vas kamera prepozna, na svoj ćete smartphone koji ste prijavili s Facedealsom dobili ponudu slične stranicama za grupnu kupovinu poput Kolektive. Ponude ćete dobiti za one lokacije koje ste lajkali na Facebooku.

Facedealove kamere samostalni su uređaji koji koriste niz open source tehnologija poput Raspberry Pi, Aduino, OpenCV te dakako – Facebookov Graph API. Facedeals bi svakako mogao biti praktičan vlasnicima restorana i barova koji žele svojim pravim, redovitim fanovima ponuditi nešto više kao i zaraditi nešto više, ali je pitanje vremena kad će Facebook reagirati. Kako funkcionira Facedeals pogledajte u službenom videu:
[vimeo]http://vimeo.com/47133014[/vimeo]
Techchrunchov Gregory Ferenstein zaključuje kako Facedeals vrlo slobodno koristi Facebookove zaštitne boje te varijantu logotipa i imena, zbog čega je ne tako davno i češki Socialbakers promijenio ime iz Facebakersa. Osim toga, američkom se kongresu nije svidjela Facebookova vlastita ideja prepoznavanja lica za što su svojevremeno kupili domenu Face.com, tako da je i taj Zuckerbergov plan propao.

U regionaloj pak varijanti Facebook se ne koristi previše za prijavu na lokacije. Koliko god relativno malo korisnika Foursquare imao u Hrvatskoj, Srbiji, Sloveniji i ostatku regije, ipak ih je više nego Facebookovih korisnika koji check-inaju. Facedeals bi u toj varijanti bio prilično beskoristan, ali čini se kao svakako zanimljiva ideja koja nas upućuje (ili možda čak upozorava) na budućnost u kojoj je Facebook naš itekako prepoznatljiv profil.
Mislite li da Facedeals ima budućnost u nekoj varijanti?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.