Poznati tehnološki gigant u Novu godinu ulazi za novom akvizicijom. U pitanju je startup Wit.ai koji stoji iza ‘open source’ platforme za obradu jezika (natural language processing), a koji je pokrenut pre samo 18 meseci. Dobivši podršku akceleratora Y Combinator, tim je za realtivno kratko vreme uspeo da razvije jedinstveni API koji omogućava upotrebu glasovnih komandi prilikom izvršenja različitih zadataka.
Wit.ai platformu već sada koristi preko 6.000 developera koji su razvili nekoliko stotina aplikacija, a uspeh ovog startupa zapazio je i Facebook koji je danas potvrdio akviziciju. Pomenuta platforma ostaće otvorena i nezavisna u velikoj meri, ali je gotovo izvesno da će tehnološki gigant iskoristiti novitete kako bi privukao još veći broj developera putem čijih će rešenja plasirati reklame.
Sa korisničke strane, Wit.ai mogao bi da pomogne Facebooku da pojednostavi komunikaciju putem Messenger aplikacije, da poboljša semantička svojstva najpoznatije društvene mreže, ali i da omogoći korisnicima pretraživanje servisa putem glasovnih komandi – nešto nalik funkcionalnostima koje pruža Siri na iOS uređajima.
Glasovne komande – sledeća stanica za virtuelnu realnost?
U zvaničnom postu koji je tom prilikom objavljen, predstavnici Wit.ai startupa izrazili su ushićenje povodom akvizicije od strane jedne ovakve kompanije:
Misija kojom se Facebook vodi jeste da poveže ljude širom planete i stvori izvanredna iskustva za svojih 1.3 milijarde korisnika koji koriste ovu platformu. Tehnologija koja omogućava razumevanje i obrazu jezika predstavlja veliki deo te misije, a mi smo izuzetno uzbuđeni što možemo da pomognemo.
Iako u zvaničnoj izjavi nisu obrazloženi planovi na kojima će Wit.ai biti uključen, pored glasina da bi Facebook mogao iskoristiti usluge ove kompanije za poboljšanje mobilne aplikacije, ali i produbljenje saznanja o osećanjima, pojavile su se i one teorije koje akviziciju smeštaju tik uz Oculus te virtuelnu realnost kojoj za potpuni osećaj nedostaje i ona komponenta zasnovana na glasu. Da li će upravo ovo biti sudbina pomenutog startupa, ostaje nam da saznamo.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.