
Vlasti od Facebooka tražile informacije o 20 hrvatskih korisnika, 44% podataka predano
Nije novost da u slučaju kriminalnih radnji vlasti predaju zahtjeve društvenim mrežama i ostalim davateljima digitalnih usluga za dostavljanje informacija o njihovim korisnicima. No, koliko takvih zahtjeva ima iz Hrvatske, Srbije, Slovenije... I koliko se zahtjeva uvažava? Facebook otkriva.
Veliki tehnološki servisi muku muče s balansiranjem između transparentnosti, zaštite svojih korisnika i njihovih podataka te suradnjom s vlastima. Zbog toga je Facebook, kao i neki drugi tehnološki divovi, odlučio objavljivati izvješća o tome koliko u određenom periodu dobivaju zahtjeva vlasti koji traže određene korisničke podatke te koliko podataka uopće daju.
Jučer je objavljeno izvješće koje obuhvaća prvih šest mjeseci 2015. godine, a u njega su uključene i zemlje regije, kao i Hrvatska. Kako je navedeno u objavi za medije, vidi se porast u broju zahtjeva – za 18%, odnosno, ukupan broj zahtjeva narastao je s 35.051 na 41.214 u odnosnu na prethodno razdoblje.
Kakvo je stanje u regiji?
- U Hrvatskoj je bilo 18 zahtjeva od siječnja do lipnja ove godine za ukupno 20 korisnika, a u 44,44% zahtjeva neki su podatci dani vlastima.
- Što se tiče Srbije, bilo je ukupno 19 zahtjeva za 27 korisnika, odnosno profila, a u čak 84,21% vlastima su dane određene informacije.
- U Sloveniji je bio samo jedan zahtjev, za dvoje korisnika, a Facebook ga nije uvažio.
- U Bosni i Hercegovini bilo je 17 zahtjeva za 38 korisnika, a predano je 23,53% od traženih podataka.
- Crna Gora je poslala tri zahtjeva za četiri korisnika, a dobila je 66,67% traženih podataka.
- U Makedoniji je bilo ukupno 10 zahtjeva za 23 profila, a 30% podataka je predano.
Iz Facebooka neprestano naglašavaju kako ne puštaju vlastima direktan pristup podatcima korisnika, nego reagiraju na zahtjeve koji imaju zakonsko uporište. U slučaju da su zahtjevi preširoki ili nejasni, odbacuju se, a navode da su zbog toga spremni ići čak i na sud.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.