
Facebook virus: 800.000 osoba skinulo dodatak za Chrome koji omogućuje pristup lozinkama
Čini se da 800.000 osoba ne shvaća ozbiljno upozorenja da nikada ne treba kliknuti na sumnjive linkove, čak i ako se čini da dolaze od prijatelja. Posebice ukoliko je nakon toga potrebno nešto instalirati na računalo da bi se dobio pristup sadržaju.
Čini se da 800.000 osoba ne shvaća ozbiljno upozorenja da nikada ne treba kliknuti na sumnjive linkove, čak i ako se čini da dolaze od prijatelja. Posebice ukoliko je nakon toga potrebno nešto instalirati na računalo da bi se dobio pristup sadržaju. Naime, toliko je osoba već zaraženo virusom koji se širi po Facebooku.
Kako piše New York Times, sporni sadržaj na prvi pogled izgleda kao video kojega je poslao prijatelj. Kada se klikne na njega, korisnik je preusmjeren na stranicu s koje bi se trebao skinuti dodatak za internetski preglednik potreban za gledanje tog video zapisa. No, plugin daje pristup svim lozinkama koje su spremljene u internetskom pregledniku (Chromeu), poput onih za e-mailove i društvene mreže. To daje “napadaču” mogućnost da se predstavi kao „žrtva“, a upravo se na taj način virus širi i dolazi do osobnih informacija prijatelja zaražene osobe. Virus se ne može maknuti na lak način, jer blokira pristup postavkama preglednika, kao i mnogim stranicama koje nude softver za uklanjanje virusa.

Istraživači tvrde da se virus širi velikom brzinom, pa se tako bilježi i do 40.000 napada u satu. Googleova glasnogovornica, Veronica Navarrete, izjavila je kako su svjesni napada te da su onesposobili Chromeove ekstenzije koje su ih omogućavale. Facebook također radi na uklanjanju spornih linkova, a u međuvremenu je blokirao mogućnost klika na link. No, stručnjaci upozoravaju da je virus možda već našao novu metu – korisnike Firefoxa.
Ono što je problematično kod ovakvih virusa je što “napadaju” društvenu mrežu građenu na povjerenju – povjerenju prema prijateljima. Naime, sve se čini kao da ste dobili privatnu poruku od prijatelja, a iako se traži dodavanje plugina za internetski preglednik, mnogi ne smatraju to sumnjivim, jer nisu svjesni koje sve podatke njihov preglednik može sadržavati. A istovremeno će dati pregledniku dopuštenje da “zapamti” sve njihove lozinke.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.