Obzirom da tržišta u razvoju još uvek ne mogu da pariraju Zapadu kada je mobilna infrastruktura u pitanju, iz Facebooka su odlučili da lansiraju odvojenu aplikaciju pod nazivom Facebook Lite, koja omogućava korisnicima starijih te slabijih Android telefona nesmetano pretraživanje i korišćenje ove društvene mreže. Umnogome, ova aplikacija podseća na stariju verziju popularnog sajta iz perioda 2009. i 2010. godine.
Kako prenosi TechCrunch, aplikacija je lansirana u nekoliko zemalja Afrike i Azije i prevashodno je namenjena za potrebe njihovih građana. Putem Google Play prodavnice dostupna je i u drugim delovima sveta, a korisnici u našem regionu mogu je koristiti tamo gde pokrivenost 3G signalnom jednostavno nije dovoljna jaka.
Aplikaciju pokreće Snaptuu, Facebookov mobilni klijent koji uključuje i ostale funkcije poput pojavljivanja notifikacija ili integracije kamere. Ovi elementi doprinose da iskustvo tokom korišćenja Facebook Lite aplikacije bude nesmetano, čak i na uređajima starim nekoliko godina.
Osluškujući potrebe korisnika
Čak i pre lansiranja Facebook Lite rešenja, mnogi korisnici sa jeftinim Android uređajima pristupali su društvenoj mreži preko mobilne verzije sajta, ali tako nisu bili u mogućnosti da dobijaju notifikacije. Činjenica jeste da prodaja pametnih telefona raste u zemljama Azije i Afrike, a veliki broj novih korisnika od sada će moći da pristupa Facebooku znatno lakše. Isti je slučaj i sa korisnicima širom sveta koji i dalje koriste starije verzije Android pametnih telefona.

Posmatrajući iz šireg ugla, Facebook već ima svoj projekat Internet.org koji omogućuje besplatan pristup nizu mobilnih Internet usluga, između ostalog i nesmetano korišćenje Facebooka. Ovaj potez se može okarakterisati kao jos jedan korak u inicijativi da se u slabije razvijenim zemljama, pre svega azijskog i afričkog područja, stvore uslovi za jednostavniju i bržu komunikaciju – naravno, putem Facebooka!
Ipak, sudeći po brojkama, Facebook Lite je već prešao 10.000 preuzimanja sa prosečnom ocenom 4.6 koju su formirali oko šest stotina korisnika, a zadovoljstvo povodom lansiranja ove aplikacije proširilo se i Twitterom.
Ukoliko vreme provodite u onim delovima Srbije, Hrvatske, te drugih zemalja regiona koji (nažalost) još uvek nisu pokriveni 3G signalom, Facebook Lite besplatno možete preuzeti sa Google Play prodavnice.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.