Facebook je u ponedjeljak započeo novu kampanju za zaštitu izbjeglica iz arapskih zemalja koji traže sigurnije utočište u Europi. Osim što nailaze na žičane ograde, vodene topove i druge prepreke, izbjeglice se suočavaju i s govorom mržnje na društvenim mrežama, ali to bi se moglo promijeniti zahvaljujući akciji sa sjedištem u Njemačkoj i s usmjerenjem na čitavu Europu. U tu priču ulazi i Hrvatska.
Facebook je početkom novog tjedna pokrenuo novu kampanju u Europi, ali u ovom slučaju, povod da se krene u akciju nije toliko lijep. Najpopularnija svjetska društvena mreža ubuduće će brže i učinkovitije reagirati protiv govora mržnje kojemu su na meti izbjeglice iz arapskih zemalja u potrazi za mirom i sigurnošću na Starom kontinentu.
Facebookova reakcija na kritike
Akcija protiv govora mržnje započela je u ponedjeljak osnivanjem nove inicijative kojom se podržava građanska hrabrost u borbi s mržnjom na internetu. Kako bi se suzbile riječi koje ubadaju, Facebook je uložio nešto više od milijun eura za podršku udrugama s kojima će se zajedno boriti protiv govora mržnje, a novi potez stigao je ponajprije kao reakcija na kritike da se do sada to nije radilo dovoljno učinkovito.
Kako je prenio Reuters, ljutnja je bila osobito glasna u Njemačkoj, između ostalog, i s pozivom kancelarke Angele Merkel da Facebook napravi više. Kako veliki broj izbjeglica želi upravo u Njemačku, ne nedostaje reakcija kojima se njihov dolazak dočekuje s uvredama, a uz kritike da se ne reagira dovoljno brzo, i to je bio jedan od razloga da Berlin postane središtem nove inicijative.
Po najavi, na Facebooku će se ubuduće detaljnije paziti što se piše i brže i češće brisati uvredljive objave, s naglaskom na borbu protiv ksenofobije i rasizma.
Što s Hrvatskom (i regijom)?
Treba li za govor mržnje poslati upozorenje “pazite što pišete”? Bilo bi idealno kada to ne bi bilo potrebno, ali kako svijet i Facebook nisu idealni, i u Hrvatskoj bi bilo dobro kada bi se za svaku riječ koja može gristi promislilo jedanput, pa još jedanput, pa ako treba, i još jedanput prije nego se poruka pošalje. Kako akcija obuhvaća čitavu Europu i neće zaobići niti nas, postoje stvari koje više neće proći.
Ako javno prokazivanje govora mržnje kakvo pamtimo u Hrvatskoj i u Sloveniji nije bilo dovoljno da se mržnja suzbije, možda će pomoći novi korak u toj borbi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.