Najvažnije stvari koje je Facebook predstavio na konferenciji F8

Najvažnije stvari koje je Facebook predstavio na konferenciji F8

Prije nekoliko dana održana je tradicionalna Facebookova konferencija F8. Događaj je namijenjen developerima, ali svima koji koriste ovu društvenu mrežu, prvenstveno u poslovne svrhe, konferencija je zanimljiva jer najavljuje novosti koje će uskoro zaživjeti. Pogledajte najvažnije stvari koje je Facebook predstavio i doznajte što one zapravo znače.

Slika: Facebook
Konferencija je okupila 1700 developera u San Franciscu. Slika: Facebook

Prije nekoliko dana održana je tradicionalna Facebookova konferencija F8. Događaj je namijenjen developerima, ali svima koji koriste ovu društvenu mrežu, prvenstveno u poslovne svrhe, konferencija je zanimljiva jer najavljuje novosti koje će uskoro zaživjeti. Pogledajte najvažnije stvari koje je Facebook predstavio i doznajte što one zapravo znače.

Gradnja, rast, monetizacija – tri su to okosnice ove konferencije, ali moglo bi se reći da je to i Facebookova općenita strategija. 1700 developera je u San Franciscu čulo zanimljive novosti, ali ne prije no što im se obratio Mark Zuckerberg, koji je govorio o stabilnosti za developere, stavljanju ljudi u prvi plan te alatima i uslugama koje trebaju dobro funkcionirati kroz različite platforme. Facebook je svjestan da mora pružiti dobar temelj, stoga je predstavljen i novi moto, pomalo neuobičajen – Kreći se brzo uz stabilnu infrastrukturu (Move Fast With Stable Infra). Što se tiče stavljanja korisnika u prvi plan, ova je društvena mreža svjesna da su oni zabrinuti oko informacija koje dijele s raznim vanjskim aplikacijama, povezanih s Facebookom, stoga im se planira dati više kontrole nad time. Također, da bi iskustvo korištenja vanjskih aplikacija bilo što bolje, Facebook je predstavio novosti za logiranje putem društvene mreže, a i Audience Network, mobilnu oglašivačku mrežu, o kojoj se već ranije šuškalo. No, krenimo redom, onako kako ga je i sam Facebook posložio.

Gradnja

  • Novi Facebook login: Putem njega će korisnici daleko lakše kontrolirati koje informacije s Facebooka dijele s vanjskim aplikacijama. Naime, korisnici su se prošle godine na ovaj način logirali 10 milijardi puta, kako bi izbjegli popunjavanje podataka tijekom registracije na nove servise. Novim načinom logiranja, korisnici će moći odabrati što točno žele, a što ne podijeliti s aplikacijom ili servisom.

[youtube]http://youtu.be/qpFx-CRBABY[/youtube]

  • Anonimno logiranje: Ova opcija donosi još veću kontrolu nad dijeljenjem podataka, jer omogućuje korisnicima da se logiraju u vanjske aplikacije putem Facebooka bez dijeljenja ikakvih informacija s developerima. Ova je opcija korisna u slučajevima kada se aplikacije žele isprobati, ali ne i dati informacije – naknadno se i to može učiniti, ako korisnici žele, kada shvate na koji način aplikacija funkcionira.

[youtube]http://youtu.be/WC37Q8gu1Kc[/youtube]

  • Poboljšana stabilnost: Facebook sada nudi dvogodišnju garanciju stabilnosti na središnje developerske proizvode.
  • Povezivanje aplikacija: Možda jedna od najbitnijih stavki koje su predstavljene. Recimo da koristite mobilnu verziju Facebooka i naiđete na link kakvog web shopa u kojemu želite nešto kupiti. Kamo vas ta poveznica vodi? Na mobilnu verziju web stranice trgovine. Zašto se ne bi poveznica automatski otvorila u mobilnoj aplikaciji, ako ona postoji i ako ste ju već instalirali? To već funkcionira za pojedine najpopularnije aplikacije, a sada bi se trebalo to poboljšati kako bi iskustvo korištenja usluga na mobitelima bilo konzistentno.

[youtube]http://youtu.be/tNi4nT031IQ[/youtube]

  • Parse je sada povoljniji: Ova platforma “u oblaku” za aplikacije, koju je Facebook akvizirao, sada nudi povoljnije usluge, a i predstavlja nove alate za gradnju aplikacija, koji rade i offline.

Rast

  • Message Dialog za iOS i Android: Ova opcija će omogućivati korisnicima da dijele sadržaj iz aplikacija kroz Facebook Messenger.
  • Mobilni Like gumb: Stranice ili individualan sadržaj sad će se moći lajkati kroz nativni mobilni Like gumb.
  • FbStart: Ovdje je riječ o novom programu koji će pomoći rastu mobilnih startupa, kroz paket raznih alata.
  • Šalji na mobitel: Lakši način da korisnici pošalju aplikaciju na vlastiti telefon, nakon što su posjetili njenu web stranicu i logirali se putem Facebooka.

Monetiziranje

[youtube]http://youtu.be/Q_CmbnS4SKc[/youtube]

  • Audience Network: I konačno se govorilo o onome što se možda i najviše očekivalo – developeri sada imaju novi način da monetiziraju svoje mobilne aplikacije. Facebook širi svoju mrežu oglasa van samoga Facebooka, tako da će se oni prikazivati i u vanjskim mobilnim aplikacijama.

Osim svega spomenutoga, predstavljeno je i mnoštvo drugih usluga, poput novog API-ja za javni sadržaj, koji pomaže medijima da “ispričaju bogatije priče kroz Facebookov sadržaj i podatke”. I inicijativa internet.org najavila je da developeri mogu sudjelovati u njegovom Innovation Labu. Također, ako ste developer, pogledajte još neke detalje koje smo izostavili na Facebookovom blogu posvećenom samo vama.

[youtube]http://youtu.be/ZPo2MKSHKos[/youtube]

Što zaključiti? Osim da je fokus, naravno, isključivo na mobilnome, moramo se složiti s Mashableovim zaključkom da je ova društvena mreža odrasla – od dosadnog mota, koji se promijenio iz Move Fast and Break Things u Move Fast With Stable Infra, preko toga da su u centru stabilnost i konzistentno iskustvo, pa do činjenice da CEO Mark Zuckerberg puni uskoro 30. rođendan (te da se sve češće pojavljuje bez majice s kapuljačom), sve upućuje na to da ovaj tehnološki gigant ima jasnu viziju budućnosti, a ona je daleko od internetske mreže za druženje – to je pravi ekosustav koji uključuje krajnje korisnike, oglašivače, developere i mnoge druge, a koji postaje veći i od samog Facebooka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.