
6 milijuna e-mailova i brojeva telefona na Facebooku otkriveni osobama koje ‘možda poznajete’
Negdje oko šest milijuna e-mail adresa i brojeva telefona s Facebooka prije nekoliko dana je postalo dostupno osobama koje nisu trebale imati pristup takvim informacijama. Riječ je o softverskoj greški Facebooka, o čemu je ova društvena mreža obavijestila svoje korisnike u bilješci.
Negdje oko šest milijuna e-mail adresa i brojeva telefona s Facebooka prije nekoliko dana je postalo dostupno osobama koje nisu trebale imati pristup takvim informacijama. Riječ je o softverskoj greški Facebooka, o čemu je ova društvena mreža obavijestila svoje korisnike u bilješci.
Naime, greška bi nastala kad bi korisnici koristili opciju Download Your Information, odnosno, kada bi preuzimali svoje podatke s Facebooka. Među tim podatcima bi se znale naći i e-mail adrese te brojevi telefona osoba koje taj korisnik možda poznaje na Facebooku (People You May Know), ali nije nužno povezan s njima. Kako Facebook objašnjava:
Kad korisnici učitaju svoj adresar u Facebook, pokušavamo povezati te podatke s kontakt informacijama drugih osoba, kako bismo im prikazivali preporuke osoba koje možda poznaju. Primjerice, ne želimo da korisnici pozovu osobe da se pridruže Facebooku, ako su one već tamo, nego preporučamo da im pošalju zahtjev za prijateljstvom.
Facebooku je neugodno
Samim time, neke od informacija koje su potrebne za te radnje su se, uslijed greške, našle među podatcima samoga korisnika, a kad bi korisnik poželio skinuti svoje podatke na računalo, među njima bi se našle i tuđe e-mail adrese i brojevi telefona. Opcija za preuzimanje podataka je zbog toga privremeno bila nedostupna, a greška je navodno sada otklonjena. Osobe čiji su podatci bili ugroženi obaviješteni su e-mailom, a Facebook se pravda time kako vjerojatno nije došlo do zlouporabe tih podataka te da je “šteta” minimalna.
Većina e-mail adresa i brojeva telefona preuzeta je samo jednom ili dva puta, što znači da su ti podatci bili prikazani samo jednoj osobi. Također, nikakve osobne ili financijske informacije nisu bile uključene. Iako je utjecaj ove greške minimalan, a ti su podatci većinom podijeljeni s osobama koji su ih već ionako imali, ovo nas je uzrujalo, stoga ćemo od sada raditi dvostruko više kako se nešto slično ne bi ponovilo.
Slaba utjeha, posebice za one koji su dobili e-mail upozorenja od Facebooka da su im podatci bili ugroženi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.