Moguće je da je Facebook motrio vaše pozive i gledao koje aplikacije koristite

Moguće je da je Facebook motrio vaše pozive i gledao koje aplikacije koristite

250 stranica zaplijenjenih dokumenata govore o tome kako je Facebook namjerno sakrivao informacije, sabotirao konkurenciju i drugo.

Pisati o Facebooku i njegovim problemima u 2018. jednako je lagano kao i požaliti se da dosta mladih u Hrvatskoj planiraju ići u inozemstvo. Ipak, dok se nama povećao minimalac i sada će se zasigurno svi vratiti u Hrvatsku, Mark Zuckerberg i ostatak njegovog tima nikako da prestanu puniti naslovnice.

Posljednji problemi dolaze jer je vlada Ujedinjenog Kraljevstva došla do čak 250 stranica internih dokumenata Facebooka. Ove dokumente su prikupili u sklopu istrage o skandalu Cambridge Analytica, a osoba koju će Zuckerberg vrlo vjerojatno mrziti jer su upravo preko njega prikupljeni jest Ted Kramer iz tvrtke Six4Three.

Ovih 250 stranica sadržavalo je važne informacije koje bi mogle nositi veliku važnost u skandalu Cambridge Analytica, a većina dokumenata bavi se informacijama koje se tiču aplikacija koje imaju pristup podacima o vašim Facebook prijateljima. Analizirajući dokumente djelatnici službi sigurnosti došli su do, ni manje ni više, šest zabrinjavajućih spoznaja:

Facebook je nekim tvrtkama dopustio više nego drugima

Ovdje se konkretno radi o tome da je Facebook nakon promjena na platformi u 2014. i 2015., određenim tvrtkama dopustio puni uvid u sve podatke ne samo osoba koje dopuste aplikaciji, već i svih njihovih prijatelja. Ovdje se ponajprije spominju Airbnb, Netflix i Badoo, a ovo ukratko znači da, ako ste pristali na to da Netflix čita vaše podatke, zapravo ste pristali da čita podatke vaših prijatelja, roditelja i svih prijatelja. Ipak, još nije poznato je li Facebook zapravo informirao korisnike o ovome, vjerojatno putem “sitnih slova”.

Facebook je bio agresivan prema konkurenciji

Dokumenti pokazuju kako je Facebook zauzeo izuzetno agresivan stav prema konkurentskim aplikacijama i servisima, a Facebook je jasno zabranio pristup svom API-ju nekim aplikacijama, što je uzrokovalo njihovu propast. Izvori ovdje navode primjer Vinea, za čiji je kraj Facebook vjerojatno kriv.

Facebook zaista cijeni vrijednost podataka vaših prijatelja

Dokumenti ističu kako postoji mogućnost da je Facebook koristio pristup podacima prijatelja korisnika kao dio financijskih vrijednosti njihovih suradnji. Ovo znači da ne samo da je neke tvrtke preferirao kao što je jasno iz prve točke, već i da je “prodaja” podataka bila dio ponuda prema klijentima, dakle nipošto nije bila slučajna.

Potpuna transparentnost

Mark Zuckerberg i Facebook tim su transparentno podijelili sve podatke koje imaju o korisnicima s tvrtkama koje su to tražile, ali su od njih tražili da sve podatke koje prikupe podijele natrag Facebooku.

Android

U jednom od jezivijih otkrića, dokumenti navode kako je Facebook našao način na koji Facebook aplikacija može saznati koga ste zvali na svom Android mobitelu i prema tome krojiti liste osoba koje možda znate. Da stvar bude još više distopijska, nastojali su to skriti “što bolje moguće”.

Onavo

Facebook je koristio usluge tvrtke Onavo kako bi motrio korištenje Facebook aplikacije, ali bez znanja korisnika. Tako su dobili znanje koje im je pomoglo da shvate koje konkurentske aplikacije akvizirati, a koga gledati kao prijetnju.

Budućnost je jeziva?

Svi ovi podaci i novootkrivene činjenice nikako ne idu u prilog Zuckerbergu i njegovom timu, a teško je biti na strani najveće svjetske društvene mreže kada se dokazi o nemoralnim i nezakonitim praksama jednostavno gomilaju iz dana u dan. Ostaje samo vidjeti kako će Mark i ostali reagirati na ove optužbe, ali to zapravo i nije važno.

Facebook se odlučno brani ovih optužbi, ali ako se one pokažu istinite postat će jasno kako je platforma doslovno prodavala vaše podatke (ali i podatke vaših prijatelja) svima koji su to željeli kupiti.

Skeptičan sam koliko u 2018. godini vlasti i kontrole mogu pomoći kada govorimo o aplikacijama koje uspjevaju u svom kodu sakriti toliko informacija. Cambridge Analytica i ostali skandali sada možda otkrivaju dosta, ali tko zna koliko se toga odvija i u drugim aplikacijama, a mi o tome nemamo pojma?

Dođe vam da se zapitate.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?