eZ Publish konferencija uz open source zajednicu i tvorca programskog jezika PHP

eZ Publish konferencija uz open source zajednicu i tvorca programskog jezika PHP

Sredinom lipnja u Londonu održana deveta godišnja eZ Publish konferencija i dodjela nagrada osobama i tvrtkama iz eZ Publish ekosustava za rezultate postignute u prethodnoj godini. Konferencija je održana kroz dva dana, 16. i 17. lipnja u hotelu Cumberland, u atraktivnom dijelu Londona nedaleko od Marble Archa. Konferenciju je pohodila i hrvatska ekipa iz tvrtke Netgen. eZ Publish je enterprise open source CMS, koji donosi najbolje iz oba softverska svijeta - slobodu open sourcea i živahan community, ali i enterprise podršku za velike implementacije putem mreže poslovnih partnera i samog eZ Systemsa.

Sredinom lipnja u Londonu održana deveta godišnja eZ Publish konferencija i dodjela nagrada osobama i tvrtkama iz eZ Publish ekosustava za rezultate postignute u prethodnoj godini. Konferencija je održana kroz dva dana, 16. i 17. lipnja u hotelu Cumberland, u atraktivnom dijelu Londona nedaleko od Marble Archa. Konferenciju je pohodila i hrvatska ekipa iz tvrtke Netgen.

eZ Publish je enterprise open source CMS, koji donosi najbolje iz oba softverska svijeta – slobodu open sourcea i živahan community, ali i enterprise podršku za velike implementacije putem mreže poslovnih partnera i samog eZ Systemsa.

Kao i svake godine, konferencija je bila podijeljena na dvije vrste predavanja/radionica, community i poslovnu. Fokus ovogodišnje konferencije je na oba dijela konferencije bio stavljen na mobilni sadržaj, povezivanje s društvenim mrežama i cloud servisima. Dok je poslovni dio konferencije bio orijentiran partnerima i njihovim iskustvima u radu s eZ Publish sustavom u skladu s spomenutim temama konferencije te poslovnim rezultatima iz prethodne godine, community dio konferencije je nudio šarolik izbor zanimljivih tehnički orijentiranih tema.

Hotel Cumberland u kojem je održana konferencija (Snimio Edi Modrić)

Konferenciju je otvorila Gabriele Viebach, direktorica eZ Systemsa te dala svoj osvrt na budućnost eZ Publisha kao i pregled mogućnosti sustava prilikom prilagodbe sadržaja modernim komunikacijskim kanalima. Keynote prezentaciju je prvog dana održao Simon Wan koji je predstavio azijski Wall Street Journal i njihovu strategiju upravljanja sadržajem na web stranici i ostalim lokalnim webovima pod otkriljem Dow Jones korporacije.

Od community menadžmenta do PHP-a

Community dio konferencije je otvorio Nicolas Pastorino, community menadžer eZ Systemsa, dajući pregled eZ Publish Community projekta, svojevrsnog forka Enterprise verzije eZ Publisha. Nakon njega su se zaredale poznate osobe iz PHP i eZ Publish ekosustava. Derick Rethans, autor Xdebuga, je održao prezentaciju o profiliranju PHP aplikacija. Pojasnio je na koje sve načine je moguće ubrzati aplikacije korištenjem raznih alata, a naročito Xdebuga.

Derick Rethans - predavanje o profiliranju PHP aplikacija (Snimio Markus Birth)

Tobias Schlitt je dao pregled Apache Zeta Componentsa (visokokvalitetne i univerzalne PHP komponente, bivši eZ Components), njihovog statusa unutar Apache projekta i mogućnosti daljnjeg razvoja. Paul Borgermans je dao zanimljiv uvid u eZ Find, ekstenziju za eZ Publish koja koristi Solr za pretraživanje sadržaja unutar eZ Publisha, te mogućnosti i primjenu ekstenzije za funkcionalnosti nevezane uz čisto pretraživanje sadržaja.

Predstavljen je i OpenStack, open source operacijski sustav koji omogućuje bilo kome podizanje javnih i privatnih sustava baziranih na cloud infrastrukturi. Zanimljiv dio community dijela konferencije su bili tzv. flash talks, kratke prezentacije u trajanju od 10ak minuta gdje je dana prilika developerima da daju brzi pregled zanimljivih tema.

Tako su bile predstavljene razne eZ Publish ekstenzije za napredno upravljanje sadržajem, za povezivanje s društvenim mrežama, za analitiku sadržaja, kao i aplikacije za Android i iPhone razvijene koristeći eZ Publish REST API. Ivo Lukač iz Netgena je održao prezentaciju četiri ekstenzije razvijene unutar Netgena koje olakšavaju korisnicima sudjelovanje u oblikovanju sadržaja na webu, kroz taggiranje, prijavu preko društvenih mreža, objavu sadržaja na društvenim mrežama te komentiranje.

Nagrade kao zahvala zajednici

Prvu večer je održana i tradicionalna dodjela nagrada kojima se eZ Systems zahvaljuje osobama i tvrtkama koji su u prošloj godini imali primjetan utjecaj u eZ ekosustavu. Podijeljeno je 11 nagrada članovima zajednice i poslovnim partnerima: za web godine, partnera godine i slično. Ekipa iz Netgena je bila nominirana za dvije nagrade, bloger godine (Ivo Lukač, @ilukac) i doprinos godine (eZ Tags, napredna eZ Publish ekstenzija za tagiranje sadržaja i upravljanje tagovima), a osvojili smo nagradu za blogera godine.

Dobitnici nagrada zajedno na pozornici (Snimio Edi Modrić)

Drugi dan je započeo s predavanjem zvijezde konferencije, Rasmusa Lerdorfa, tvorca programskog jezika PHP. Rasmus je dao pregled nadolazeće 5.4 verzije PHP-a te mogućnosti koje su uvedene kako bi olakšale razvoj aplikacija. Nakon njega je pozornicu preuzeo Łukasz Serwatka kako bi detaljnije pojasnio REST API za pristup sadržaju, uveden s verzijom 4.5 eZ Publisha. Drugi dan su također održane flash talks prezentacije, gdje su opet bile predstavljene razne ekstenzije za eZ Publish, ovaj put za integraciju s Varnishom i Odoscopeom kao i mogućnosti eZ Publisha prilikom integracije sa Amazon AWS-om.

Drugi dan su održane dvije keynote prezentacije. Prvu je održala Margaret Ann Dowling iz mađarske tvrtke Marquard Media te je kao i u slučaju Wall Street Journala prvog dana, prenijela njihova iskustva u radu sa različitim CMS-ovima i njihovim mogućnostima upravljanja ogromnom količinom sadržaja, kao i diljenjem sadržaja između CMS-ova. Kao primjer je navela videosadržaje na mađarskim verzijama Playboya i Instylea. Drugu keynote prezentaciju je održao CEO tvrtke Vision with technology, Tony Wood, ujedno i globalni sponzor konferencije. Osvrnuo se na početke svoje tvrtke u radu s eZ Publish sustavom prije 9 godina te pokazao što su sve naučili svih tih godina i kako će iskoristiti stečeno znanje u daljnjem radu.

Rasmus Lerdorf drži prezentaciju o novoj verziji PHP-a (Snimio Nicolas Pastorino)

Za kraj, Martin Bauer iz tvrtke Vision With Technology je održao prezentaciju o njihovom korištenju scrum metodologije rada prilikom izrade web stranice The Financial Times koristeći eZ Publish sustav. Nakon svih prezentacija, održan je i tzv. hackaton, gdje su developeri, s jednom rukom na hladnoj boci piva, a drugom na tipkovnici, dodavali nove funkcionalnosti i ispravljali bugove unutar eZ Publisha, dok su poslovni partneri vodili otvorenu diskusiju s upravom eZ Systemsa o daljnjem razvoju eZ Publish sustava i poslovnih usluga baziranih na njemu.

Sve u svemu, konferencija je kao i prethodnih godina bila pun pogodak. Okupilo se oko 300 ljudi iz raznih zemalja radi upoznavanja, stvaranja poslovnih prilika, učenja i naravno, dobre zabave.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.