
Imate zdravstveni startup koji se bavi vidom? Bacite oko na EYE Focus Accelerator!
EYE Focus prvi je startup akcelerator fokusiran na startupe koji se bave zdravljem oka, bilo da je riječ o sprječavanju raznih zdravstvenih stanja, liječenju ili životu s bolestima i sljepoćom. Jedan od osnivača je relativno poznat ovdašnjoj startup sceni, Tobias Stone, među mentorima su i osnivačice Teddy The Guardiana, a ovaj berlinski akcelerator želi u projekte uložiti do 20.000 eura.
Riječ je o tromjesečnom programu koji počinje u veljači iduće godine, a koji će se baviti startupima fokusiranima na vid, oko i povezana zdravstvena stanja. Dio programa održavat će se u Berlinu, a dio u Londonu. Program je komercijalno usmjeren, pa su tako sponzori programa Bayer Healthcare, Zeiss i Peppermint Venture Partners, ali ima i socijalnu notu, jer se žele kreirati projekti koji će pozitivno utjecati na ljudske živote. Sama oftalmologija i slične grane i dalje su vrlo tradicionalne, stoga se žele pronaći startupi koji će pomalo uzdrmati ovaj svijet, spašavati vid i zdravlje oka, a možda i živote. Krajem godine bit će pokrenuta i kampanja na Seedrsu za startupe.

Ovdašnjim će startupima biti zanimljiva činjenica što su među mentorima osnivačice Teddy the Guardiana, Ana Burica i Josipa Majić, koje imaju dosta iskustva sa zdravstvenim startupima, prikupljanjem sredstava, kreiranjem prototipa, poslovnom razvoju, certificiranju i ostalim specifičnostima ovog poslovanja. Osnivači akceleratora su Alejandro Dussan, koji se donedavno bavio farmaceutskom industrijom, a sada je aktivan anđeoski ulagač i poduzetnik, te Tobias Stone, koji je u Hrvatskoj i ostatku regije prisutan još od 2002. godine, kada je vodio projekt ekonomskog razvoja za fondaciju Soros, prvotno u Osijeku, a zatim u Zagrebu, Skopju i Bukureštu. Osnovao je vlastitu organizaciju u Beogradu, Chartamede Foundation, koja se fokusira na ekonomski razvoj, poduzetništvo i dizajn, a trenutno je u odboru Impact Huba u Beogradu. S obzirom na njegovo poznavanje i interes prema ovom području, Tobias nam je rekao kako bi u programu volio vidjeti startup iz Hrvatske ili okolnih zemalja:
Vidio sam već nekoliko sjajnih startupa s ovih područja u prošloj i ovoj godini, stoga bi bilo odlično da možemo pronaći projekt koji možemo poduprijeti. Zdravlje očiju vrlo je široka tema – tu imamo dijagnosticiranje očnih problema, pa čak i drugih bolesti putem oka, potom liječenje raznih stanja i pomaganje osobama koje su slijepe ili slabovidne kako bi njihova svakodnevnica bila jednostavnija.
EYE Focus će se više baviti korisničkim razvojem, a manje razvojem proizvoda, a oko akceleratora želi se stvoriti ekosustav i mreža relevantnih osoba u ovoj industriji. To bi pomoglo startupima da dođu do tržišta, korisnika, validiraju svoj proizvod, ali i pronađu dodatne investitore. A da je tržište doista značajno, pokazuju informacije Svjetske zdravstvene organizacije prema kojoj 280 milijuna osoba ima problema s vidom. Od toga je njih 39 milijuna potpuno slijepo, što je 0,7 posto svjetske populacije. 90% slabovidnih osoba ima niska primanja, a 80% njihovih stanja moglo je biti spriječeno ili izliječeno.

Već postoje i primjeri uspješnih startupa iz ove industrije, kao što je Peek Vision, 3D printani dodatak za pametne telefone koji omogućuje pregled zjenice, potom Optretina, koja šalje fotografije visoke rezolucije oftalmolozima na pregled kako bi mogli pronaći bolesti srca, dijabetes, povišeni kolesterol i bolesti oka, ili Caterna, igra za djecu koja liječi razrokost.
Ako ste se prepoznali i vidite se u akceleratoru EYE Focus, više informacija dostupno je na službenoj stranici, a prijava se može napraviti putem servisa F6S. Akcelerator je i u potrazi za kvalitetnim mentorima, ali i ulagačima koji u ovom svijetu vide veliki potencijal.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari