Da postoje kreativni projekti koji su nadmašili potraženu sumu na ‘crowdfunding’ platformama, uverili smo se više puta. Ipak, da li se na najpoznatijim sajtovima kao što su Kickstarter i Indiegogo ceni sama kreativnost nekog projekta, ili pak podrška poznatih ličnosti koje ih favoruziju?
Društvena igra koja je osvanula na Kickstarteru pod imenom “Exploding Kittens”, uz svoj naziv nosi i ime čuvenog crtača stripova Matthew Inmana poznatijeg kao “The Oatmeal”. Kampanja je lansirana sinoć i prvobitno je potraživala samo 10.000 dolara. Nakon sat vremena prikupljeno je 600.000 dolara, a u trenutku pisanja ovog teksta cifra je iznosila čak 1,8 miliona – i dalje raste!
To nas je, naravno, navelo da se odmah upitamo da li je za uspeh jedne kampanje dovoljna samo dobra ideja, podrška poznate ličnosti na Internetu, ili pak sve navedeno.
Uspešne Kickstarter kampanje (khm, Teslin muzej): Zvuči poznato?
Kickstarter u svojoj osnovi predstavlja platformu na kojoj dobre ideje pokušavaju da prikupe finansijska sredstva od samih korisnika koji žele koristiti takve proizvode. Primera ima zaista mnogo, a oni najkreativniji uspeli su da pomere granice i dokažu da poznato ime iza projekta ne mora da garantuje uspeh.
Glavni kreatori pomenute igre jesu Elan Lee, Shane Small i Matthew Inman čija je podrška čitavog projekta možda i najprimetnija. Poznatom autoru/crtaču stripova ovo nije prvi izlet u svet crowdfundinga – Matthew je putem Indiegogo kampanje praktično sačuvao zemljište koje će uskoro da postane Teslin muzej u New Yorku.

Iako je pored ove pokrenuta još jedna kampanja kako bi se izgradio sam muzej, ona nažalost nije bila uspešna kao prva. To naravno nije sprečilo Inmana da javno pozove Elona Muska da uputi donaciju muzeju – što je poznati preduzetnik i učinio (#uticaj).
@Oatmeal I would be happy to help
— Elon Musk (@elonmusk) May 14, 2014
Recept za uspešnu kampanju: Pomalo od svega
Mnogi su projekti potražili grupno finansiranje na platformi Kickstarter, Indiegogo ili sličnim stranicama – neki su ostvarili veliki uspeh prikupivši značajna sredstva, a neki su pak doživeli potpuni debakl i postali predmet ismevanja. Sudeći prema utiscima i komentarima posetilaca, dobre, originalne i kreativne ideje češće prolaze uspešno.
Sa druge strane, oni projekti koji uz sebe privuku i podršku poznatih ličnosti, kao što je Matthew, mogu očekivati i veći broj deljenja te generalno veću pažnju na društvenim mrežama. Ako uzmemo u obzir da se ovakve kampanje uglavnom reklamiraju putem društvenih mreža, jasno je zašto bi jedna ovakva podrška mogla da bude i presudna.
Thank you. https://t.co/k0dH4zf9aw pic.twitter.com/w7usXjO9kt
— Matthew Inman (@Oatmeal) January 21, 2015
Imajući upravo to na umu, pitanje koje se nameće jeste da li bi igra “Exploding Kittens” zaista imala toliki doseg i odziv da ime The Oatmel ne stoji iza projekta? Verovatno ne, no ne treba osporavati kreativnost jedne ovakve kampanje, koja za razliku od mnogih drugih, nije postavila nerealan novčani cilj, a koji je iovako brzo ostvaren. Ovo je pre svega dobar pokazatelj uspešnosti pretplatnicima tj. korisnicima koji su podržali projekat – probijen cilj, o da, prijavite i mene!
Trenutna suma na Kickstarteru za ovu igru iznosi 1,8 miliona dolara i konstantno raste, a pritom je ostalo 29 dana do kraja kampanje. Upravo ovaj primer može nam pokazati kako izgleda jedna uspešna crowdfunding kampanja u nastajanju. Dobra ideja jeste potrebna i uslov za uspešnost, mada nije ni loše imati partnera koji je apsolutna zvezda na Internetu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Tomislav
21. 01. 2015. u 8:56 pm
Poanta ovog teksta je…? Nisam našao odgovor na pitanje u naslovu, pa sam možda promašio nešto 🙂
Martina
22. 01. 2015. u 6:06 pm
Pretakanje iz šupljeg u prazno, to je očito poanta ovog teksta 😉