
Excitr, male prihode od streaming servisa glazbenicima želi povećati kroz program vjernosti!
Da sam glazbenik ili izdavačka kuća i saznam da jedna platforma stvara prisniji odnos između glazbenika i slušatelja te pritom stvara profit, rekao bih kako je priča predobra da bude istinita. Ali... što ako nije?
Ako na Netokraciji nešto volimo, onda su to nesvakidašnje tople tech priče poput ove. Ivan Maleš oduvijek je imao dvije strasti, a to su glazba i računala. Još je 2017. pokrenuo SCHelper, SaaS aplikaciju koja obožavateljima pomaže skupiti pratitelje na SoundCloudu, a ideja je nastala iz potrebe da riješi vlastite probleme s kojima se susretao u glazbenoj karijeri. Da, Ivan je inače i DJ.
SCHelper je nekoliko godina bio među prvih 5 rezultata na US Googleu za relevantne ključne riječi. Organski je dobio prve korisnike, imao early product market fit i izvrsne rezultate omjera uloženog i dobivenog (LTV i CAC). SCHelper ima 75% korisnika iz SAD-a, a ostali su iz zapadne Europe.
Sličnu priču slijedi Excitr, startup koji je osnovao prije 2 godine…
Po uzoru na njegovu prvu ideju, Excitr također nastaje iz želje za rješenjem problema. Ovaj put to su niske isplate tantijema na streaming platformama, što je za mnoge glazbenike ogroman problem. Ivanova želja je napraviti ozbiljan projekt s podrškom za streaming platforme, poput Spotifyja i Deezera:
Spotify je krajem prethodnog desetljeća pokrenuo revoluciju u glazbi te tako i spasio glazbenu industriju. Excitr je tu da spasi artiste i završi posao koji je Spotify započeo.
Vriiednost ove ideje prepoznao je i Fil Rouge Capital kada je Excitr ušao u njihov portfelj.
Kako je Excitr postao “trostruka pobjeda”?
Kako smo naveli, Excitr rješava problem niskih isplata tantijema umjetnicima na streaming platformama. Problem rješava tako što potiče obožavatelje da streamaju svoje omiljene umjetnike što više puta, objašnjava nam Ivan:
Što veći broj streamova na Spotifyu (i drugim platformama) umjetnik ima, to zaradi više novca.
Obožavatelje potiču na streamanje raznim nagradama kao što je pristupanje neobjavljenim pjesmama, merchandiseom ili diskont kuponima. Sam umjetnik može odabrati bilo koju nagradu koju želi dati obožavatelju:
Tako obožavatelj generira dodatni prihod umjetniku; jer više streamova je jednako više novca za artista, obožavatelj zauzvrat dobiva nagradu.
Uz to, uspostavlja se kvalitetnija veza između umjetnika i obožavatelja koji postaje aktivni sudionik u uspjehu svojih omiljenih umjetnika, ističe Ivan. Naravno, sami streaming servisi ostvaruju prednost jer Excitr dovodi obožavatelje na njihovu uslugu zbog čega cijelu ovu situaciju Ivan naziva trostrukom pobjedom.
Svaki umjetnik trebo bi težiti tome da ima superobožavatelje jer su oni najvjerniji fanovi koji streamaju umjetnikovu glazbu najviše puta, kupuju dodatne plaćene sadržaje i merch. Brojka od 1000 superobožavatelja je dovoljna da ostvari održivu karijeru i da može živjeti od glazbe.
Također, Excitr ne koriste samo umjetnici, već i izdavačke kuće te promotori glazbe:
Bilo tko može biti promotor, to su ljudi koji imaju svoje playliste na Spotifyju s izgrađenom bazom pratitelja te onda mogu prodavati poziciju na istim playlistama. S Excitrom promotori mogu graditi njihovu bazu pratitelja na playlistama.
Za početak, integracija u Spotify i Deezer
Što se tiče tehničke strane, stvar je za informatički pismenije prilično jednostavna, objašnjava nam Ivan. Excitir aktivira integrirani Spotify (i zasad Deezer) player na landing pagevima glazbenika koji potom onda mogu pratiti kada je obožavatelj puštao njihovu glazbu. Prema tome se zatim odlučuje hoće li obožavatelj dobiti nagradu. Inače, glazbenik može u par klikova generirati svoj landing page.
Taj landing page, odnosno link, onda dijeli svojim obožavateljima, npr. na Instagramu i na drugim kanalima. Fanovi potom posjećuju landing page glazbenika te na njemu – na integriranom playeru, streamaju glazbu i osvajaju nagradu.
Jedinstvena ideja koja još traži svoje mjesto u glazbenoj industriji
Na tržištu postoje slična rješenja, ali nijedno nije potpuno slično Ivanovom. Platforme koje bi bile djelomice slične Excitru su Patreon i Linkfire, s naglaskom na djelomično. Ivan toga zaključuje kako je Excitr prilično originalna ideja.
Mi zapravo radimo nešto što rade neke nove NFT platforme, no za sad na Excitru nismo integrirali kripto.
Inače postoji puno jednostavnih načina za distribuciju glazbe danas, međutim nijedna platforma nije shvatila kako umjetnicima dati priliku za održiv prihod. Upravo u tom segmentu Ivan i njegov tim vide veliku priliku i prostor za razvoj i rast Excitra.
Isto tako, velike izdavačke kuće i dalje imaju veliki utjecaj u glazbenoj industriji. Između umjetnika i obožavatelja postoji vojska posrednika koji uzimaju svoj udio u svakom dolaru ili euru koje umjetnik zaradi.
Koji su planovi za budućnost?
Cilj je razvijati Excitr kao revenue sharing platformu što je značajka koja postoji već i u ovoj verziji Excitra, ali i kao platformu koja bi bila direktni pipeline između obožavatelja i glazbenika. Isto tako žele omogućiti funding i financiranje glazbenika koji su tek ušli na tržište:
Radi se o krucijalnim problemima s kojima se danas umjetnici susreću.
Isto tako, umjetnici žele biti neovisni o platformama kao što su Facebook i slični. Žele biti sami vlasnici svoje publike, a ne plaćati velikim platformama (putem oglasa) za pristup svojoj publici, zaključuje Ivan:
To su sve velike prilike za nas te se u tom smjeru želimo razvijati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.