Vlada predstavila servis za urudžbiranje linkova, eUrudžb

Vlada predstavila servis za urudžbiranje linkova, eUrudžb

Nakon što se posljednjih godina pojavila pojačana potreba za dostavom materijala tijelima javne uprave te državnim agencijama u obliku linkova, hrvatska Vlada konačno je predstavila servis koji će omogućiti urudžbiranje poveznica, eUrudžb.

Kako neslužbeno doznajemo, projekt je inspiriran stvarnim događajem.

Nakon što je jedno tijelo javne uprave tražilo da im dostavimo objavu s naše internetske stranice u roku tri radna dana, pitali smo se – na koji način im uopće možemo dostaviti tekst koji je objavljen online”, priča nam jedan poduzetnik koji je molio da njegovi podaci ostanu tajni. I tu je krenulo ping-ponganje između tvrtke i državnog tijela.

Dok je tijelo tražilo da im se tekst dostavi isprintan, u zatvorenoj kuverti, u pisarnicu ili putem pošte, kako bi se pošiljka mogla ispravno urudžbirati, tvrtka je pokušavala objasniti da isprintana verzija teksta koji je objavljen online neće ponuditi potpuni kontekst, s obzirom na to da objavljeni tekst sadrži u sebi poveznice na druge tekstove.

Tijelo javne uprave potom je tražilo da tvrtka dostavi i sve povezane tekstove, u tiskanom obliku, ali kako su i povezani tekstovi sadržavali poveznice, tvrtka je morala uposliti lokalnu tiskaru ne bi li ispunila zahtjeve. Troškovi ovog postupka počeli su rasti u nebo, dostavljeni materijal već se počeo brojati u desecima, stotinama kilograma, a službenici su počeli raditi prekovremeno na urudžbiranju zaprimljenih materijala.

Nezadovoljstvo je bilo toliko da su glasni povici doprli do susjednog Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva. Ubrzo je složen prijedlog projekta, u suradnji s Ministarstvom uprave, a danas je konačno predstavljen rezultat tog rada!

eUrudžb je servis koji će omogućiti tvrtkama, obrtima i pojedincima slanje linkova na zahtjev državnih tijela, a oni će ga moći na ispravan način urudžbirati. Revolucionarno!

Kako urudžbirati link putem eUrudžba?

Proces je jednostavan!

Da bi se moglo pristupiti servisu eUrudžb, potrebno je popuniti obrazac koji se može preuzeti sa službene stranice. Obrazac je potrebno popuniti u tri primjerka, a URL adresu koja se želi urudžbirati treba ispisati velikim tiskanim slovima.

  • Obrazac treba sadržavati žig, potpis ovlaštene osobe te originalni izvadak iz sudskog registra kojim se dokazuje svojstvo osobe koja je potpisala obrazac.
  • U slučaju da link predaje opunomoćenik, punomoć mora ovjeriti javni bilježnik. U slučaju da je punomoćnik po zaposlenju, nije potrebna ovjerena punomoć, dovoljna je i neovjerena, ali isključivo uz priloženi originalni ugovor o radu te izvadak prijave HZMO-a (dopušten je ispis digitalnog primjerka).
  • U slučaju da je riječ o obrtu koji želi urudžbirati link, potrebno je uz obrazac priložiti izvadak iz obrtnog registra ne stariji od 30 dana te potvrdu o OIB-u od Porezne uprave.

Svi zahtjevi moraju se dostaviti osobno u Središnji državni ured za digitalizaciju, u zatvorenoj kuverti, ili putem pošte, kako bi se mogli urudžbirati na ispravan način. Alternativno, obrazac i prateća dokumentacija mogu se predati i u poslovnicama Fine.

Projekt je povezan s prethodnim projektom Ministarstva uprave, e-Pristojbama, stoga se pristojba može platiti putem interneta!

Projekt je u 85% sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a tvrtka koja je putem natječaja odabrana za izvođenje radova je Alpha Hardware.

Poštovano čitateljstvo, primite na znanje da je tekst koji čitate objavljen 1. travnja, na dan koji je posvećen šalama i pošalicama. Molimo da tekst ne shvaćate u potpunosti ozbiljno. Nadamo se da ste se nasmijali i preispitali neka uvjerenja zajedno s nama. Ugodan vam dan želi uredništvo Netokracije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?