Otvoreni kod, otvoreni blog: Pratite nastanak web stranice Europskog socijalnog fonda

Otvoreni kod, otvoreni blog: Pratite nastanak web stranice Europskog socijalnog fonda

Osim što će nova stranica Europskog socijalnog fonda za Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava biti napravljena u otvorenom kodu, cijeli će proces pratiti i otvoreni blog, na kojemu će se moći doznati više o procesu izrade, problemima na koje se nailazi, rješenjima koja se odabiru i sličnim temama. No, zašto su se Ministarstvo, a i izvršitelj radova, odlučili na ovakav neuobičajen postupak? Emanuel Blagonić, voditelj projekta na strani izvršitelja, tvrtke Extendis, i frontend dizajner, otkriva razloge.

Na blogu ESF Open pisat će se o problemima na koje se nailazi, odabranim rješenjima, procesu, a svi zainteresirani pozvani su na konstruktivnu raspravu.
Na blogu ESF Open pisat će se o problemima na koje se nailazi, odabranim rješenjima, procesu, a svi zainteresirani pozvani su na konstruktivnu raspravu.

Osim što će nova stranica Europskog socijalnog fonda za Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava biti napravljena u otvorenom kodu, cijeli će proces pratiti i otvoreni blog, na kojemu će se moći doznati više o procesu izrade, problemima na koje se nailazi, rješenjima koja se odabiru i sličnim temama. No, zašto su se Ministarstvo, a i izvršitelj radova, odlučili na ovakav neuobičajen postupak? Emanuel Blagonić, voditelj projekta na strani izvršitelja, tvrtke Extendis, i frontend dizajner, otkriva razloge.

Kako objašnjava, na samoj stranici Europskog socijalnog fonda, www.esf.hr, bit će objavljivani natječaji za projekte poticanja poduzetništva, pružanje pomoći posloprimcima u traženju boljih radnih mjesta i uspostave pravednijih mogućnosti za sve hrvatske građane. Samim time, kako se ne radi o tvrtki, odnosno, naručitelju koji “raspolaže svojim novcem”, smatra se kako bi sve trebalo biti maksimalno transparentno, uključujući i proces izrade stranice, u kojega se mogu uključiti svi zainteresirani.

Uloga krajnjeg korisnika bit će više savjetodavna, ali samim time što ih uključujemo dajemo do znanja da nam je stalo do njihovog mišljenja. S druge strane, ideja otvorenog bloga je i dokumentacija cijelog procesa, a stranica će biti aktivna i nakon dovršetka projekta čime se nadamo pomoći i hrvatskoj web zajednici te malo demistificirati posao koji radimo, ali i postaviti neke nove standarde kada je rad s državnim institucijama u pitanju.

Uz Emanuela, na projektu će raditi i Lucijan Blagonić, kao frontend dizajner, odgovoran za usability i accessibility, Zoran Ugrina, kao WordPress developer zadužen za izradu prilagođenog sučelja za krajnje korisnike te Ivan Percan, kao osoba zadužena za preliminarni unos sadržaja i testiranje. No, samim time što će o cijelom procesu blogati, oni otvaraju i uvid u određene interne procese široj javnosti, no Emanuel napominje kako se time ne zamaraju:

Pojedini dijelovi našeg procesa poznati su našim prijateljima i kolegama, o nekim segmentima smo ranije pričali na radionicama i predavanjima. Naš proces nitko neće moći potpuno prilagoditi sebi, ali se nadamo da će to biti korisno zajednici. Također, nadam se da će i zajednica u komentarima na blogu sudjelovati s prijedlozima o tome što bismo mogli poboljšati.

Bloganje je već krenulo

Od komentatora očekuju konstruktivne komentare i rasprave, kako bi se riješili konkretni problemi korisnika. Otvoreni su za razne prijedloge, a sve što se bude moglo implementirati unutar dogovorenog budžeta, odnosno, sve što će biti moguće izraditi izvan granica ponude, a da poboljšava korisničko iskustvo — potrudit će se implementirati unutar samog razvoja internet stranice. Emanuel dodaje kako naručitelja, odnosno, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, nije trebalo dugo nagovarati na ovu ideju – svako pitanje otvorenosti je i političko pitanje pa je samim time potrebno dobiti odobrenje za takve poduhvate, no tim koji će raditi na razvoju stranice ne skriva da im je drago što se Ministarstvo u ovom slučaju postavilo kao partner, jer se, na kraju krajeva, projekt radi za građane. Poziva se ovdje i na, u kontekstu otvorenosti, često spominjani projekt gov.uk, koji je također od početka pratio želje korisnika i zahvaljujući njihovim prijedlozima postao ono što je danas, iako je u ovom slučaju riječ o daleko manje kompleksnom servisu.

U prvom postu može se već saznati više detalja o tome što će se na samoj stranici nalaziti, kao i na blogu koji će pratiti njen razvoj, pa će tako čitatelji, među ostalim, doznati što je to inicijalni sastanak, na koji su način definirani ciljevi nove internet stranice, zašto su potrebni wireframeovi, hoće li se raditi wireframeovi za sve rezolucije, kako će se pripremiti osnovni prijedlog dizajna, hoće li se raditi dizajn za sve rezolucije, koji će se problemi probati riješiti WordPressom i još mnogo toga. Također, Krešimir Domjančić, savjetnik u Kabinetu ministra, objasnio je i zbog čega su se odlučili za otvoreni kod. A ukoliko i vas zanima nastanak i razvoj stranice Europskog socijalnog fonda za Hrvatsku, svakako pratite iduće postove i slobodno se uključite u raspravu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…