Danas počinje prvo europsko natjecanje Big Data Hackathon, čije je pokretanje inicirao Eurostat u suradnji s Europskom komisijom. Među dvadesetak timova iz cijele Europe je i hrvatski tim podatkovnih znanstvenika okupljenih u tvrtki IN2data – Leo Mršić, Igor Kaluđer i Robert Kopal.

U rješavanju problemskog zadatka s područja vještina, obrazovanja i cjeloživotnog učenja za Hrvatsku se na prvom europskom Big Data Hackathonu natječu podatkovni znanstvenici iz grupe IN2, dr. sc. Leo Mršić, mr. sc. Igor Kaluđer i doc. dr. sc. Robert Kopal. Leo Mršić i Igor Kaluđer su ujedno i predavači na diplomskom studiju digitalnog marketinga Visokog učilišta Algebra, a Robert Kopal obnaša dužnost prodekana za istraživanje i razvoj na istom visokom učilištu.
Big Data Hackathon, koji se održava od 13. do 15. ožujka, okupit će 22 tima iz 21 zemlje u Bruxellesu. Od ukupno 66 natjecatelja, 9 njih dolazi izvan nacionalnih statističkih zavoda. S obzirom na to, Leo, Igor i Robert očekuju jaku konkurenciju.
Timovi sudionici prikupljaju, odnosno, imaju na raspolaganju podatkovne setove vezane uz temu hackathona, a koja se odnosi na tržište rada, jednake mogućnosti na tržištu rada unutar EU te doseg informacija o tržištu rada unutar EU. Timovi bazirano na pripremljenim podatkovnim setovima i specifičnom pitanju koje će biti objavljeno uoči početka natjecanja kroz otprilike 70 sati rade na “podatkovnom proizvodu” koji će ocjenjivati komisija neovisnih stručnjaka, pri čemu će se ocjenjivati relevantnost, metodološki pristup, mogućnost repliciranja rješenja na razini svih članica EU, inovativnost i kvaliteta prezentacije rješenja.
Za prezentaciju konačnog rješenja imaju svega 6 minuta. Kako bi maksimalno iskoristili vrijeme, naši predstavnici su već osmislili nekoliko varijanti proizvoda, a sada im preostaje da odmjere snage s najboljim podatkovnim znanstvenicima u Europskoj uniji.
Hrvatski tim jedan od rijetkih koji dolazi iz privatnog sektora
Cilj događanja je potaknuti veću upotrebu statističkih podataka prilikom donošenja kvalitetnijih odluka vezanih za ključna područja definiranih od strane Europske komisije. Najbolji prijedlozi rješenja i aplikacija koji budu razvijeni na trodnevnom natjecanju, kasnije će se moći koristiti za vođenje obrazovnih politika i politika vezanih uz tržište rada. IN2 već ima iskustva s projektima za javni sektor, a s hackathona će zasigurno ponijete nove vrijedne ideje za daljnji rad s podacima.
Koliko je ovo područje zanimljivo pokazuje i to da već imamo ponude da na bazi iskustava kroz pripreme za Big Data Hackathon pokažemo pristup i našu ideju primjene na nekoliko tehnoloških platformi. Gledamo na ovo događanja kao priliku da razmijenimo iskustva te smo kroz naše djelovanje otvoreni svima koji se zanimaju za ovo područje, radilo se o studentima, istraživačima, tvrtkama ili institucijama.
Zanimljivo je i to da je hrvatski tim jedan od rijetkih na natjecanju koji dolazi iz privatnog sektora. Izbor predstavnika na temelju prijava na javni poziv Državnog zavoda za statistiku, odlučio je stručni ocjenjivački sud kojeg su činili poduzetnik Saša Cvetojević, Luka Ljubičić, pomoćnik ravnatelja za informatiku Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te Marko Krištof, ravnatelj Državnog zavoda za statistiku.
Kada smo saznali da je područje kojim će se hackathon baviti tržište rada, dobili smo dodatnu mogućnost da znanja koja smo stekli kroz iskustva rada u akademskoj zajednici iskoristimo u općekorisne svrhe. Kroz pripreme zajedno s kolegama iz Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a kojima se pridružio i doc. dr. sc. Teo Matković, postigli smo sjajnu sinergiju te ćemo pokušati sva prikupljena iskustva prenijeti u nastup.
Najbolje plasirane ekipe dobit će priliku predstaviti razvijena rješenja na konferenciji Nove tehnike i tehnologije u statistici, što je dodatna motivacija za uspjeh. Hrvatski predstavnici se nadaju da će ovaj događaj doprinijeti popularizaciji korištenja “velikih podataka” te istodobno zahvaljuju svima koji su ih podržali u pripremama, a posebno ustanovama Visoko učilište Algebra te Effectus financije i pravo. Mi im želimo puno sreće u Bruxellesu, a kako će sve proći, znat ćemo za par dana.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.