Ako imalo pratite aktivnosti Europske komisije vezane uz razvoj (digitalne) ekonomije u Europskoj uniji, znate za desetogodišnju strategiju Europe 2020. No, ako se bavite poslovanjem na internetu, bit će vam važno što su trenutno su pred zaključenjem dvije važne javne rasprave, odnosno savjetovanja - o internetskim platformama i geoblokiranju. U njih se uključuje i udruga eCommerce Hrvatska, a njen tajnik Dino Oreški pojašnjava zašto su i za vas ove teme bitne te kako se i sami možete uključiti - samo morate biti hitri.

Podsjetimo, udruga eCommerce Hrvatska osnovana je ove godine kao neprofitna organizacija koja, između ostalog, ima zadatak olakšati poslovanje svim subjektima internetske trgovine, stoga se želi aktivno uključiti i u rasprave vezane uz poslovanje online pri Europskoj uniji. U ovom su trenutku u igri dvije javne rasprave, a naš sugovornik pojašnjava za koga su one relevantne:
U svojoj komunikaciji vezanoj u Digital Single Market Strategy for Europe (DSM) od 6. svibnja 2015. godine EU veliku pažnju daje digitalnim platformama – socioekonomska važnost digitalnih platformi, marketinški trendovi, dinamičan rad platformi i razni poslovni modeli koji rade na novim platformama… Tu dolazimo do prve otvorene javne rasprave vezane uz same platforme, a pozivamo i sve subjekte koji djeluju na područjima digitalne ekonomije, ne samo ecommercea da se uključe u javnu raspravu.
Prva spomenuta javna rasprava odnosi se na “regulatorno okruženje za platforme, internetske posrednike, podatke i računalstvo u oblaku te suradničko gospodarstvo”, odnosno na društvenu i ekonomsku ulogu internetskih platformi, transparentnost u, primjerice, rezultatima pretraživanja, uvjete korištenja, ocjenjivanje i recenzije, način na koji platforme koriste prikupljene informacije, poveznicu između platformi i dobavljača, ulogu internetskih posrednika u slučajevima ilegalnog sadržaja i slično. Mišljenja se prikupljaju do 30. prosinca, stoga požurite ako želite dati povratne informacije jer će sve prikupljeno utjecati na kreiranje pravnih okvira, koja će se odnositi i na Hrvatsku.
U samoj raspravi riječ je i o transparentnosti (od koga se kupuje, gdje se fizički nalaze proizvodi, kako će tretirati prikupljeni podaci, itd.), o privatnosti i sigurnosti (zaštiti podataka, plaćanje kreditnim karticama), pravima i obvezama developera, trgovaca i kupaca… Velik naglasak je stavljen na cloud tehnologiju, jer se ova rasprava ustvari i nalazi unutar Cloud computinga pri EU, spominju se otvorene platforme, europska cloud inicijativa itd. U svakom slučaju, rasprava je vrlo detaljno razrađena.
Iako je eCommerce Hrvatska mlada udruga, aktivno branimo interese svih subjekata koji su na hrvatskoj ecommerce sceni. Svi se mogu uključiti u ovu javnu raspravu, kao pojedinačni građani, poduzeća, javna tijela ili pak same internetske platforme.
Internetsko poslovanje – bez granica
Sadržaj nije dostupan za vašu zemlju? Proizvod se ne dostavlja u Hrvatsku? Time se pozabavila javna rasprava o “geoblokiranju i ostalim zemljopisnim ograničenjima pri kupnji i pristupu informacijama u EU”.
Geoblokiranje je, najkraće rečeno, limitiran pristup online podacima i sadržaju vezan uz lokaciju korisnika. Vjerojatno smo svi na YouTubeu ili drugim stranim servisima našili na “ovaj sadržaj nije dostupan u vašoj državi” ili neki sličan natpis. Europska unija ovo misli riješiti ne samo za korisnike, već i za web trgovce pomoću Digital Single Market Strategy for Europe. EU gleda dobrobit za više od 500 milijuna građana (kupaca) i više od 20 milijuna poduzeća, stoga je vrlo važno omogućiti neometanu online kupovinu, dostavu itd. kroz sve zemlje članice. Internetsko poslovanje nema granica, a EU radi iskorak prema ostvarenju toga.
Svrha savjetovanja je prikupiti mišljenja o različitim ograničenjima s kojima se suočavaju korisnici, potrošači i poduzeća kada pristupaju informacijama ili pružaju informacije te kada kupuju ili prodaju preko granica u Europskoj uniji, a odnosi se na kupnju izvan granica domicilnih tržišta, dostavu, sigurnost, B2B segment… Savjetovanje završava danas, 28. prosinca, stoga još uvijek stignete dati svoje mišljenje i povratne informacije. Naime, kako ističe Dino, ove rasprave, kao i sve buduće i prošle, imaju popriličan značaj i za hrvatsku digitalnu ekonomiju te sve one koji posluju ili koriste usluge unutar EU:
Po prvi puta subjekti, osobe koje stvarno rade na poslovima digitalne ekonomije, neovisno o grani, mogu aktivno sudjelovati u donošenju zakona. Sad smo svi u Europskoj uniji u situaciji u kojoj govorimo: radimo unutar zakonskih okvira koje su nam zadali ljudi koji se bave digitalnom ekonomijom – sad imamo priliku svi skupa to promijeniti! Udruga eCommerce Hrvatska je napravila prvi korak, a sad pozivamo i sve ostale subjekte digitalne ekonomije da se pridruže.
Hoćete li se uključiti?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.